Neeltje Jans: van bouwput tot natuurgebied Na de voltooiing van de Deltawerken verloor Neeltje-Jans haar fuctie als werkeiland. Jarenlang had het eiland de aanblik van een bouwput; een kale vlakte met een wirwar van wegen. In 1987 presenteerden Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap de natuurbouw- plannen voor het eiland. Opnieuw zijn bulldozers en ander zwaar materieel aan de slag gegaan, dit keer om het troosteloze landschap van zand en beton om te vormen tot een aantrekkelijk natuurgebied. 1980 Het idee daarbij was dat een aantal type- rende kustlandschap- pen zouden moeten worden gecreeerd. Daartoe werd er voor- zien in de kunstmati- ge aanlag van bijvoor- beeld een groot duinlandschap en een duinmeertje. Vervol gens is er een vogel- eiland aangelegd dat een nieuwe broedlo- catie voor pioniervo- gels vormt. Tenslotte heeft men aan de zee -kant van het eiland een sluftergebied ontwikkeld. Deze grote duinvallei Staat in open verbinding met de zee waardoor het met storm volloopt en er zieh een unieke vegetatie kan ontwikkelen. De aanleg van een inlaag moet nog worden voltooid. 1993 werkbrug Betonhaven Roompot Noordland pijlerdam Topshuisi Duinen servatiehut Inläa (gepland) Bouwput Schaar Bron: Top.Dienst Oosterschelde ~Jt braakland I l droogvallend j^=i==- weg gebouw/constructiehal pijlerdam in aanleg 0 Noordzee Oosterschelde Vogeleiland pijlerdam I I begroeiing hoofdweg I 1 duinen weg I I droogvallend inlaag gebouwen 0 1km 11 Slufter

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 86