iMtoNny k\RT0G[U4H BEHANPEMNG CBAFiTMAKj GIMMSI KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 Systemen zijn al wel gebouwd: in het verleden voor de rpd [i], en 00k door itc PhD Studenten [2], maar in de praktijk biijken ze toch nog te onvolle- dig om in alle mogelijke gevallen te voorzien. Er blijkt toch nog meer on- derzoek naar de karteringsregels nodig te zijn voordat ze allemaal op een een- duidige manier in een kennissysteem kunnen worden geformaliseerd. Het alternatief voor zo'n kennissys teem is het begeleiden van de op- drachtgever bij diens met behulp van de programmatuur uitgevoerde karte- ringsactiviteiten: er moet dus voor worden gezorgd dat degene die achter de Computer zit om de kaart te maken zieh een bepaalde minimumkennis eigen maakt die nodig is bij de vorm- geving. En om dat efficient te laten verlopen moet die minimumkennis worden toegesneden op de speeifieke visualisatieproblematiek waarmee de betrokken organisatie wordt gecon- fronteerd. Dat betekent dus dat - wan- neer die kennis in de vorm van een handleiding wordt aangeboden - de handleidingen moeten worden custo- mized', dat wil zeggen dat hun inhoud en voorbeelden moeten worden toege sneden op de betreffende organisaties. De problematiek bij de visualisade van ruimtelijke gegevens is voor het cbs namelijk een andere dan die voor de Rijksplanologische Dienst, of voor het rivm. Bij gebruik van zo'n op maat vervaardigde kartografische handlei ding zal het aantal te verbeteren kaar- ten dat wordt vervaardigd sterk kun nen afnemen. Een bijkomend effect van de produk- tie van zo'n kartografische handleiding is dat de organisatie zieh realiseert dat de kaarten, die vanwege haar worden gepubliceerd en in de openbaarheid komen, aan zekere kwaliteitseisen moeten voldoen - zoals al lang geldt voor teksten en foto's. len op de PC de inbreng van de visualisatie-expert 00k ver loren gaat: de kartograaf was in Staat om tegenspel te bie- den bij de visualisatie-opdrachten van de opdrachtgever: de kartograaf wist wat mogelijk was, hoe het beeld op de ge- bruiker over zou komen, hoe het bij reproduktie eruit zou zien en wat de eisen voor een adequate reproduktie waren. Door het ontbreken van de kartograaf in de keten gaat dus 00k die inbreng verloren. Tenzij de opdrachtgever de nodi- ge kennis van de kartografie verwerft kan dat tot gevolg hebben dat er zaken mis gaan bij de vormgeving, die in een later Stadium alsnog gecorrigeerd moeten worden. De mo- gelijkheid bestaat dat de vroegere opdrachtgever die nu zelf zijn kaarten vormgeeft in een later Stadium alsnog op het spreekuur van de kartograaf terecht komt om eventuele 'zieke' kaarten te laten herstellen. Dat leidt tot de volgende bijgestelde keten: opdrachtgever Computer kaartkaartgebruiker I kartograafkaartgebruiker Op welke manieren kan men nu voorkomen dat de karto graaf achteraf moet worden ingeschakeld om de eventueel opgetreden feilen te verhelpen? Daar zijn twee oplossingen voor. In de eerste plaats kan men ervoor zorgen dat de be- schikbare programmatuur met een kennissysteem wordt uitgerust dat aangeeft welke visualisatie-oplossing moet worden gekozen wanneer bestanden met bepaalde eigen- schappen moeten worden gevisualiseerd. Zo'n kennissys teem zou bijvoorbeeld uit kunnen gaan van regels zoals: wanneer de gegevens per gebied absolute hoeveelheden be treffen moeten ze worden gekarteerd met proportionele puntsymbolen (zoals cirkels of Vierkanten). Of: wanneer het relatieve hoeveelheden betreft (zoals dichtheden, percenta- ges enz.) dan moet dat worden uitgebeeld met vlaksymbo- len die qua grijswaarden varieren die de juiste volgorde tus- sen de relatieve waarden aangeven. Toepassing van dergelij- ke regels vereist een analyse-mogelijkheid van de ingevoerde gegevens alvorens tot de visualisatie wordt overgegaan. Zo'n kennissysteem zou de gebruiker van zo'n programma moe ten waarschuwen wanneer die een verkeerde keuze doet uit de verschillende mogelijke kaarttypen. Dergelijke kennis- Figuur 2. Kartogra fische visualisatie- programma 's op de PC: een heel karto- grafisch lab in eigen beheer! (illustratie: A. Lurvink). Figuur 3. Met visu- alisatieprogramma 's vervaardigde kaar ten biijken regel- matig een herstel- beurt nodig te heb ben voor publikatie (illustratie: A. Lurvink). 24

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 34