KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT (6), vruchtbaarheid (12), sterfte (7), buitenlanders (18), migratie (22), be- jaarden (22) en een synthese (2). In de bij de kaarten hörende commentaren, waarin 00k naar verdere literatuur wordt verwezen, kan al met al een ta- melijk rooskleurig beeld van Frankrijk gegeven worden: vergeleken met aan grenzende landen in Noordwest-Euro- pa is er sprake van een relatief jonge bevolking die nog de ruimte heeft (circa 100 inw/km2). De cijfers stammen voornamelijk van de volkstelüng van 1990, behalve die van de migratie van gepensioneerden: die cijfers zijn ontleend aan een onder- zoek uit 1982. De kartografie van Guerino Siliere is zoals gezegd fris en goed gegenerali- seerd, en bovendien is er (ondanks een ruim aandeel aan choroplethen - 66%) sprake van de nodige afwisseling. De relatieve choroplethen worden met kaarten met proportionele Symbolen afgewisseld, en per 'hoofdstuk' zijn er chorochromadsche kaarten die een synthese bieden van het voorgaande. Bij de choroplethen is er sprake van de nodige variatie tussen divergerende en 'normale' choroplethen. Kaartseries met tijdseries zijn onderling steeds goed vergelijkbaar. Er is door de hele atlas sprake van Macintosh-kartogra- fie, en dat is voor dit thema zeer ade- quaat. Het enige bezwaar tegen de re latief eenvoudige kaarten die ermee ge- produceerd zijn ligt in de ontbrekende topografie: de relatie met de interpre terende teksten is moeilijk omdat er geografische begrippen in genoemd worden die men niet snel eiders terug- I996-XXII-I vindt. Mogelijk hören ze voor een deel tot het ruimtelijk referendekader van de Fransen (Figeac, Castres, Plateau champenois, Thierarchie, Diois), maar een aantal zullen zelfs voor de gemid- delde Fransman moeilijker te plaatsen zijn (Senonais, Baronies, Tonnerois, Rouergue, Choletais). Behalve de frisse kleurige uitvoering bestaat het handelsmerk van reclus uit de verklärende schema's die aan de kaarten worden toegevoegd. Ze kun- nen opgebouwd zijn uit zogenaamde choremes die laten zien welke ruimte- Iijke processen er speien, dan wel in vereenvoudigde vorm het kaartbeeld karakteriseren. Figuur 2 is hier een voorbeeld van. Linksonder in deze kaart van de mediaan van de leeftijd van de inwoners per arrondissement in 1990 vindt men zo'n verklärend Sche ma. De zeshoek (hexagone) steh Frankrijk voor, de invulling ervan is een vereenvoudigde versie van de hoofdkaart. Met zo'n groot aandeel choroplethen voor een land waar de bevolkingsdichtheid zo sterk varieert is het vertekenende effect van dit kaart- type onvoldoende tegengegaan: de paar anamorfoses die de atlas geeft zijn hierbij onvoldoende. Het beeld waar- bij de departementen of arrondisse- menten proportioneel met de bevol kingsdichtheid zouden zijn weergege- ven zou veel overtuigender zijn; Dor- ling heeft dat in zijn New social atlas of Britain (1995) laten zien. Wat dit as- pect betreft is hier sprake van een ge miste kans. Een opmerking nog over de verwijzing naar de immigranten in de cijfers: er is - uitgesplitst naar land van herkomst - een goed overzicht van de regionale concentraties van de im migranten. Maar bij de andere the- ma's, zoals vruchtbaarheid, families enz. wordt hier bij de verklaring van de patronen niet naar verwezen, hoe- wel er toch wel een zekere demografi sche invloed van de concentraties van immigranten zal uitgaan. Men gaat niet verder dan, soms, een verwijzing naar 'nouveaux venus'. Ik vroeg me af of dat nu een ethische weergave was of een versluiering van de werkelijkheid, die ongewenst is omdat het verhindert een relevante demografische politiek te kunnen voeren. Verwijzingen naar an dere delen, zoals voor thema's als gods- dienst, levensstandaard, werkeloosheid of dienstenniveau, worden gemist. Voorbeeldig in deze atlas is de manier waarop resultaten van geografisch on- derzoek in de interpretaties worden vertaald in strategieen die Frankrijk moet volgen om zijn vooraanstaande positie te bewaren cq. te verbeteren. Voorbeeldig is 00k de manier waarop de soms complexe informatie wordt vereenvoudigd op een dusdanige ma nier dat 00k de doorsnee Fransman hem kan verwerken. De duidelijke kleurcodering en de verklärende sche ma's dragen daar verder toe bij. Voor zo'n belangrijke bijna-buur als Frank rijk is dit voor de körnende 20 jaar on- getwijfeld de meest gezaghebbende geografische bron, reden om in elk geval een aantal van de delen van deze serie aan te schaffen. Maar 00k voor de manier van visualiseren van ruimtelij- ke informatie is deze atlas een indruk- wekkend voorbeeld. F.J. Ormeling 61

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 67