KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 schalen gemeten dan bijvoorbeeld bodembestanden. De mate van representativiteit van de gegevens en hun nauw- keurigheid of betrouwbaarheid zal anders zijn, hetgeen onder andere weer in de weergave van grenzen tussen ver- schillende onderscheiden klassen tot uitdrukking moet komen. Tenslotte komt het specißeke karakter van de organisatie of instelling in zo'n gids tot uitdrukking in de beschrijving van de manier waarop de kaarten zullen worden vermenigvul- digd: in rapporten/bijlagen, als afzonderlijke losse kaarten of alleen op beeldscherm. En zo'n technische beschrijving is nodig omdat vooral hier de inbreng van de kartograaf weer node wordt gemist. Want het is niet zo, dat we meteen ach ter onze pc een offsetpers hebben staan die in elke gewenste oplage kwaliteitsdrukwerk verzorgt. Daarvoor moet de kaart aan extra eisen voldoen waar in de desktop program- mas waar we het hier over hebben onvoldoende in is voor- zien. De stand van de rasters, de overgang van additieve naar subtractieve kleurensystemen, de resolutie van de uit- voer - dat zijn zaken die beter geregeld kunnen worden in een specifiek grabsch vormgevingsprogramma zoals Co relDraw of FreeHand, waarin de digitale kartografische mo- dellen die we op de pc hebben gegenereerd dus nog moeten worden gei'mporteerd. De specißeke en algemene delen van de handleiding moeten tenslotte tot een geheel zijn gei'nte- greerd, dat zowel als geheel makkelijk moet lezen, als 00k op specißeke onderdelen goed toegankelijk moet zijn, om in specißeke situaties snel uitsluitsel te kunnen geven. Literatuur [1] Tappel, Fl. B. Köbben (1989), Functioneel ontwerp voor een kartografisch expertsysteem voor symboolkeuze bij de Rijksplanologische Dienst. Intern Rapport rpd. [2] Wang Zeshen (1992), An Expert System for cartographic symbol design. Proefschrift iTc/Universiteit Utrecht, En- schede. Figuur 4. Een uit- voermov voor hoogwaardig drukwerk direct ge- koppeld aan de pc: vooralsnog een Uto pie (illustratie: A. Lurvink). Summary F.], Ormeling jr. tions for use Cartographic direc- Keywords: visualisation, digital carto- graphy, survey The production of customized 'Carto graphic directions for use' is a neu) form of Service provided by University depart- ments in the Netherlands to both com- mercial and government departments. As many of the current GIS Operators have no special schooling in cartography, they should be made aware ofthe relevant de sign issues and selection criteria that will allow them to produce appropriate carto graphic Output. As the digital equipment of GIS departments varies, with different hardware and Software, the practical part of these directions for use has to be customized to the individual depart ments that commissioned it. In this col- lection of papers several of these direc tions for use are reviewed by the custo- mers. This first paper describes the issues thatfacted the producers. Resume F.f. Ormeling jr. - Mode d'emploi carto- graphique Mots-cles: visualisation, cartographie numerique, etude II est de plus en plus necessaire de mettre la disposition des utilisateurs du SIG un 'aide-memoire' pour une production cartographique convenable: voici un nouveau Service que les universites des Pays-Bas assurent, aussi bien pour les in- stituts commerciaux cartographiques que pour les departements gouvernementaux. Cet aide-memoire - comme le Program me des SIG - rencontre les besoins des uti lisateurs qui n'ont pas une formation cartographique specialisee, et se compose de deux parties: d'une part, d'un chapit- re general avec la description de l'analyse correcte des informations spatiales et d'un chapitre special traitant de la reali- sation cartographique meme. Celle-ci est adapter aux objectifs particuliers vises car la realisation depend de l'infrastruc- ture (appareils et logiciels) dont disposent les utilisateurs. Ce premier article analy- se les problemes que les utilisateurs ren- contrent. 26

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 36