46 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 kennis ingenieur gebruiker expert uitleg module metakennis regels kennisbank feiten bank redeneer mechanisme gebruikers interface kennis verwervings module Figuur 2. De alge- mene structuur van een kennissysteem. Kartografische kennissystemen Een voorbeeld van de structuur van een kartografisch ken nissysteem is weergegeven in figuur 3. Het is een logisch vervolg op de in figuur 2 getoonde algemene structuur van een kennissysteem. De gebruikelijke onderdelen van een kennissysteem zijn aanwezig, aangevuld met een aantal on derdelen welke specifiek zijn voor een kennissysteem in een Gis/kartografie-omgeving. Het Gis/kartografie-deel behoeft hier geen nadere uitleg, een gis (meta)databank met bijbe- horende (karto)grafische module wordr bekend veronder- steld. Alles bij elkaar genomen is de 'state-of-the-art' ten aanzien van kartografische kennissystemen enigszins teleurstellend. Tenminste, voor iemand die op dit moment een kennissys teem voor kaartontwerp in de praktijk zou willen toepas- sen. Nadat al eerder de aanvankelijke claims van de kunst- matige intelligentie als totaal steeds minder luid klonken, blijkt nu 00k de aandacht voor kennissystemen binnen de Gis/kartografie-literatuur een dalende tendens te vertonen. Dat blijkt 00k uit een vergelijking van de 'Spatial Data Handling' symposia van 1990, 1992 en 1994. Natuurlijk geeft een enkele indicator geen totaalbeeld, maar opvallend is dat in de artikelen die nog wel verschijnen de toekomst- verwachtingen in vergelijking met enige jaren geleden dui- delijk voorzichtiger worden geformuleerd. Het totaal van alle gedocumenteerde kartografische kennis systemen toont een breed scala, van zeer bescheiden (mini-) deelsystemen tot groots opgezette Systemen die het hele kartografische ontwerpproces omvatten. Van deze laatste variant bestaan alleen versies op papier, want een werkend, volwaardig en volledig kartografisch kennissysteem bestaat op dit moment niet. Een opvallende overeenkomst tussen vrijwel alle gemaakte en voorgestelde kartografische kennis systemen is dat ze bedoeld zijn voor niet-kartografen (bij- voorbeeld [3]). Het kennissysteem wordt geacht te functio- neren in een 'Gis-achtige' omgeving, of een andere omge- ving waar niet-kartografisch geschoolde mensen werken met geografische gegevens en dus de behoefte bestaat aan het maken van kaarten. Dergelijke 'kaartmakers' dienen, met hulp van het kennissysteem, te komen tot redelijke kaarten waarin tenminste de grootste fouten worden vermeden. In oudere li- teratuur wordt soms nog gemikt op optimale' kaarten, maar op dit mo ment worden bescheidener doelstellin- gen realistischer geacht. Het gebruik door niet-kartografen van kartografi sche kennissystemen is opvallend omdat in andere toepassingsvelden, met relatief sterk ontwikkelde kennis systemen, deze juist gebruikt worden door de 'eigen' vakspecialisten. Voor- beelden zijn onder andere biologische, medische en industriele toepassingen. De vakspecialist gebruikt het kennis systeem dan om beter, sneller of effi- cienter te kunnen werken. De verkla- ring hiervoor is waarschijnlijk dat kar tografische kennissystemen nog niet ver genoeg zijn ontwikkeld om nuttig te zijn voor een kartograaf. Deelsystemen Het scala van kartografische kennissys temen kan worden duidelijk gemaakt door het aangeven van de Systemen die zieh aan de uiteinden van het spec- trum bevinden. Degenen die kiezen voor het ontwikkelen van een (klein) deelsysteem, noemen meestal als reden hiervoor de nog niet adequate gereed- schappen voor het bouwen van een kennissysteem en de onvolledigheid van de kartografische theorie. In de al gemene literatuur wordt veelvuldig op de beperktheid van de huidige kennis systemen gewezen. En de redenering is dat men 00k binnen de kartografie niet om dat beperkte domein heen kan. Dit resulteert in kartografische kennissystemen voor bijvoorbeeld het maken van een klasse-indeling, voor de keuze van het kaarttype, voor een geschikte schaalkeuze, voor symbool- keuze, voor een goede kleurkeuze en- zovoort (onder andere [4], [5], [6] en [7]). Deze aanpak leidt tot implemen- teerbare en vervolgens 00k gerealiseer- de 'kennissysteempjes' die echter op zieh staan en niet kunnen worden sa- mengesmeed tot een kennissysteem voor kaartontwerp. De gebrekkig ontwikkelde kartografi sche theorie werkt 00k door in de mo- gelijkheden van een kartografisch ken nissysteem. Centraal in zo'n systeem staan de kennisbank en het redeneer- mechanisme. Het is een redelijke aan- name dat op dit moment voldoende redeneermechanismen beschikbaar zijn, om in ieder geval een eerste opzet voor een kartografisch kennissysteem te kunnen maken. Het belangrijkste resterende knelpunt is dan het vullen

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 56