Kaarten maken voor mens en milieu KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 A.A. van der Veen C.J. Bartels kaartproduktie; kaartredactie; praktijk TREFWOORDEN map production; map editing; applications keywords production de cartes; redaction cartographique; applications mots-CLES Met de introductie van GIS kwam de mogelijkheid een kaart te maken binnen het bereik van vele onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiene (rivm). Dit artikel beschrijft deze kartografi- sche praktijk aan de hand van de volgende drie compo- nenten die de pijlers vormen van de kaartproduktie binnen het RIVM: de technische component GeoView, de theoretische component Kartografiscb Handboek en de organisatorische component, waarin een kartogra- fisch redactieteam een prominente rol speelt. Drs. A.A. van der Veen en drs. C. Bartels zijn beiden medewerkers van het RIVM (Postbus 1, 5720 BA Biltho- ven). Van der Veen is onderzoe- ker bij het Cen trum voor Volksge zondheid Toe- komst Verkennin gen. Bartels is on- derzoeker bij het Laboratorium voor Water en Drink- water Onderzoek. De auteurs zijn nauw betrokken bij de kaartpro duktie van het Inleiding Kartografie is een discipline die sinds het einde van de jaren tachtig bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiene (rivm) een volwaar- dige plaats heeft gekregen. Dat valt op te maken uit het thematisch kaartma- teriaal dat sindsdien is gepubliceerd in diverse rapporten en studies. Het ziet er verzorgd uit en vertoont onderlinge samenhang. Het grotere kartografische bewustzijn blijkt 00k uit het feit dat kaarten, kaartontwerp en kaartproduk tie steeds vaker onderwerp van gesprek en discussie zijn binnen het rivm. Bo- vengenoemde ontwikkeling is vooral het gevolg van de introductie en im- plementatie van geografische informa- tiesystemen (gis) binnen het instituut. Met de introductie van gis kwam de mogelijkheid een kaart te maken bin nen het bereik van vele onderzoekers. In de afgelopen pe- riode heeft de kaartproduktie van het rivm een eigen karak- ter aangenomen. Belangrijkste kenmerk is dat het rivm niet over een aparte kartografische afdeling beschikt. ledere on- derzoeker maakt zijn eigen kaart. Dit artikel beschrijft deze kartografische praktijk aan de hand van de volgende drie componenten die de pijlers vormen van de kaartproduktie binnen het rivm. GeoView is de technische component. Het is een door het rivm ontwikkelde software-applicatie die onderzoekers ondersteunt bij het maken van een gestan- daardiseerd kaartprodukt. De theoretische component is het Kartografiscb Handboek. Het dient als leidraad bij ontwerp van thematische kaarten. De voorgaande twee componenten hebben geen waarde zonder de derde organisatorische com ponent, waarin een kartografisch redactieteam een promi nente rol speelt. Aan het eind van dit artikel wordt het func- tioneren van de drie componenten getoetst aan de praktijk, zoals die was bij de produktie van de Milieubalans 95. Zes jaar gis en kartografie op het rivm Voorgeschiedenis Het rivm te Bilthoven is het kennis- en expertisecentrum van de overheid, dat de informatie levert voor zowel natio naal als internationaal gezondheids- en milieubeleid. De in formatie wordt onder andere overgedragen in de vorm van rapporten zoals de Milieutoekomstverkenningen [1, 2, 3], de Milieubalans [4] en de Volksgezondheidstoekomstver- kenningen [5]. Het meest treffende voorbeeld is het rapport Zorgen voor Morgen dat in 1989 [1] voor het eerst een inte- graal beeld gaf van de (sombere) toekomstige ontwikkelin- gen van het milieu in Nederland. Sinds 1989, het jaar waarin gis op grote schaal werd gei'nt- roduceerd op het rivm, is door het rivm steeds meer na- druk gelegd op de integratie van onderzoeksresultaten (van verschillende onderzoeksgroepen) en daarmee samenhan gende presentaties. gis en kartografie speien een cruciale rol in respectievelijk integrale analyse en presentatie van ruim- telijke informatie. Ook de opdrachtgevers, zoals de ministe- ries van vrom en vws, vragen steeds vaker om een ruimte- lijk gedifferentieerde beschrijving van relevante ontwikke- lingen, met name als er sprake is van een regionale taakstel- 27

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 37