Natuurmonumenten en de grens Nederland en Duitsland: de Dollard Sommige gebieden van Natuurmonumenten zijn gelegen grenzend aan een buurland, wat tot gevolg heeft dat deze gebieden ook bei'nvloed worden door gebeurtenissen aan de andere kant van de grens. Het bezit van Natuurmonumenten in de Dollard maakt deel uit van een groot natuurgebied dat zowel in Nederland als in Duitsland ligt. Nederland en Belgie: de Plateaux Voor het Duitse deel is sinds 1980 de Naturschutzverordnun g van kracht, waarin echter geen verbod tot jacht, visserij en intensieve landbouw is opgenomen. Het deel van Natuurmonu menten is grotendeels ontoegankelijk. Aan grenzend aan Belgie, ligt de Plateaux, dat een geheel vormt met het Hagevenreservaat, eigendom van de BNVR, de Belgische Natuur- en Vogelreser vaten. Men heeft ge- probeerd om een gezamenlijk beheers- plan op te stellen, uitmondend in grens- overschrijdende begrazing. Het afwateringskanaal, bezit van Natuurmonumenten ligt op Belgisch grondgebied; kanalisatie van de Dommel heeft gezorgd voor een daling van de grondwaterstand en het droogvallen van vennen in de omgeving. 7 Emden mer Nacken Delfzi]! Appingedam pSrnskanaa' Getserucken Termunten Dollard mogelijke kerncentrale lozing vervuild water luchtvervuiling militaire laagvlieg-route jacht stroomgeul wad stedelijke bebouwing industriegebied grens volgens Nederland grens volgens Duitsland gebieden van: Natuurmonumenten het Rijk overigen 7 km. I Nieuwe Statenzijl Bronnen: Eemsmond Grenzeloos, J.Abrahamse, 1978; Beheersplannen Natuurmonumenten bos heide landbouw Bülten Heide Pelter heggen Lgmmel vloeiweide landsgrens gebieden van: Natuurmonumenten BNVR begrazing wandelroute afwateringskanaal kanalisatie chemische industrie Bron: Topografische Dienst, Emmen; Beheersplannen Natuurmonumenten

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 79