KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 kersinterface. Om zelfs maar op het niveau van een redelijk werkend prototype te komen is veel werk op deze manier. Verder is Prolog niet geschikt voor grafisch werk, dus voor dat deel en bijvoorbeeld 00k voor de geografische databank zijn andere gereedschappen nodig. De verschillende onder- delen dienen met elkaar te communiceren, maar omdat op een relatief laag niveau wordt gewerkt zijn de mogelijkhe- den hiervoor redelijk tot goed. Kort samengevat, zelf pro- grammeren kan, er bestaat volledige controle over het te ontwikkelen systeem, doch men is een hele tijd bezig voor een bruikbaar niveau is bereikt. Dit nadeel is onderkend en door verscheidene leveranciers worden dan 00k zogenaamde 'expert System shells' aange- boden (qua niveau is deze programmatuur te vergelijken met een dbms- of een Gis-pakket). Men koopt met een 'shell' een compleet maar verder leeg kennissysteem. De kennisbank moet door de gebruiker zelf worden gevuld met regels, kennis, meta-gegevens enz. Natuurlijk ontbreken een kennisverwervingsmodule en gebruikersinterface niet; deze onderdelen worden mooier en geavanceerder naar mate de expert System shell duurder is. Een vraag naar het gebruik van dit type Software 'gedropt' op Internet leverde niet zo veel, maar wel interessante antwoorden op. Het meest ge- noemd in een Gis/kartografie-omgeving wordt clips (C Language Integrated Production System). Deze shell is ont- wikkeld door nasa en beschikbaar in het 'public domain vandaar wellicht de populariteit (enigszins vergelijkbaar met de positie van grass binnen de Gis-pakketten). Door de ge- bruikers ervan zeer gewaardeerd wordt Lispworks/Knowled geworks van Harlequin, een krachtig systeem met een goede gebruikersinterface. Nogal kostbaar maar wel veel mogelijkheden biedend is Smart Elements/Nexpert van Neuron Data. Naast de gebruikelijke kennissysteem-func- tionaliteit bieden deze Systemen 00k een macrotaal of zelfs een volledige programmeertaal. Uitwisseling van gegevens met niet-kennissysteem programmatuur is in het algemeen goed mogelijk. Met standaard databases zijn directe koppe- lingen mogelijk, een alternatief is uitwisseling via ASCii-be- standen. Deze laatste methode wordt meestal gebruikt voor gegevensuitwisseling met bijvoorbeeld een (karto)grafische module. Aan het eind van deze beschrijving is de cruciale vraag of een kartografisch kennissysteem voor de gebruiker tot een prettiger, beter en/of intelligenter systeem leidt. Er zijn niet-kartografische domeinen waar de vraag duidelijk posi- tief kan worden beantwoord, maar voor de kartografie is het moeilijk een duidelijk ja of nee te geven. Een volwaar- dig kartografisch kennissysteem bestaat niet, in de woorden van Zhan en Buttenfield [10]: "there is still a long way to go in order to develop a complete knowledge-based System for cartographic design". Wel gerealiseerd zijn kleine stukjes daarvan, zodat een echte evaluatie lastig is. Nergens in de li- teratuur wordt een directe vergelijking gemaakt tussen kaartontwerp-programmatuur met en zonder kennissys teem. Men begint aan een kennissysteem in de verwachting dat dit een verbetering betekent. Het is misschien beter alle tijd, geld en inspanning, nodig om tot een wellicht 'gefor- ceerd' kennissysteem te komen, te investeren in een verbe tering van de huidige gebruikersinterface van een kaartont- werp module. Dit zou voor een eindgebruiker wel eens een grotere verbetering kunnen betekenen dan de meerwaarde van een kennissysteem. De verwachting is dat het een keer zal lukken om echt intelligente functies aan Software toe te voegen, wanneer is voorlopig echter een open vraag. Ontwerp voor een kartografisch helpsysteem in Rwsmap Het doel van het project Rwsmap is [n]: "het Rijkswaterstaat-breed be schikbaar stellen van een gebruikers- vriendelijke schil voor het raadplegen en presenteren van Arc/Info-data". Dit houdt onder andere in het maken van relatief eenvoudige kaarten. Als hulp- middel hierbij is het gebruik van een kartografisch kennissysteem serieus overwogen. Aan de TU-Delft is ge- vraagd de mogelijkheden hiervan te onderzoeken. Op grond van de resul- taten van dit onderzoek, die hierboven zijn beschreven, is besloten dit niet te doen. Toch is het gewenst een gebrui ker van Rwsmap een zo 'intelligent' mogelijke kartografische ondersteu- ning te bieden. Enkele voorbeelden van de manier waarop dit wel gereali seerd zou kunnen worden is in het na- volgende aangeduid. Voor een algeme- ne beschrijving van Rwsmap wordt verwezen naar [11] Uitgangspunt voor het kaartontwerp binnen Rwsmap is dat alles wat karto grafisch niet verantwoord is afge- schermd' wordt voor een gebruiker. Dit resulteert in een applicatie waarin op kartografisch gebied slechts een be- perkt aantal keuzes moet worden ge maakt, vanuit gebruikers oogpunt dus een relatief eenvoudig systeem. Verder zou de kartografische ondersteuning vooral gerealiseerd kunnen worden door middel van het helpsysteem. Standaard lay-outs Een voorbeeld van afscherming is het gebruik van standaard lay-outs. Het kaartontwerpproces begint voor een gebruiker met de keuze van een lay- out uit een lijst van mogelijkheden. Een lay-out heeft een specifiek papier- formaat en bevat een bladindeling voor de hoofdelementen van de kaart zoals kaartbeeld, legenda, titel enz. Een lay-out is gekoppeld aan een uit- voerapparaat. De grafische mogelijkhe den zijn nu bekend, bijvoorbeeld of kleurgebruik 00k mogelijk is. Verbün den met de lay-out zijn 00k een aantal verplichte kaartelementen. Sommige van de verplichte dementen worden automatisch door Rwsmap gegene- reerd en aan de kaart toegevoegd (bij voorbeeld een logo), bij andere de menten zal dit door de gebruiker moe- 48

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 58