Conflict Voorne's Duin - Maasvlakte 1948 Het Voorne's Duin is een uniek natuur gebied op het eiland Voorne in Zuid- Holland. Sinds 1927 is het eigendom van de Vereniging Natuurmonumenten. In bo tanisch opzicht is dit gebied zeer waar- devol vanwege de unieke vegetatie. Ook vindt men hier unieke vogelsoorten, waar- onder niet alleen duinvogels maar ook moerasvogels. Het Voorne's Duin heeft door de overheersende wind uit zee en de zoutsproei tot ver achter de duinen nog veel open gebied, waardoor deze planten en dieren hier kunnen (over)leven. Door de aanleg van industrieterreinen op de Maas vlakte is het duingebied gedeeltelijk dicht- gegroeid met ruigteplanten. Door duinval- leien te maaien en deels de toplaag te verwijderen heeft men het unieke karakter kunnen bewaren. In het zg. ROM-plan Rijn- mond is nu de aanleg van de Maasvlakte II opgenomen, hetgeen een uitbreiding in- houdt van minimaal 1000 ha. Dit zal voor het Voorne's Duin betekenen dat het wordt ingesloten door de industrie. Ten tij- de van de aanleg van de Maasvlakte I is echter afgesproken dat.er onder een lijn die ruwweg längs de noordoever van het Brielsche Meer loopt, geen aantastingen van de natuur mögen plaats- vinden. Bij de aanleg van de Maasvlakte II zal dit zeker wel gebeuren en zal het Voorne's Duin verder aange- tast worden, ook al wordt er in het ROM- plan gesproken van de com- penserende aanleg van 750 ha. natuurge bied voor de kust van Voor ne. 1993 van Holland Vogelplaa' Brielsche Gat. Westplaaly' Briellp Holland Voorgestelde, uitbreiding^ Maasvlakt^H Maasvlakte "Wgstpla^ Brielle itvoorne Rockanje Maasvlakte Boven: Situatie voor de aanleg van het Maasvlakte industrieterrein. Rechts: Situatie Maasvlakte 1993 Bebouwde kom Recreatiegebied Polders Industriegebied Duinen Strand Schorren Zandbanken Zoet water Zeewater J Natuurgebied Dämmen f Wegen

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 85