KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 een gevolg van het beschikbaar zijn van meta-gegevens en het specifieke karakter van de op maat gemaakte Rwsmap- applicaties. Tevens speelt mee dat de standaard lay-outs het kaartontwerp behoorlijk sturen zodat meer gerichte help kan worden geboden. De meeste kartografische keuzes vinden binnen Rwsmap plaats in de 'legenda-editor'; daar wordt bepaald op welke wijze een verschijnsel wordt weergegeven. Zoals eerder al aangegeven kan Rwsmap op basis van meta-gegevens een aantal zaken automatisch genereren. Bij de keuzes die over- blijven begeleidt actieve help de gebruiker. In bguur 6 is de legenda-editor afgebeeld op het moment dat een gebruiker bezig is met het toekennen van kleuren. Van de bijbehoren- de help is het deel zichtbaar waarin iets wordt uitgelegd en getoond met betrekking tot visuele hierarchie. Alle knop- pen en opties van de legenda-editor hebben op vergelijkba- re wijze een koppeling met actieve help die, indien een ge bruiker hieraan geen behoefte heeft, kan worden uitgezet. Waar mogelijk worden de aanpassingen die in de legenda- editor plaatsvinden gecontroleerd. Bijvoorbeeld is dat het geval voor het aantal klassen. Indien een gebruiker veel klassen invoert verschijnt er 'waarschuwingshelp' die aan- geeft dat dit in principe kan, maar dat er in de resulterende kaart geen sprake meer zal zijn van beeldvorming. Alles bij elkaar biedt Rwsmap een redelijk geavanceerd niveau van kartografische ondersteuning waarmee de meeste funda- mentele fouten kunnen worden voorkomen. Toekomst Bij de ontwikkeling van Rwsmap is gekozen voor het opne- men van relatief eenvoudige kartografische ondersteuning. Deze is snel te realiseren zodat gebruikers er 00k snel profijt van kunnen hebben. Indien was gekozen voor een echt ken- nissysteem, dan was het resultaat nog ver weg geweest. Ove- rigens zal het huidige helpsysteem op een zodanige wijze worden gei'mplementeerd, dat het simpel kan worden ver- vangen door een intelligenter versie. Of het ooit zover komt is om twee redenen een vraag. In de eerste plaats is gebleken dat de inspanning om te komen tot een eerste, eenvoudig prototype van Rwsmap, reeds groot is. De ontwikkelomge- ving waarvoor is gekozen (ArcView op een PC, aangevuld met in C+ geschreven modules) blijkt weerbarstiger dan verwacht. Een afweging hoe nu verder te gaan moet nog worden gemaakt. Een tweede vraagteken blijft vooralsnog de verdere ontwik keling van een volledig kartografisch kennissysteem. De meeste factoren die van invloed zijn zullen zieh positief ont- wikkelen, zoals de beschikbaarheid van meta-gegevens en de kennissysteem-technologie. Om echt ergens te komen zal tevens een doorbraak nodig zijn met betrekking tot de formalisering van kartografische kennis. Het is twijfelachtig of binnen de kartografische wereld voldoende middelen (kunnen) worden ingezet om zo'n doorbraak te forceren. Literatuur [1] Zhan, EB. D.M. Mark (1992), Object-oriented spa- tial knowledge representation and processing: formali- zation of core classes and their relationships. Proceedings 5tb International Symposium on Spatial Data Handling, pp. 662-671. [2] Su, B. (1995), A generalized frame for cartographic knowledge pre- sentation. Proceedings iyth Inter national Cartographic Conferen ce, pp. 761-770. [3] Forrest, D. (1995), Don't break the rules or helping non-carto- graphers to design maps: an ap- plication for cartographic expert Systems. Proceedings iyth Inter national Cartographic Conferen ce, pp. 570-579. [4] Kottenstein, T. (1990), Concept and prototype of a symbol refe- rence System for the produetion of thematic maps. Proceedings of the 4th International Symposium on Spatial Data Handling, pp. 772-781. [5] Wang, Z. A. Brown (1991), Een op kennis gebaseerd systeem voor de keuze van vlaktinten uit een kleurenkaart. Kartografisch I"ijdschriftXVII, nr. 2, pp. 25-28. [6] Wang, Z., (1992), An intelligent interface for application of grap- hic elements. Proceedings yth In ternational Symposium on Spa tial Data Handling, pp. 391-400. [7] Cooley, R.E. M.H.W. Hobbs (1992), An application of AI to Computing class partition values for thematic maps. Proceedings yth International Symposium on Spatial Data Handling, PP- 371-379- [8] Forrest, D. (1990), A model of cartographic design for expert System applications. Proceedings of the 4th International Symposi um on Spatial Data Handling, pp. 752-761. [9] Jaakkola, O., T. Sarjakoski, T. Blom M. Laurema (1990), From satellite data to thematic presentation - a knowledge based system for cartographic visualiza- tion. Proceedings of the 4th Inter national Symposium on Spatial Data Handling, pp. 711-722. [10] Zhan, F.B. B.P. Buttenfield (1995), Object-oriented knowled- ge-based symbol selection for vi- sualizing Statistical information. International Journal ofGe- ographical Information Systems, Vol. 9, nr. 3, pp. 293-315. [11] Damoiseaux, M.A. (1995), Rws map: een kaartgenerator. NVKpu- blikatiereeks nr. 17, gis en visu- alisatie, pp. 47-50. 50

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 60