Natuurbehoud een noodzaak A. Kwaliteitsverlies-, en winst in het landschap Ondanks de Sterke groei van organisaties als Natuurmonumenten Staat het Nederlandse landschap er niet al te best voor. In de afgelopen decennia is door zaken als bevolkingsgroei, uitbreiding van de infrastructuur en industrialisering een steeds grotere druk op het in Nederland toch al zo zwaar belaste milieu uitgeoefend. Sinds het milieubewuste denken in de vorm van glasbak en spaarlamp zijn intre- de in de maatschap- pij heeft gedaan is men geneigd te denken dat de natuur zieh vanzelf weer zal herstellen. Maar helaas is niets minder waar. Nog steeds moeten waar- devolle natuurgebie- den wijken voor nieuwe snelwegen en woonwijken. Kaart B laat bijvoorbeeld zien hoe de natuur in een hoog tempo heeft moeten wijken voor stadsuitbreiding en de glastuinbouw. Kaart A laat een verschraling van de biologische rijkdom van het landschap in Zeeland en de Rijnmond zien, onder andere door de bouw van de Deltawerken en door een groeiende afvallozing vanuit een groeiende industrie. Gelukkig zijn er in Nederland organisaties, waaronder Natuurmonumenten, die ervoorzorg dragen dat de meest waardevolle gebieden beschermd worden en behouden blijven voor voolgende generaties. Natuurbehoud blijft een noodzaak. B. Verstedelijking in en rond Midden-Delftland de weergegeven situatie is het resultaat van een vergelijking van de biologische rijkdom van het landschap in Zeeland en de Rijnmond, tussen de situatie in 1970 en de geschatte situatie in het jaar 2000 winst of potentiele winst I I verlies of in waarde gedaald water I I winst of potentiele winst M verlies of in waarde gedaald natuurgebied van Natuurmonumenten bron: de kleuren van Zuid-West Nederland I I onbebouwd gebied 0 natuurgebied r wegen PiN bebouwing o natuurgebied in bezit van natuurmonumenten bron:Stichting Wetenschappelijke atlas van Nederland

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 76