CXI OD J O 0 0 O O Uif(s)Er@ld)fiBi]g <Slr®[Tfl(d}g@ls)0@d V. KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 dynamische variabele binding beeld vorming orde aantal weergave moment duur frequentie volgorde mate van verandering synchronisatie X X X X Q zwak redelijk goed werden 00k de eventuele opmerkingen genoteerd. Indien nodig werd de le- genda met een vel papier bedekt om de antwoorden op de vragen er niet door te laten bei'nvloeden, want bij de waarnemingseigenschappen gaat het om de visuele indruk zonder de hulp van de legenda. De resultaten van het gebruikerson- derzoek naar de waarnemingseigen schappen van de dynamische variabe- len zijn weergegeven in figuur 3. Evaluatie van het onderzoek Uit het onderzoek blijkt dat het ge- bruik van de dynamische variabele weergavemoment op zieh niet bijzon- der effectief is voor geanimeerde karto- grafische weergave. In combinatie met een grafische variabele, in dit geval kleur, zijn de meningen verdeeld. Sommige proefpersonen vonden dat deze dynamische variabele niets toe- voegt aan het totale kaartbeeld. Andere waren juist van mening dat het de beeldvorming helpt. Duidelijk is dat alle proefpersonen kozen voor de weergave in combinatie met de grafi sche variabele kleur. De reacties op de animatie waarmee de dynamische variabele duur wordt uit- gebeeld was in het algemeen positief (figuur 4). De proefpersonen vonden het echter vervelend als het oplichten te lang duurde (zie animatie Bevol- kingsomvang Noord—Amerika per land). Bij deze animatie was orde sterk aanwezig. Het is echter de vraag in hoeverre bij animaties met meerdere klassen, waarvan de waarden dicht bij elkaar liggen, deze eigenschap nog ge- handhaafd blijft. Het weergeven van klasseverschillen bij kwalitatieve gegevens door middel van verschil in frequentie bleek rede- x niet onderzocht Figuur 3. Een po- ging tot het toeken- nen van waarne mingseigenschappen aan de dynamische variabele. Figuur 4. Frame uit animatie Bevol- kingsomvang N-Amerika per land. lijk effectief. De meeste proefpersonen reageerden eerst ver ward op de eerste animatie van 'Desertification Status Kayes and Yelimane distr. (Mali)'. De tweede versie waarbij men zelf (interactief) kon bepalen welke klasse ging knip- peren leverde wat dit betreft geen problemen op. Het ge- bruik van kleur als een extra variabele werd 00k hier als po sitief ervaren. De dynamische variabele volgorde lijkt meer geschikt voor kwantitatieve en ruimtelijk-temporele gegevens wat betreft de waarnemingseigenschap orde (figuur 5). De proefperso nen namen eerder aan dat de klassen in oplopende volgorde werden getoond, zelfs bij een animatie waarbij sprake is van kwalitatieve gegevens. Mate van verandering is bij een klein aantal klassen heel ef fectief voor de weergave van volgorde en in mindere mate van aantal. In hoeverre dit effectief is bij een toename van het aantal klassen is een onderwerp voor verder onderzoek. Bij kartografische weergave streeft men naar zo sterk moge- lijke beeldvorming. De kracht van de grafische variabelen ligt onder andere daarin dat ze deze waarnemingseigen- Figuur 3. Frame uit animatie Uitbrei- ding Grondgebied V.S. Door Napoleon aan de V.S verkocht 1 1 1 1 1 1 1 1803 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 19

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 29