Een 'kartografisch handboek' voor de provincie Gelderland 35 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 E. Massop visualisatie; kartografische communicatie; onderzoek TREFWOORDEN visualisation; cartographic communication; research keywords visualisation; communication cartographique; recherche mots-CLES De snelle ontwikkelingen in de computerkartografie van de laatste jaren leiden tot een toenemende belang- stelling voor (en gebruik van) kaarten. Computers bie- den nu tegen relatief läge kosten de mogelijkheid tot snelle gegevensverwerking en kaartproduktie. Er is sprake van een sterke democratisering van de kaartpro duktie. Omdat hierdoor in toenemende mate 00k kaar ten door niet-kartografisch geschoolden worden ge- maakt, is de kans op 'foute' kaarten echter groter ge worden. Immers, de meeste huidige software-pakketten bezitten geen ingebouwde kartografische kennis als hulp voor de kaartproducent. Dit gevaar is 00k binnen de provincie Gelderland aanwezig. In dat geval kan een kartografisch handboek met aanbevelingen en richtlij- nen voor kaartconstructie uitkomst bieden. In dit arti- kel wordt de aanleiding, de inhoud en het effect van een kartografisch handboek voor de provincie Gelder land besproken. Aanleidingen voor een kaart- evaluatie en een kartografisch handboek De aanleiding voor de totstandkoming van een kartografisch handboek voor de provincie Gelderland was tweeledig. De eerste aanleiding was het feit dat de provincie Gelderland in februari 1995 gelijktijdig drie, inhoudelijk afgestem- de, omgevingsplannen (streekplan, wa- terhuishoudingsplan en milieuplan) naar buiten wilde brengen. De wens bestond om, in deze bijzondere situ- atie van drie tegelijkertijd uit te bren gen plannen, te komen tot een onder- steuning van deze plannen met goed, duidelijk en afgestemd kaartmateriaal. Binnen de provincie Gelderland is echter geen sprake van een kartogra fisch redactionele kwaliteitscontrole van te publiceren kaartmateriaal. Niet iedereen binnen de organisatie is zieh bewust van de noodzaak van een der- gelijke kwaliteitsbewaking. Bovendien ontbreekt kartogra fisch hoger geschoold personeel dat voor deze taak gekwali- fieeerd is. De totstandkoming van een kartografisch hand boek eiders (bijvoorbeeld bij het rivm [i]) toonde aan dat meer aandacht voor kaartontwerp tot een verbetering van kaarten leidde en daardoor voor een betere informatie-over- dracht had gezorgd. Een kritische kaartevaluatie binnen de provincie Gelderland zou eventuele tekortkomingen van door de provincie zelf gepubliceerd kaartmateriaal aan het licht kunnen brengen. Wanneer tekortkomingen en de oor- zaken daarvan verwerkt kunnen worden in een kartogra fisch handboek met verbeterde versies van eerder gepubli- ceerde kaarten en regels voor kaartontwerp, dan kan men verantwoordelijke personen bewust maken van de nood zaak van kartografisch redactionele kwaliteitscontrole. Ver volgens zal men deze kwaliteitscontrole moeten invoeren bij de kartografische ondersteuning van de nieuwe omgevings plannen, om tot een goede kwaliteit van het daarbij beho- rende kaartmateriaal te komen. Een tweede reden voor een kartografisch handboek voor de provincie Gelderland was het feit dat, door de voortvarende invoering van gis binnen de provincie Gelderland en de ontwikkeling van een gebruikersvriendelijke applicatie daarbij, niet-kartografisch geschoolde medewerkers in toe nemende mate zelf kaartmateriaal produceren. Onbekend- heid met kartografische regels kan bij deze categorie kaart- producenten leiden tot fouten in kaartontwerp en een niet optimale overdracht van ruimtelijke informatie naar de kaartgebruiker. In een kartografisch handboek kunnen aan bevelingen worden gedaan voor efficient kaartontwerp en kunnen 00k sprekende voorbeelden staan van de verbete ring van kaarten door een juiste toepassing van kartografi sche regels. Dit kan de kaartproducenten bewust maken van het effect van een optimaal kartografisch ontwerp en kan hen de kartografische basisregels bijbrengen waardoor zij in Staat worden gesteld zelf 00k betere kaarten te maken. Zo kan de kwaliteit van de geprodueeerde kaarten verbeterd worden en zal de gebruiker beter in Staat zijn de kaart te be- grijpen en te gebruiken. En daar gaat het uiteindelijk om. De auteur heeft in het kader van zijn stage voor de Studie Kartografie aan de Universiteit Utrecht Sovenstaande op- dracht uitgevoerd. F. Massop is Stu dent Fysische Geo- grafie, specialisatie Kartografie, aan de Universiteit Utrecht en tijdelijk medewerker van de provincie Gel derland (Drieko- ningenstraat 7, 6828 EL Arnhem, tel. 026-4453x9).

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 45