Kartografie voor Gis-ers bij Rijkswaterstaat KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT /VIA Damoiseaux visualisatie; kwaliceitsbeheersing; opleiding visualisation; quality control; education visualisation; controle de qualite; enseignement TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Het toenemend gebruik van GIS als hulpmiddel bij onder meer het beheer en onderhoud van wegen en wa- teren heeft ook geleid tot een toenemende produktie van kaarten. De kwaliteit van die kaarten laat nogal eens te wensen over. Maar nu het nieuwe van GIS er zo'n beetje af is, komt de vraag naar kwaliteit in kaar ten terug. Daarvoor wil of kan men echter niet altijd terugvallen op de reguliere tekenkamer. En voor een aantal toepassingen is dat ook niet nodig, maar dan moet de Gis-er wel over voldoende kartografische basis- kennis beschikken. Inleiding Van oudsher heeft de kartografische wereld veel aandacht besteed aan de scholing van kartografen. Het blijft overigens lastig om te bepalen wie nu wel en wie niet kartograaf genoemd mag worden. Want is iemand die af en toe een kaart maakt nu wel of geen kartograaf? Daar kan een lange acade- mische verhandeling aan worden ge- wijd, maar voor het gemak gaan we er hier vanuit dat met kartografen wor den bedoeld: mensen van wie het de hoofdtaak is om kaarten te maken. De meeste Gis-ers vallen daar niet onder; zij houden zieh meer inhoudelijk met de processen en de data bezig en de vi sualisatie in de vorm van kaarten is daar slechts een onderdeel van. Wat de opleiding van kartografen betreft: daarvoor is er voldoende aanbod, al vergt de instandhouding daarvan steeds opnieuw de aandacht. Daar- naast zijn er ook mogelijkheden voor bijscholing van reeds in de praktijk werkzame kartografen. Nu in toenemende mate kaarten door anderen worden gemaakt en met name Drs. M.A. Damoi seaux is adviseur voor GIS en Karto grafie bij de Meet- kundige Dienst van Rijkswaterstaat (Postbus 5023, 2600 GA Delft). door Gis-ers, is er ook behoefte aan scholing van niet-karto- grafen. En vanuit die groep is er ook vraag ontstaan, bij- voorbeeld naar standaardsymbolen en standaard-lay-outs voor kaartopmaak en regels voor kleurkeuze en legenda-op- maak. En die vragen komen niet alleen van diegenen die zelf die kaarten met gis maken, maar ook van hun op- drachtgevers, die de adviezen van de 'echte' kartografen node moeten missen. Hier ligt een nieuwe taak voor kartografen. En aanvankelijk levert dat ook tegenstrijdige gevoelens op: enerzijds wordt de betekenis van het vakgebied versterkt door verhoging van de kwaliteit van kaarten, maar anderzijds wordt de eigen werkgelegenheid ondermijnd. Maar er is geen weg meer terug. Immers, iedereen kan nu met de Computer plus een teken- of Gis-programma kaarten maken. Alleen niet iedereen heeft de kennis om dat verantwoord te doen. Er is dus meer kartografische kennis nodig op Gis-werk- plekken. Een goede oplossing zou zijn om de traditionele tekenkamers om te vormen tot gegevenskamers, waar ken nis over gis, over meta-gegevens, maar ook over visualisatie aanwezig is. Deze gegevenskamers zijn dan niet alleen pro- duktiecentra, maar ook leverancier van data plus kennis, zowel ten aanzien van gis als van kartografie. Maar zover is het nog niet. Intussen wordt er wel in toenemende mate aandacht besteed aan kartografische kennis voor Gis-ers, veelal op hun eigen verzoek. Een goed voorbeeld hiervan is de tweedaagse cursus Kaarten maken in een GlS-omgeving die nu al enige jaren achtereen gegeven wordt door Geo- plan, Amsterdam, in samenwerking met de vakgroep Kar tografie van de Universiteit Utrecht. Kartografie voor Gis-ers bij Rijkswaterstaat Binnen het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en dan met name bij Rijkswaterstaat wordt al enige jaren veel aan dacht besteed aan de introduetie van gis en de praktische toepassing ervan voor de diverse operationele taken. In het verlengde daarvan wordt ook gewerkt aan kartografische bijscholing van Gis-ers. Dit gebeurt op verschillende manie- ren. 39

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 49