Kartografische handboeken VAN DE REDACTIE KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Nu het maken van kaarten met behulp van gis technisch steeds makkelijker wordt, neemt de vraag naar kennis Over het verantwoord maken daarvan toe. En het zijn de GiS-ers zelf die om kartografische kennis vragen. Daar wordt vanuit de kartografische wereld op verschillende manieren op inge- speeld: door het schrijven van gerichte handleidingen, het geven van cursussen, het (laten) bouwen van kaartgenerato- ren en online help-systemen. In een serie artikelen worden hiervan voorbeelden gegeven uit verschillende overheids- diensten. In dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift vindt u een algemene inleiding op het nieuwe verschijnsel van kartogra fische handboeken en de veranderende rol van de kartograaf in het produktieproces. Vervolgens geeft het rivm de erva- ringen weer met hun handboek en de kaartgenerator geo- view. Ook de provincie Gelderland is op dit gebied actief en vertelt Over de totstandkoming van een kartografisch handboek. Deze serie wordt vervolgd met een aantal voor beelden uit de Rijkswaterstaat en een onderzoek van de tu Delft over de mogelijkheden en beperkingen van een karto grafisch kennissysteem voor niet-kartografen. Verder treft u onder meer artikelen aan over de betekenis van Enthoven voor de kartering van het voormalig Neder- lands-Indie en over animatie in de kartografie (met een bij- lage op diskette!) Met deze gevarieerde inhoud hopen we het late verschijnen van dit nummer enigszins goed gemaakt te hebben. De re- dactie doet er overigens alles aan, om de opgelopen achter stand in te lopen, zodat u nummer 4 toch nog voor de kerst in de bus kunt verwachten. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 15