37 I996-XXII-2 idee van een redactionele kartografi- sehe kwaliteitscontrole aan populari- teit wint binnen de organisatie. Voor de drie nieuwe omgevingsplannen worden pogingen ondernomen om een kaartredactie in het leven te roe- pen. Hierin zullen verschillende in- houdelijk verantwoordelijke personen en kartografen samen zitting moeten nemen, om te bespreken welke eisen er gesteld kunnen worden aan een opti male kartografische ondersteuning van de omgevingsplannen. In onderling overleg moet worden bepaald wat de doelstellingen van de planrapporten zijn, wie de (potentiele) gebruikers zijn, voor welke taken zij de rapporten gebruiken, wat de (aard van de) ruim- telijke informatiebehoefte daarvoor moet zijn en welke eisen aan het kaart- materiaal gesteld kunnen worden. In aansluiting op deze kaartredactie is de auteur in tijdelijk dienstverband aan- gesteld om mee te werken aan de tot- standkoming van de kartograßsche on dersteuning van de drie nieuwe omge vingsplannen. In principe zou het aan te bevelen zijn om bij elk rapport waarin sprake is van een belangrijke ondersteuning door middel van kaart- materiaal, een dergelijke kaartredactie in te stellen. Een andere uiting van het toegenomen kartografisch bewustzijn zijn de plan nen om kaartontwerpregels zoals deze 00k in het kartografisch handboek voorkomen, in te bouwen in de al eer- der genoemde Gis-applicatie. De kaartproducent moet in de toekomst binnen deze Gis-applicatie desgewenst ondersteuning kunnen krijgen bij het maken van keuzen voor een optimaal kaartontwerp, waardoor de kans op fouten in kaartontwerp steeds verder afneemt. Men kan daarbij denken aan verschillende mogelijkheden, varierend van een soort kartografisch expert-sys- teem, waarin (semi-) automatisch de juiste keuzes met betrekking tot ver schillende aspecten van kaartontwerp gemaakt worden (ideaal, maar moeilijk te realiseren), tot een helpfunctie waar- mee informatie over kaartontwerp op- gevraagd kan worden (vrijblijvend en afhankelijk van de wens van de gebrui- ker geholpen te worden). Hoe men deze ondersteuning het best aan de kaartmaker kan aanbieden is echter nog onderwerp van Studie. Tot het moment dat men in Staat is kaartontwerpregels in te bouwen, zul len de aanbevelingen in het kartogra fisch handboek de belangrijkste fouten in kaartontwerp moeten helpen voor- Figuur 4. De verbeterde versie van figuur 3. komen. STREEKPLAN MIDOEN-GELDERLANO WEGENSTRUCTUUR KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur 3. Oorspronkelijke kaart: Te weinig contrast tussen de informatie-categorieen in het kaartheeld. Wegenstructuur Legenda

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 47