MLUCATOH'SVcSLD KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1996-XXII-2 sehe artikelen en berichten waren op- door ontdekkingsreizigers, en kaarten- wat dat betreff natuurlijk niet repre- genomen. Die waren onder meer van makers van vandaag staan voor precies sentatief. de hand van David Rhind, de huidige dezelfde uitdaging". Dus zowel aan- Voor nummer twee van Mercator's directeur van de Ordnance Survey. dacht voor historische kaarten en hun World is 00k een variatie aan artikelen Heiaas is het Nederlands taalgebied te makers, als voor hedendaagse kartogra- aangekondigd, zoals 'Archaic Techno klein voor een populair tijdschrift, fisch produkten. logy Charts', 'An expert looks at waarin 00k kartografie een plaats Mercatof, 'eis: Automated Cartogra- heefi. Wel verschijnen er incidenteel Dir eerste nummer telt 100 bladzijden, phy' en 'Thieves in the map market' kartografische artikelen over bijvoor- bevat 13 artikelen en een 8-tal rubrie- Dat wordt dus een abonnement beeld de produktie en het gebruik van ken. Zo geeft Mark Monmonier (te- nemen of een bezoek aan de betere wandel-, fiets- en vaarkaarten in toeris- vens lid van de redactieraad van Mer- boekwinkel brengen. tische tijdschriften. cators World} met de onvertaalbare titel 'Carto controversy' een goed geil- M.A. Damoiseaux lustreerde samenvatting van zijn nieu- we boek Drawing the line. Dit bouwt (Noot van de redactie: De uitgever van voort op zijn succesvolle How to lie Mercator's Worlddeeir onlangs het tijd- with mups. Onze eigen Peter van der schrift The Map Collector aangekocht. krogt (00k lid van de redactieraad) The Map Collector zal vanaf heden niet legt de lezers uit wat Mercators wereld zelfstandig meer verschijnen maar vol- in werkelijkheid inhield, gaat in op de ledig worden opgenomen in Mercator's betekenis van Mercator en verklaart de World.) herkomst van het begrip 'atlas'. David Hackler gaat in op de betekenis van Hassler, een Zwitserse geodeet, die in De Microsoft Encarta 96 World Atlas. de vorige eeuw grote delen van de Ver- Hard- en softwarebenodigdheden: PC enigde Staten nauwkeurig heeft inge- met minimaal een 486/33DXprocessor, meten. Neil Ciminero behandelt de 8 MB RAM, 7 MB harde schijfruimte, overeenkomsten en verschillen tussen super vga-kaart, geluidskaart en luid- navigeren met oude portolanen en met sprekers, CD-rom drive, muis, Micro- moderne zee- en luchtvaartkaarten. soft Windows 95. Prijs f 129,95. Maar er is 00k een artikel van Mel Mandell over hoe te werk te gaan op veilingen van oude kaarten, en van Producent Het is daarom verheugend, dat er dit Chris Hodge met als titel 'Cybersites' De producent van de Encarta Atlas is jaar een meuw kartografisch tijdschrift over afbeeldingen en andere informatie Microsoft. Deze herkomst moet garant op de markt is gekomen, dat zieh rieht op Internet over zowel hedendaagse als staan voor een degelijk, toegankelijk op een breed publiek. In het Engels historische kaarten. En wat dacht u en volwaardig produkt, dat echter al- weliswaar, maar toch. De titel Merca- van een cursus kaartlezen met kompas leen op het nieuwe Windows 95 plat ter! World doet vermoeden dat histori- en topografische kaart van het Central form van deze firma draait. De Sterke sehe kaarten de hoofdmoot zullen vor- Park in New York, beschreven in de relatie met deze softwaregigant is in de men, maar de ondertitel The Magazi- rubriek Maps at workAI met al een atlas zelf nog regelmatig teru^ te vin- ne of Maps, Atlases, Globes and gevaneerd aanbod aan onderwerpen, den. Charts geeft hoop voor de liefhebber waarbij het zwaartepunt toch wel op van moderne kartografische produk- historisch gebied hgt. Advertennes Doelgroep ten. Aan de opmaak is duidehjk te geven meestal een goed inzicht in de De Encarta is een algemene digitale zien, dat dit tijdschrift zieh rieht op de doelgroep van een tijdschrift. Zo be- atlas met een grote hoeveelheid tekst belangstellende leek, die met glamour vatten populaire geografische tijd- en statistische informatie. Volgens de tot kopen moet worden bewogen. Zo Schriften vaak advertenties voor dure gegevens is hij bedoeld voor het gehele is er veel variatie in de typografie toe- auto's, dure camera's, dure drankjes, gezin. De ondersteuning en promotie gepast en zijn vrijwel alle illustraties in voor creditcards om al dat duurs mee ervan op Internets World Wide Web kleur uitgevoerd. De keerzijde van die te betalen, en - als ik de advertentie (www) geeft echter aan, dat de atlas opmaak is wel dat voetnoten, litera- goed begrepen heb - 00k voor milieu- vooral goed te gebruiken is door mid- tuui verwijzingen en andere saaie, maar vriendelijke benzine. In Mercator's delbare scholieren, die daarmee pro- voor de wetenschapper onontbeerlijke Worldontbreken dergelijke luxe-adver- jeetmatig hun kennis over landen en informatie, eenvoudig zijn weggelaten. tenties. Er is een paginagrote adverten- geografische processen kunnen vergro- Het tijdschrift is zo blijkt uit het tie van Gousha, een grote Amerikaanse ten. Via het www is tevens een be- voorwoord - voortgekomen uit de fas- uitgever van wegenkaarten, stadsplat- perkte docentenhandleiding te verknj- cinatie voor kaarten, die de uitgever tegronden en toeristische kaarten. Ver- gen voor gebruik in" de klas kreeg tijdens zijn vele reizen over de der veel advertenties van handelaren (url:http://www.microsoft.com/ewa/). hele wereld. Met Mercator's World wil en veilinghuizen van 'antique maps', hij de lezer de schoonheid en kunst die uiteraard 00k prijzig zijn. En er Bronnen en adviseurs van de grote kaartenmakers bijbrengen zijn meerdere advertenties van de uit- De atlas is samengesteld uit vooral - kartografen van gisteren die het mys- gever zelf, met de opwekking om toch Amerikaanse bronnen, zoals handboe- tene van onontdekte werelden samen- maar vooral een abonnement te ken, reisgidsen en het World Factbook smolten met de informatie verzameld nemen. Maar zo'n eerste nummer is van de cia. Recente wereldgebeurte- Tht Mtfiunt tfUtpi, Atlant, Glehn aai Charit 57

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 67