Kartografische kennissystemen: theorie en praktijk 44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1996-XXII-2 T.P.M. Tijssen visualisatie; kennissysteem; onderzoek trefwoorden visualisation; knowledge-based System; expert System, research keywords visualisation; Systeme expert; recherche MOTS-CLES Als je de voorspellingen uit de jaren zeventig over de opkomst van intelligente hard- en Software mocht gelo- ven, dan hadden we nu al lang in een soort luilekker- land moeten leven waarin allerlei robots het werk doen. De harde dagelijkse Werkelijkheid leert dat het toch iets anders is gelopen. Maar dat betekent niet dat er sinds die tijd niets meer is gebeurd op dit vlak. Als gevolg van de GIS-hausse worden steeds meer kaarten gemaakt door onervaren kaartmakers en dus zou een zekere on- dersteuning door intelligente kartografische Software niet misstaan. Kartografische kennissystemen, want daar gaat het dan ont, worden in dit artikel aan een na- dere inspectie onderworpen. De aanleiding voor dit artikel is een onderzoek in opdracht van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat naar de mogelijkheden van kartografische kennissystemen. Binnen Rijkswaterstaat wordt op veel plaatsen met gis gewerkt. Het maken van een kaart is bijna altijd de meest effectieve methode voor het visualiseren van geografische verschijnse- len. Het is dus niet verwonderlijk dat in het kader van gis- gebruik binnen Rijkswaterstaat de behoefte ontstond aan een eenvoudig te gebruiken kaartgenerator. Gebruikersvriendelijkheid is een voorwaarde, want de meeste Gis-gebruikers zijn wel ter zake kundig op hun eigen vakgebied, maar hebben weinig of geen kartografische scho- ling. Naast eenvoud in het gebruik zou de kaartgenerator bij voorkeur 00k moeten helpen aanvaardbare kartografi sche produkten tot stand te brengen. Op dit punt komen de kartografische kennissystemen in het spei. Een dergelijk systeem zou een onervaren kaartmaker intelligente onder- steuning op kartografisch terrein dienen te bieden. Om na te gaan of dit werkelijk kan, is de stand van zaken aangaan- de kartografische kennissystemen onderzocht. De weergave van de bevindingen hieromtrent vormt de hoofdmoot van het artikel. Voorafgaand hieraan wordt enige achtergrond-informatie gegeven met betrekking tot kennissystemen in het algemeen. Als laatste deel volgt een körte beschrijving van de wijze waarop de resultaten van het onderzoek kunnen worden verwerkt in de kaartgenera tor, Rwsmap. Drs. T.P.M. Tijs sen is als docent Kartografie en GIS verbonden aan de Faculteit Geodesie van de Technische Universiteit Delft (Postbus 5030, 2600 GA Delfttel. 013- 2783670). Kennissystemen Binnen de automatisering onder- scheidt een aanpak op basis van ken nissystemen zieh van een meer tradi- tionele aanpak, door de manier waar op kennis wordt vastgelegd en hoe daar verder mee wordt omgegaan. In traditionele computerprogramma's is kennis 'ingebakken' door de gepro- grammeerde procedures en algoritmen die, losgelaten op geschikte gegevens, tot de gewenste uitkomst moeten lei den. Bij kennissystemen is sprake van het 'isoleren' van verschallende soorten gegevens. Hieronder zijn 00k 'hogere' vormen van gegevens zoals kennis, welke dikwijls is vastgelegd door mid- del van regels en methodieken. Om deze kennis te kunnen toepassen wordt aan een kennissysteem een open redeneermechanisme toege- voegd. Open Staat in dit geval tegen- over de voorgeprogrammeerde, dus ge- sloten, redeneermechanismen van tra ditionele programmatuur. In dit arti kel wordt redeneermechanisme ge- bruikt als vertaling van 'inference engi- ne'; de Engelse term geeft beter aan dat het hier gaat om de 'motor' van het hele systeem. Het isoleren van ken nis en deze vastleggen in een 'kennis- Figuur 1. De cen trale elementen van een kennissysteem. kennisbank )-• mechanisme j

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 54