Klagers Vliegtuiglawaai KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 balans 95 en komt tot uiting in de na- genoeg gelijktijdige publikatie van het hoofdrapport [4], bestemd voor de primaire doelgroep bestaande uit be- windslieden en politici, en de publika tie van een achtergronddocument [14] bedoeld voor ambtenaren op het mi- nisterie van vrom die belast zijn met een diepgaande Studie van de bevin- dingen. De richtlijnen in het Kartogra- fisch Handboek schrijven dan 00k voor dat het detailniveau en het leesniveau voor beide documenten aan specifieke eisen moeten voldoen. In het hoofdrapport dient een kaart de tekst toe te lichten op compacte wijze zodat er 00k snel inzicht geboden wordt in een probleem of in een ont- wikkeling. Vertaald in kartografische termen betekent dit dat de kaarten zieh moeten kenmerken door beeld- vorming, een niet te groot ruimtelijk detail en een rüstige en eenduidige vormgeving. De consequentie is onder andere dat de onderzoekers zieh ervan bewust moeten worden dat rekengege- vens, geaggregeerd moeten worden. Door middel van een case study wordt in het Kartografisch Handboek gewezen op de mogelijkheden, gevolgen, voor- en nadelen van het (niet) aggregeren. De voorbeelden in het Handboek laten zien dat bij de ene aggregatiekeu- ze het ruimtelijk patroon niet noe- menswaardig afwijkt van de gedetail- leerde kaart maar dat bij een andere keuze een totaal ander beeld ontstaat. Een aggregatie of een keuze voor een bepaalde gebiedsindeling dient dan 00k weloverwogen door een inhoude- lijke deskundige bepaald te worden. Het achtergronddocument bevat meer gedetailleerde informatie. De kaarten moeten geschikt zijn voor Studie en analyse. In het Kartografisch Handboek wordt hierop aansluitend een case study gewijd aan de weergave van kwa- liteitsinformatie en betrouwbaarheid van de gegevens. Zo wordt een metho- de behandeld, die (on) betrouwbaar heid van gegevens in een gridkaart toont middels gecombineerde weergave van de onder- en de bovengrens van de betrouwbaarheidsintervallen [15]. Het Kartografisch Handboek laat 00k zien hoe door middel van fuzzy logische modellen de gevoeligheid van klasse grenzen kan worden aangegeven [16]. Het toetsingskader voor kaarten wordt nader uitgewerkt met een aantal speci fieke redenen om kaarten op te nemen, zoals: Figuur 9.14: Relatief aantal klagers, uitgedrukt in het percentage klagers over vliegtuiggeluid op het aantal inwoners per gebied (Bron: CGS, NLR). Percentage klagers op het aantal inwoners per gebied 0 - 0,5 1 0,5- 1,0% IBül 1,0-2,5% 2,5 geen geregistreerde klagers 35 Ke-contour 1992 Figuur 2. Kaart uit het Kartografisch Handboek waarin een verschijnsel ten opzichte van een norm wordt weer- onderling vergelijken van kaarten (bijvoorbeeld in de tijd of op verschillende schaal); het laten zien van: - een verschijnsel ten opzichte van een norm of grenswaarde; - oorzaak en mogelijke gevolgen; - patronen en correlaties. Ook bij deze specifieke redenen worden voorbeelden uit re- cente RiVM-publikaties gegeven, zodat de onderzoeker zieh een duidelijk beeld kan vormen. Figuur 2 is eveneens af- komstig uit het Kartografisch Handboek en laat een ver schijnsel ten opzichte van een norm zien. Het gaat hier om een kaart die gebruikt is in de Gezondheidskundige Evalu- atie Schiphol [17] waarbij wordt onderzocht of de milieube- lasting veroorzaakt door de luchthaven van invloed kan zijn op de gezondheid van omwonenden. Normen bieden be- leidsmakers houvast bij het beoordelen van een verschijnsel. De donkere gebieden in figuur 2 kunnen veel beter ver- klaard worden omdat de normcontour is aangegeven, het gebied waarbinnen serieuze hinder wordt verwacht. 31

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 41