•m f 1 1 1 1 l l J Residents Speaking Gaelic or Welsh 1991 I 1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 Proportion of ward populations Scale 2000 km2 of residenls aged 3 or over who can speak Gaelic up to 2% 2% to 5% 13 5% to 10% 2 10% to 50% jl 50% abovc j 0 of all residenls in Scotland Scale □=250000 people dicht mogelijk bij hun oorspronkelijke geografische buren en oorspronkelijke positie worden gehouden. De kustlijn wordt elastisch gemaakt zodat Schot land kan krimpen en het gebied rond London kan expanderen. Dorlings algoritme kan tienduizenden geografische eenheden manipuleren terwijl de handmatige methoden of de oudere programma's slechts honderden eenheden kunnen verwerken. Deze anamorfoses bestaan vaak uit recht- hoeken of sterk vervormde basiseenhe- den. Dergelijke anamorfoses worden in de literatuur wel aangemerkt als continuous area cartograms', waarbij het behoud van topologie voorop Staat. In de methode Dorling, die 'non-continuous area cartograms' maakt is dit niet altijd gegarandeerd. Voor beide vormen van anamorfose geldt dat er een geografisch correct kaartje bij afgebeeld moet zijn om de relatie tussen het bij de gebruiker be- kende kaartbeeld van een gebied en het anamorfosebeeld te garanderen. In Gaelic Speakers by Age and Sex 1991 Age 80 70 male 1 60 female 50 40 speaks 30 and reads 20 11 and writes 0 4 3 2 12 3 4 ot an residents iivmg in Scotland de atlas is dit bijna niet gedaan. Het opzoek van een bepaalde gemeente is niet eenvoudig, alhoewel dit in de 'normale' kaart van Groot-Brittannie met z'n meer dan 10.000 gemeenten 00k niet altijd eenvoudig zou zijn. De atlas is een kloek werk op liggend A/pformaat. Op een tiental kaarten na zijn alle kaarten in twee kleuren ge- drukt (zwart en rood). Het eerste deel van de atlas behandelt de anamorfose- structuur van Groot-Brittannie, waar bij de naam van ieder van de meer dan 10.000 gemeenten wordt gegeven. Deze namen zijn slechts in corps 4 af- gedrukt wat het gebruik van een ver- grootglas haast onvermijdelijk maakt. Tevens wordt in deze inleiding aange- geven hoe de kaarten gelezen moeten worden. De atlas behandelt een zeven- tal hoofdonderwerpen: bevolking (aantallen), demografie (de bevolkings- samenstelling naar geslacht, leeftijd en allochtonen), economie (werk en werkloosheid), volkshuisvesting (aller lei aspecten van huizen en hun bewo- ners), gezondheid (ziekten en dood), de samenleving (familie, opleiding en inkomen), en politiek (stemgedrag). Ieder van de behandelde onderwerpen wordt ge'illustreerd door de kaarten (vrijwel alleen anamorfoses), grafieken, tabellen, tekst, literatuurverwijzingen en een enkele foto. Figuur 2 en 3 laten een voorbeeld zien van een gekarteerd onderwerp. Het be- treft hier het aantal Gaelic-sprekenden in Schotland, waarbij de auteur wil laten zien hoe goed zijn anamorfoses Figuur 3. Gaelic-sprekenden per leeftijd en geslacht, 1991. Figuur 2. Gaelic-sprekenden in Schotland, 1991. werken. Doordat de oorspronkelijke kaart in rood en zwart is gedrukt valt het effect een beetje weg, maar de He- briden en Noordwest-Schotland waren respectievelijk in vol en licht rood weergegeven. Als men naar het grafiek- je tussen beide kaarten kijkt blijkt dat de hoeveelheid Gaelic sprekende in procenten nauwelijks de moeite waard is. Wanneer dit weergegeven wordt in de traditionele choropleeth blijkt het om een groot oppervlak te gaan. Dit blijkt wel direct uit de anamorfose (het gaat in absolute getallen om ongeveer 70.000 van de u miljoen Schotten). De grafiek in figuur 3 laat bovendien zien dat het aantal binnenkort zelfs nog sterk zal afnemen. Het is een boeiende atlas die een ieder ge'interesseerd in het wel en wee van de Britse bevolking, zal aanspreken. Het interpreteren van de anamorfoses is niet altijd eenvoudig, maar de be- schrijvende tekst en bijbehorende gra fiek zijn hierbij zeer behulpzaam. M.J. Kraak Mercator's World, The Magazine of Maps, Atlases, Globes and Charts. Aster Publishing Corporation, PO Box 10603, Eugene or 99440-9940, usa. ISSN 1086-6/28. Verschijnt zes maal per jaar; een jaarabonnement buiten USA kost 39,93. Er zijn maar weinig kartografische tijdschriften in de wereld, die vooral voor leken bestemd zijn. En als ze dat al zijn, richten ze zieh uitsluitend op liefhebbers van historische kaarten en atlassen. In de geografie ligt dat wat gunstiger: er bestaan diverse geografi sche tijdschriften die zieh op een bre- der publiek richten. En van tijd tot tijd wordt daarin 00k aandacht gege ven aan kaarten en atlassen. Het onge- twijfeld bekendste voorbeeld hiervan is het Amerikaanse National Geographie, een maandblad dat al meer dan hon- derd jaar bestaat en in iedere betere boekwinkel te koop is. Hierin wordt altijd veel aandacht gegeven aan karto- grafisch materiaal, als illustratie bij geografische artikelen of als losse bijla- ge. In Groot-Brittannie verscheen tot in de jaren tachtig het maandblad Geographical Magazine, waarin zelfs - zij het met mondjesmaat - kartografi- 56

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 66