INTERACTIEF berichten Tentoonstelling Monster van Rijnland Van i juni t/m 27 oktober 1996 wordt in Leiden de tentoonstelling Monster van Rijnland, acht eeuwen droge voeten en schoon water gehouden. Plaats van handeling is Museum Boerhaave, Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Natuurwetenschappen en van de Geneeskunde. Deze zomertentoon- stelling wordt georganiseerd in samen- werking met Nederlands oudste water- schap: het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat zijn zetel in Leiden heeft. Aan bod komen onder meer de rijke geschiedenis van het Hoogheem raadschap (verveningen, polders, droogmakerijen als de Haarlemmer- meer) en de huidige taken (beheersing van het waterpeil en zorg voor schoon oppervlaktewater). Een en ander wordt uitgebeeld aan de hand van oude kaarten, prenten, instrumenten, modellen, gereedschappen en kunst- voorwerpen. Verder zijn er een interac- tief meetstation en een laboratorium waar bezoekers aan de slag kunnen. De tuin biedt ruimte voor allerlei spette- rende aktiviteiten rond de thema's wa- terbeheersing en -kwaliteit. Tegelijker- tijd is in hetzelfde museum de Bodel Nijhuiscollectie tentoongesteld. Het museum is gevestigd in de Lange St. Agnietenstraat 10, 2312 wc Leiden. De openingstijden zijn: dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur; zon- en feestdagen 12.00-17.00 uur. 's Maan- dags en op 3 oktober is het gesloten. C. Blok I996-XXII-2 van demonstraties en Workshops wor den technische begrippen, opslagme- dia en opslagformaten behandeld. Informatie: Fotobeheer O.C., Zwol- sestraat 413, 2587 vh Den Haag, tel. 0652-619674. Cursus Storage Retrieval van Beeldmateriaal In oktober 1996 organiseert Fotobe heer O.C. een extra cursus Storage Retrieval van Beeldmateriaal. Deze cur sus gaat over de ontsluiting en de au- tomatisering van collecties afbeeldin- gen. Deze cursus is bedoeld voor be- heerders van verzamelingen beeldma teriaal in bedrijfs- en gemeente-archie- ven, documentatiecentra en bibliothe- ken. Tijdens de eerste dag komt het toegan- kelijk maken van de collectie aan bod: trefwoordsystemen, thesaurusbouw en softwarekeuze. Tijdens de tweede dag Staat de geautomatiseerde beeldopslag van afbeeldingen centraal. Met behulp Studiedag werkgroep Geschie denis van de Kartografie, 25 oktober 1996 Op vrijdag 25 oktober 1996 organiseert de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (nvk) een studiedag in samenwerking met de Koninklijke Bibliotheek (kb) te 's-Gra- venhage. Het thema van de studiedag zal zijn De Nederlandse kartografische bijdrage aan het wereldbeeld. Dit naar aanleiding van de tentoonstelling Met kapmes en kompas. Vier eeuwen Neder landse ontdekkingen en reisverslagen die van 25 juli t/m 25 oktober in de kb zal worden gehouden. De volgende lezingen worden op die studiedag aangeboden. Prof. G.G. Schilder: 'Nederlandse bijdragen aan het wereldbeeld tot 1700'; de heer. Haga (Rijksprentenkabinet): 'De bete- kenis van de Gordon collectie bij de ontsluiting van Zuid Afrika'; prof. F.J. Ormeling sr. 'De rol van het knag bij de openlegging van tropisch Neder- land (1880-1960)'; drs. J. Werner: 'De kaartencollectie van het knag in de uba; drs. Moree (kb): 'Inleiding in de tentoonstelling van de kb'. Aanslui- tend is er de mogelijkheid tot bezoek aan de tentoonstelling en borrel. De lezingen worden later 00k op schrift in de NVKpublikatiereeks ter be- schikking gesteld en zijn in de aanmel- dingsprijs (inclusief porto) inbegrepen. Aanmelding geschiedt door overma- king van 30,- 25- voor NVK-leden) op girorekening 1670043 t.n.v. M.M.Th.L. Hameleers te Maarssen onder vermelding van studiedag nvk. Inlichtingen eveneens bij de secretaris van de werkgroep: 020-5720300 Marc Hameleers, Gemeentearchief, Amster dam). Na betaling wordt u een meer gedetailleerd programma van de stu diedag toegestuurd. Tentoonstelling Met kapmes en kompas Ontdekkingsreizen, reisverslagen. daarbij denk je aan heel lang geleden. Aan de spectaculaire reizen om Kaap de Goede Hoop, de grimmige over- wintering op Nova Zembla, aanspoe- len op witte stranden met daarachter ondoordringbare jungle. Maar het is nog niet zo lang geleden, dat nog steeds nieuwe gebieden in kaart wer den gebracht en dat onbekende stam men door Nederlandse expedities wer den ontdekt. Vanaf 25 juli wijdt de Koninklijke Bibliotheek (kb) aandacht aan vier eeuwen Nederlandse ontdek kingsreizen en reisverslagen tijdens de tentoonstelling Met kapmes en kompas. De invalshoek van deze tentoonstel ling - de relatie tussen land, water en mens - is gebaseerd op het centrale thema van het 28th International Geo- graphical Congress, dat van 4-10 au- gustus 1996 in Den Haag plaatsvindt. In de i6e en 17c eeuw veranderde het wereldbeeld dramatisch. Dat is duide- lijk te zien door de atlas van Ortelius uit 1570 te vergelijken met die van Blaeu uit 1664. De belangrijkste Ne derlandse ontdekkingen springen dan in het 00g. Gei'llustreerde verslagen van de reizen van Barentsz naar de Noordpool, van Jan Huygen van Lin- schoten en De Houtman naar Indie en van Abel Tasman naar het zuidland zijn 00k op de tentoonstelling te zien. De schotel die Dirck Hartoch in 1616 achterliet op Eendrachtsland is 00k in faesimile aanwezig. In de i8e eeuw waren de Nederlanders niet zo actief. Een belangrijke tocht werd onderno- men door Roggeveen, die Paaseiland ontdekte in 1722. De nadruk ligt op de reizen, die de Nederlanders ondernamen in de 19c en 20e eeuw. Hierbij speelde het Ko ninklijke Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (opgericht in 1873) een belangrijke rol. Het knag was tot na de Tweede Wereldoorlog een van de grote initiatoren van Nederlandse ex pedities, waarbij de nadruk op de Oostindische bezittingen lag. Het ging bij deze expedities niet meer om de ontdekking van complete continenten of het vinden van spectaculaire door- tochten, maar om het invullen van de overgebleven 'witte plekken' op de we- reldkaart, met name in Suriname en Nederlands-Indie. Voor deze tentoon stelling mochten de samenstellers put- ten uit de rijke verzameling foto's, cor- respondentie en reisverslagen in het ar- chief van het knag. Van 1901 tot 1926 werden expedities naar Suriname georganiseerd met als doel de stroomstelsels van de rivieren de Coppename, de Saramacca en de 52

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 62