Kartografische handleidingen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 F.J. Ormeling jr. Prof. dr. F.J. Or meling jr. is als hoogleraar Karto- grafie verbünden aan de Universi- teit Utrecht Heidelberglaan 2, 3384 CS Utrecht, tel. 030 - 2331373. visualisatie; digitale kartografie; overzicht trefwoorden visualisation; digital cartography; survey keywords visualisation; cartographie numerique; etude mots-cles gesteld - althans door de geprivilegieerden die toegang tot die kartograaf hadden. Er was dus sprake van de volgende keten: opdrachtgever kartograaf» kaartkaartgebruiker Bij gebruik van de nieuwe programmatuur ontbreekt de schakel van de kartograaf in deze informatieverwerkingske- ten (zie hieronder). Dat betekent een belangrijke tijdwinst, en daardoor wordt het visualisatie-proces goedkoper. En daardoor krijgen meer mensen er toegang toe, en de karto grafische visualisatie wordt daardoor als het wäre gedemo- cratiseerd. Dat is een geweidige positieve ontwikkeling voor de kartografie, want daardoor is er een grote toename in de produktie en dus 00k het gebruik van kaarten ontstaan. opdrachtgever Computer kaartkaartgebruiker In deze nieuwe ideale situatie hebben we nu als het wäre de functionaliteit van ons kartografisch lab in onze pc's onder- gebracht, de uitvoer uit de pc's wordt door de prints of films gevormd die vroeger het resultaat van het werk van de kartografen waren. Die zijn daardoor geenszins overbodig geworden: hun werkterrein wordt er iets door verlegd: het wordt meer voorwaarden scheppend; het wordt meer ge- richt op kwaliteit dan kwantiteit. Maar men moet zieh 00k realiseren dat met het overschake- Er is sprake van een nieuwe trend in de kartografische Consulting: de produktie van handleidingen op het ge- bied van de kartografische vormgeving, toegesneden op de speeifieke eisen van een bepaalde instelling of be- drijf. Hieronder zullen besprekingen volgen van drie van dergelijke handleidingen, in de laatste twee jaar met steun van universiteiten geprodueeerd voor en door grote instellingen die zieh onder andere bezig houden met de produktie van kaartmateriaal op basis van hun digitale ruimtelijke bestanden. De doelstelling van deze kartografische gidsen is zowel opdrachtgevers als de gebruiker van kartografische visualisa- tieprogrammas de nodige achter- grondkennis te verschaffen om de be treffende informatie op een adequate manier te visualiseren. De achtergrond van de produktie van deze gidsen ligt in het feit dat met deze nieuwe visuali- satieprogramma's (zoals ArcView, Mapinfo, Atlas*Gis enz.), maar 00k met bestaande zwaardere pakketten zoals Arc/Info, in theorie door ieder- een, die met die programmapakketten overweg kan, ruimtelijke gegevens vanuit geografische informatiesyste- men in beeld kunnen worden ge bracht. In de praktijk blijkt dat tegen te vallen. Ondanks het feit dat bij die visualisatieprogramma's van ruimtelij ke informatie vaak wel handleidingen hören met kartografische aanwijzin- gen, zijn deze toch vaak onvoldoende gedetailleerd en te weinig toegesneden op speeifieke behoeften om er veel aan te hebben. Vroeger, in de tijd voordat men over bovengenoemde programmapakketten kon beschikken, werd ruimtelijke in formatie die in beeld moest worden gebracht aan een kartograaf ter hand Figuur 1. De toe gang tot de karto graaf in het pre- digitale tijdperk: alleen voor geprivi legieerden die lange wachttijden op de koop toe moesten nemen (illustratie: A. Lurvink). 23

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 33