KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 Schaal 1 3 000 000 0° O.L. v. Singkawang <0 VJ Samba Pemangal °ongau 1 >i-i 1 "i-nu ION 11ANAK angab Pinoti Nangah Ranj ,--78 Boeklt Ra)a Legenda Astronomisch Station 3rotere dorpen, overwegend bestuursposten Berg met hoogtecijte Rivieren 0 O L v. Singkawang 5- 30' O.L welijks doorgedrongen. Wel was te Sintang een compagnie Soldaten gelegerd en had het Binnenlands Bestuur in 1885 te Poetoes Sibau, tot waar de Kapoeas per stoombarkas be- vaarbaar was, een Controleur gestationeerd, maar dit had weinig te betekenen. Voorbij de bestuurspost was als be- scherming tegen de Poenans, gevreesde koppensnellers, mi- litair geleide nodig. Tegenwoordig wordt de door Georg Müller geplande doorsteek dwars door Borneo als toeristi- sche attractie door reisbureaus voor 4000,- exclusief de vliegreis Nederland-Indonesie v.v. aangeboden (advertentie nrc). In verband met deze topografische gesteldheid, de schaarse bevolking en het nut dat van de kartering werd verwacht, was besloten een kartering op schaal 1:200.000 uit te voe- ren, gebaseerd op een net van astronomisch bepaalde pun- ten. Triangulatie werd te kostbaar gevonden en zou boven- dien te lang duren. Zoals bekend zijn voor astronomische plaatsbepaling twee soorten metingen nodig: de bepaling van de geografische breedte en van de lengte. Beide metin gen vereisten veel tijd en moeite, hetgeen onvoorstelbaar is in het huidige GPS-tijdperk. De breedtebepaling vond plaats door nachtelijke metingen van de culminatiehoogten van circumpolairsterren (om de pool bewegende, niet-onder- gaande sterren). Om een redelijke graad van nauwkeurig- heid te bereiken waren steeds tal van waarnemingen op meerdere sterren noodzakelijk. Voor de lengtebepaling was men destijds in Borneo door het ontbreken van telefoonlijnen (van de toepassing van draadloze telegrafie was nog geen sprake) aangewezen op de vaststelling van tijdsverschilien tussen twee lokaties door Figuur 1. Overzichtskaart. een plaatselijke tijd met behulp van Chronometers naar eiders over te bren- gen en daar met de lokale tijd te verge- lijken. Uit het tijdverschil werd vervol- gens het lengteverschil bepaald: een uur tijdverschil komt overeen met 15 graden lengteverschil of 4 minuten met een graad. De meridiaan van Singkawang, waarvan de lengte ten opzichte van Batavia in 1863 was vast- gelegd, werd als aanvangsmeridiaan ge- nomen (figuur 1). De Chronometers werden echter tijdens het transport ge- makkelijk ontregeld. Enthoven consta- teerde dat er op reis geen grilliger in- strument denkbaar was. Door eindelo- ze voorzorgen, eerder in dit tijdschrift in detail beschreven [3]wist men deze ontregelingen zodanig te beperken dat de daaruit resulterende onnauwkeurig- heden op de kaartschaal van 1:200.000 te verwaarlozen waren [4] Enthoven slaagde er in negen jaar in om zijn opdracht tot een goed einde te brengen. Vanuit Pontianak ondernam hij in deze periode 30 tournees van 2 tot 3 maanden. In totaal werden op deze fochten lengten en breedten van 103 stations bepaald, waarvan 87 door hemzelf. De stations, zoveel mogelijk längs rivieren gekozen, werden zodanig over het gewest verspreid dat van hun ligging het grootst mogelijke voordeel kon worden getrokken bij de daarop volgende topografische opneming. Verreweg de meeste gemeten punten werden door middel van stenen pila- ren verzekerd, enkele door ijzerhouten palen. De opneming resulteerde tenslotte in een overzichtskaart in 26 bladen van West-Borneo op de schaal 1:200.000 in Mercatorprojectie die in zwart, bruin en blauw te Batavia werd ge- drukt. Daar de schaal te klein was om details weer te geven werd naast de hoofdkartering een wegen-, of liever een voetpaden- en rivierenkaart 1:50.000 in 247 bladen in zwart ver- vaardigd. Partiele metingen van de voornaamste nederzettingen en van bestuursposten werden respectievelijk op 11 bladen 1:20.000 en 19 bladen 1:5.000 vastgelegd. Tijdens de operatie werden tevens de grenzen der zelfbe- sturende landschappen gemeten, steeds in aanwezigheid van controleurs van het Binnenlands Bestuur en van gemachtigden van de betrokken vor- sten [4]. De totale kosten van deze in- drukwekkende prestatie bedroegen 665.000,-. Wanneer men bedenkt dat de kaarten zestig jaar later nog 8

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 18