de meeste mensen wonen wordt on- derbelicht. De visuele invloed van een anamorfose is groot zolang het be treffende gebied herkenbaar blijft. Zoals in figuur 1 is te zien is dat voor Groot-Brittannie geen probleem, maar Schotland alleen (figuur 2) zou maar door weinigen als zodanig herkend worden. Anamorfoses zijn bekend in diverse Varianten. Het basisprincipe berust op het feit dat het kaartopper- vlak van de gerepresenteerde geografi- sche eenheden niet langer overeen komt met het daadwerkelijk opper- vlak, maar in overeenstemming is ge bracht met een bepaald thema, bij- voorbeeld het aantal inwoners. Zoals bekend wonen in Groot-Brittannie de meeste mensen in het zuidoosten en is Schotland nauwelijks bewoond. 55 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT BESPREKINGEN A neu) social atlas of Britain. D. Dorling. Chichester: J. Wiley Sons, 1995. 247 pp.,22 x 71 cm. ISBN 0 471 94868 3. Prijs 30,-. De hier besproken atlas van Groot- Brittannie is in meerdere opzichten een uniek werk. In de eerste plaats bevat het een schat aan kartografisch weergegeven statistische informatie ontleend aan de volkstelling van 1991. Ten tweede is de atlas geheel digitaal vervaardigd, waarbij vrijwel uitsluitend gebruik is gemaakt van een bijzondere kartografische representatie: de ana- morfose of, zoals het kaarttype in het Engels bekend is, het cartogram (ont leend aan de combinatie map and graph). Doel van de atlas is de Britten facetten van de maatschappij waarin ze leven te tonen, die ze normaal niet zouden zien. Het kaartbeeld van de anamorfose biedt zowel een inzicht in lokale als nationale ruimtelijke patro- nen. Anamorfoses zijn gebruikt omdat de standaard choropleeth gegevens ge- relateerd aan sociaal-economische on- derwerpen te veel vervormen: statistie- ken gerelateerd aan rurale gebieden worden te veel benadrukt en de karak- teristiek van het stedelijke gebied waar In de atlas wordt de werking en toe- passing van het algoritme achter de anamorfose uitgelegd op een manier die de lezer niet onthouden mag wor den: "Stel je voor dat je de sociale structuur van je land wilt bekijken en dat je bovendien invloed hebt op hoe dat kan. Alle Britten worden daartoe naar een vlak eilandje van drie tot vier mijl doorsnee gebracht zodat er voor iedereen maar net een staanplaats is. Daarnaast wordt aan ieder huishouden gevraagd om bij elkaar te blijven en bovendien zo dicht mogelijk bij de buren te blijven, waarbij iedereen evenveel ruimte krijgt. Een zekere mate van duwen en schuiven is onver- mijdelijk, maar deze regel laat wel de gemeenten, regio's en provincies intact. Als nu ieder persoon een set kleurige borden krijgt om er een boven het hoofd te houden waarbij de kleur af- hankelijk is van het antwoord op een van de volkstellingsvragen ontstaat er een bevolkingsanamorfose van de be treffende vraag." Het zal duidelijk zijn dat dit niet in werkelijkheid uitge- voerd kan worden, maar een Computer kan het wel simuleren. De hierboven beschreven regels werden toegepast in het algoritme waarmee de atlaskaarten gemaakt zijn. ledere gemeente wordt gerepresenteerd door een cirkel, waar bij de oppervlakte van de cirkel over- eenkomt met het aantal inwoners van de betreffende gemeente. In eerste in- stantie overlappen er veel cirkels. Maar het computerprogramma schuift net zo lang met de cirkels totdat er geen overlap meer is, waarbij de cirkels zo Figuur 1. Groot-Brittannie in 'gewone' vorm en als anamorfose. Administrative Boundaries for Wards, Counties and Scottish Regions Scale 250 000 people Scale 1000 km2

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 65