Plan Goudplevier een groot natuurgebied in Drenthe van ca. 1000 ha. Plan Goudplevier is een omvangrijk plan voor de ontwikke- ling van nieuwe natuurwaarden op zandgronden in Dren the. Het beoogt een aantal bestaande bos- en beide terreinen (Mantingerzand, Hullenzand, Lentsche Veen en Martensplek), die gei'soleerd in agrarisch gebied liggen, door natuurontwikkeling weer aaneen te sluiten tot een groot natuurgebied van zo'n 1000 ha. Het terrein moet veranderen van een groot cultuurland- schap met blokvormige, door rechte sloten doorsneden, landbouwkavels naar een natuurgebied met heide, opge- stoven heuveltjes, savanneachtige graslanden, vennen en natuurlijk bos. Om dit plan te realiseren zullen in de loop van de körnende decennia tussenliggende landbouwgronden (zo'n 600 ha.) worden aangekocht en aan de huidige bestemming worden onttrokken. De bouwvoor wordt afgegraven en, ten behoeve van de voedselarme water- en moeras ecosystemen, zullen hier en daar laagtes worden gegraven. Op enkele plaatsen zal bos worden aangelegd, zal natuurlijke opslag ontstaan, of zal zand gaan verstuiven. Uiteindelijk moet er zo een open tot half-open landschap ontstaan, met daarin een veelheid aan levensgemeenschappen, varierend van een lanschap met stuifzand, heide- ,of heideschrale levensgemeenschappen tot graslanden. Op die manier wordt er het best aangesloten bij de reeds aanwezige waarden in de bestaande natuurterreinen. In het plan wordt tevens aandacht geschonken aan de relaties tussen het plangebied en de wijdere om- geving. Dit resulteert onder andere in voorstellen tot het ontwikkelen van verbindingszones met de boswachterij Gees, met de bos- sen bij Tiendeveen en met het gebied Mantingerbos en -weiden. Het plan betekent een belangrij- ke Stimulans voor de op natuur- beleving gerichte openluchtre- creatie in het gebied en de daar- mee gepaard gaande werkgele- genheid. De naam van het plan is geTnspi- reerd op de Goudplevier, die in de dertiger jaren nog nabij Man tinge broedde en nu als broed- vogel uit Nederland is verdwe- nen. Op termijn zou deze soort terug kunnen keren, wanneer ook het landschap meer van het oude karakter terug zou krijgen. Plan Goudplevier G7 f 11 huidig eigendom Natuur- monumenten eerste aankoop-fase Plan I I ©Ay^RlÄlWPIan Goudplevier Bron: Natuurbehoud, mei '92; Plan Goudplevier Mantinge gerzandr Lentschi ^Nieuw Balinge

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 83