1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT handelen als een zelfstandige vorm. Een vlakverdeling waar- in veel wit kan worden gebruikt biedt veel meer mogelijk- heden om rangorde en onderscheid zichtbaar te maken. Evenwicht Een vlakverdeling is als een balans die in evenwicht moet zijn. Op de balans liggen gewichten in de vorm van lijnen, vlakken en punten. Het gewicht wordt bepaald door twee dingen: de afmeting en de grijswaarde. Het begrip afrne- ting' spreekt voor zieh, hoe groter hoe zwaarder. De 'grijs waarde' is de indruk van licht of donker dat een afbeelding geeft. Tekst gezet in een vette letter is donkerder (zwaarder) dan tekst gezet in een gewone letter. Een graßek of een lijn- tekening is (meestal) lichter dan een foto. Ook hier kijk je weer door je oogharen (figuur i). 1996-XX11-2 Figuur 14. Het evenwichts- punt bevindt zieh in het midden van het papier. geen evenwicht symmetrisch evenwicht asymmetrisch evenwicht De plaats van het gewicht ten opzichte van de as bepaalt hoever de balans doorslaat. Een groot gewicht dichtbij de as is even zwaar als een klein ge wicht ver van de as. De plaatskeuze hangt sterk af van het stramien. Het gewicht van een afbeelding is te veranderen door de grijswaarde te ver anderen. Je kunt bijvoorbeeld een foto kiezen met een andere grijswaarde. De grootte van een afbeelding is te ver anderen door de foto te vergroten of te verkleinen. Soms is een foto geschikt om er een stukje van af te snijden. Het aantal kun je veranderen door het gewicht op te splitsen. Je kunt een stuk tekst in twee stukken verdelen, of fo- to's vervangen door meerdere kleinere. Figuur 1$. Het gewicht van een onderdeel wordt bepaald door de grootte en grijswaarde. Het maakt niet uit ofhet om een foto, tekening of tekst gaat. Je kunt een bladzijde als een dubbele balans voorstellen met een as die midden over de bladzijde van boven naar bene- den en een as die midden over de bladzijde van links naar rechts loopt. Het evenwichtspunt bevindt zieh in het mid den (figuur 14). Deze balans kan op verschillende manieren in evenwicht gehouden worden: symmetrisch of asymme trisch. Als er twee ongelijke gewichten aan weerszijden van de as geplaatst zijn is er geen sprake van evenwicht (figuur 15a). Bij symmetrisch evenwicht liggen de gewichten aan weerszijden van de as als elkaars spiegelbeeld (figuur 15b). Bij een asymmetrisch evenwicht liggen de gewichten her en der verspreid aan weerszijden van de as (figuur 15c). Deze twee manieren zijn wezenlijk verschillend van karak- ter. Symmetrisch evenwicht is statisch, meestal een beetje saai. Asymmetrisch evenwicht is meer dynamisch. Omdat hun karakter zo verschillend is, laten beide vormen zieh moeilijk met elkaar combineren. Voor het bereiken van een symmetrisch evenwicht heb je weinig speelruimte. De gewichten moeten altijd gelijk zijn en aan beide zijden van de as geplaatst worden. Een asym metrisch evenwicht kan in theorie op vele manieren bereikt worden. In de praktijk echter ben je vaak gebonden aan een vaste plaats doordat foto's en figuren geplaatst moeten wor den op de plaats waar er in de tekst naar verwezen wordt. Ook het stramien beperkt je in veel gevallen in het plaatsen van foto's en figuren. Er zijn vier variabelen waarmee je kunt varieren: plaats, gewicht, grootte en aantal (figuur 16). plaats Noot: Gedeelten van dit artikel zijn gebaseerd op bestaande teksten waaraan Jaqueline van Aller en JanHendrik Geels hun medewerking hebben verleend. Figuur 16. Er zijn een aantal manieren om het evenwicht op de pagina te bereiken. grijswaarde (gewicht) grootte aantal 16

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 10