Kartografische animatie in een theoretisch kader KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 M. Yaman 0. Koop semiologie; animatie; onderzoek trefwoorden semiology; animation; research keywords semiologie; animation; recherche MOTS-CLES De kartografie wordt in toenemende mate geconfron- teerd met nieuwe media die naast de kaart een plaats vinden in de geografische informatie-overdracht. Deze ontwikkeling maakt fundamenteel onderzoek hiernaar noodzakelijk. Dit artikel behandelt de kartografische waarnemingseigenschappen van animaties. Via anima- tiesoftware is een proefopstelling gemaakt, die is ge- bruikt om de waarnemingseigenschappen te testen met proefpersonen. Uit de resultaten blijkt dat animaties vooral geschikt zijn om temporele thema's (betrekking hebbend op tijd) te presenteren. Niet-temporele themas dienen versterkt te worden met de traditionele grafische variabelen, vorm, kleur grijswaarde, grein en grootte. Drs. Mustafa Yaman is kortgele- den afgestudeerd als kartograaf bij de vakgroep Karto grafie van de Fa- culteit Ruimtelijke Wetenschappen aan de Universiteit Utrecht. Drs. Olev Koop is werkzaam als uni- versitair docent bij de vakgroep Karto grafie van de Fa- culteit Ruimtelijke Wetenschappen aan de Universi teit Utrecht. (Hei- delberglaan 2, 3584 CS Utrecht.) Inleiding Bij veel dieren inclusief de mens is de fysiologie van het visueel waarnemen voornamelijk gebaseerd op beweging. Een jachtluipaard ziet zijn prooi pas wanneer die op de vlucht slaat bij de afgrijselijke aanblik van zijn Opponent. Een mens die in een trein zit ervaart de diepte van het landschap via het aan hem voorbij trekkende perspectief. Veel hulpmiddelen die wij benutten om ons leven te veraangenamen zijn gebaseerd op het waarnemen via bewe ging, zoals de lampjes en metertjes op het dashboard van de auto. Sporten met weinig beweging, zoals dämmen, worden doorgaans als saai ervaren, ter- wijl bij veel andere sporten de kwaliteit van de beweging c.q. de snelheid ervan het succes bepaalt. Nu de techniek ons daartoe in Staat stelt wordt het naar onze mening tijd om 00k 'beweging te brengen' in de kartografie. De papieren kaart is eigenlijk zo'n gek medium nog niet. Eeuwenlang heeft het als medium kunnen overleven en waarschijnlijk zal dit nog wel eeuwen zo blijven. Toch komen veel kaartgebruikers iets tekort. Bij het observeren van kaartgebruikers in actie valt waar te nemen dat men zelf beweging tracht te brengen in het toch statische kaartbeeld. Men loopt met de vinger längs de wegen op de kaart en men draait de kaart voortdurend in de rijrichting ter orien- tatie. Ook temporele aspecten worden door sommige kaar- tenmakers ingebouwd, zoals het fenomeen van de stroken- kaarten van wegen, waarbij de gebruiker naarmate de reis en dus de tijd vordert meer paginas zal hebben omgeslagen. Dit artikel is het resultaat van een leeronderzoek dat in 1995 is uitgevoerd bij de vakgroep Kartografie van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Het idee om het kartografisch potentieel van animaties op een fundamentele manier te onderzoeken komt voort uit de behoefte om te komen tot goed onderbouwde kartografi sche produkten op nieuwe media. Met name in de sfeer van de elektronische atlassen zal de animatie een vooraanstaan- de plaats kunnen innemen. Om dit soort produkten echter te laten slagen zal er evenwel voor gezorgd moeten worden dat de ontwerper c.q. de kartograaf een beter inzicht krijgt in de implicaties van het gebruik van animaties. Het mag zeker nooit de bedoeling zijn om animatie om de animatie op te nemen in een multimedia produktie. Het 'sexy' karak- ter van de multimedia in het Nintendo-tijdperk moeten we als kartografen natuurlijk uitbuiten, maar dan wel met be- houd van onze missie: het overbrengen van geografische in- formatie via beeiden c.q. kaarten, om op basis daarvan de gebruikers de juiste beslissingen te laten nemen. Wat is animatie Het oog-brein mechanisme heeft de eigenschap om een beeldindruk een ogenblik te bewaren, als het betreffende 15

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 25