US 1 f KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 data data lay-outs onderzoeker tekst kartografische redaktie krt-file tekst kaart grafische afdeling kaart tekst drukker Organisatie van de kaartproduktie Het kaartproduktieproces Bij veel grote overheidorganisaties, zoals de Rijksplanologi- sche Dienst [18], heeft een gespecialiseerde kartografische afdeling de kaartproduktie van het ontwerp tot het maken van de kleurenfilms zelf in handen. GeoView maakt een ta- melijk onconventioneie kaartproduktie mogelijk binnen het rivm. De organisatie van de kaartproduktie is in figuur 3 weergegeven. In haar kaartproduktie kiest het rivm bewust voor een werkwijze waarbij iedere onderzoeker zelf kaarten kan vervaardigen. Een kartografische afdeling komt daar dus niet aan te pas. Wel kan gedurende de produktie van een RiVM-rapport een kleine kartografische redactie in het leven worden geroepen. De kartografische redactie onder- houdt nauwe contacten met de algemene redactie van de publikatie. Dit ten behoeve van afstemming tussen tekst, diagram en kaart. De kartografische redactie Start een pro- duktieproces met het ontwerp van een Serie GeoView-lay- out-definities, die toegepast moeten worden voor iedere kaart die in het rapport verschijnt. De lay-out-definities worden centraal aangeboden aan elke onderzoeker die een kartografische bijdrage levert aan het rapport. Verder geeft zij aan met welke gebiedsindeling een bepaalde (milieu-)in- dicator afgebeeld kan worden. Vanaf dan vertoont het produktieproces een Sterke gelijke- nis met dat van een tekstboek. Elke onderzoeker maakt een reeks concepten (KRT-files) in GeoView, waarbij zoveel mo gelijk gebruik wordt gemaakt van de instructies van de kar tografische redactie. Omdat kaarten maken niet een alle- daagse activiteit van de onderzoeker is, heeft deze 00k de beschikking over het Kartografisch Handboek. De onderzoe ker stuurt de concept KRT-files met bijbehorende figuur- tekst naar de kartografische redactie, eventueel vergezeld van de tekst die hoort bij de betreffende kaartbeelden. Op dat moment in het produktieproces is het de taak van de kartografische redactie om de KRT-files te beoordelen op ty pisch redactionele aspecten zoals: het nut van de kaart, kaartgrammatica, de toegepaste karteermethode, consisten- tie met andere kaarten en afstemming tussen kaart en tekst. Het grote voordeel van de KRT-file wordt juist nu aange- toond, want de kartografisch redacteuren kunnen zonder Problemen wijzigingen aanbrengen in de conceptversie, na- tuurlijk wel in nauw overleg met de verantwoordelijke on- Figuur 3. Organi satie van de kaart produktie binnen het RIVM. derzoeker. De uiteindelijke kaart wordt uitgevoerd in pre-press formaat (zoals Adobe Illustrator formaat), waarna de grafische studio van het rivm zorg draagt voor integratie van kaart en tekst. De praktijk Het produktieproces zoals hierboven beschreven, met GeoView, het Karto grafisch Handboek en de prominente rol van een kartografische redactie, is voor het eerst in praktijk gebracht tij- dens de produktie van de Milieubalans 95 [4]. De Milieubalans is een jaarlijks terugkerende exercitie waarin de kwa- liteit van het milieu wordt beschreven en vergeleken met de uitgezette be- leidsmaatregelen. Evaluatie GeoView Juist het wederkerende karakter van een Milieubalans vraagt om een ge- structureerd en reproduceerbaar pro- ces. GeoView is de technische compo- nent in het kaartproduktieproces die in deze behoefte voorziet. De kartogra fische metafile geeft volledig inzicht in de kaartinhoud en de daarbij gebruikte informatie. Daarmee is het een ideaal medium voor iedereen die bij het pro duktieproces is betrokken. Evaluatie Kartografisch Hand boek Het Kartografisch Handboek heeft zieh sinds haar publikatie mögen Verheugen in een grote belangstelling, zowel bin nen het rivm als daarbuiten. Het Handboek heeft het kartografisch be- wustzijn binnen het instituut aanzien- lijk vergroot. Hoewel in de richtlijnen voor de kaartproduktie van de Milieu balans 95 regelmatig is verwezen naar het Kartografisch Handboek, heeft de praktijk echter geleerd dat onderzoekers menigmaal (moesten) afwijken van de aanbevelingen uit het Handboek. Aan- vullend mondeling advies blijkt vaak noodzakelijk met name over zaken zoals aggregatie, de keuze van gebiedsindelin- gen en het wel of niet hanteren van conventionele kleurenreeksen. Evaluatie van de organisatie De kartografische redactie is een orga nisatorische component, die onmis- baar is in het kaartproduktieproces. Tijdens de Milieubalans 95 was een driekoppig redactieteam, naast de pro- cesbewaking en de eindredactie op het kaartmateriaal, 00k verantwoordelijk voor: 32

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 42