KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-2 nissen en probleemgebieden zijn goed vermeld. Het voormalige Joegoslavie, de Golfoorlog, milieurampen (zoals veroorzaakt door de Exxon Valdez), het broeikaseffect, de Falkland Eilan den, Macedonie, Israel, Hongkong en Oost-Timor zijn alle weergegeven en kort beschreven. Genoemde bronnen moeten garant staan voor een accurate en betrouwbare beeldvorming van alle in de atlas weergeven landen. AI snel blijkt het valse vertrouwen van Micro soft in deze bronnen, ofwel de gemak- zucht van het achterwege laten van controle op de gegevens. Voor een groot aantal meer specialistische on- derwerpen zijn volgens de opgave ge- renommeerde adviseurs (o.a. Butten- field en Monmonier) geraadpleegd. Echter, 00k hierbij kan een zekere op- pervlakkigheid worden waargenomen. Definities wisselen sterk van kwaliteit. Hierdoor is bij mij het vermoeden ontstaan dat de makers geen specifiek doel voor ogen stond bij de ontwikke- ling van dit produkt, en dat dus 00k niet aan de specialisten kon melden. Kartografie Kartografisch bezien zijn in de atlas reeds de gevolgen van een aantal nieu- we ontwikkelingen in computergebruik waar te nemen. Het is mogelijk om met een metertje de afstand van de waarne- mer tot de aarde in te stellen, varierend van 200 km (1:500.000) naar 50.000 km (1:125.000.000). Hierdoor is echter nog steeds niet duidelijk wat de grootte of omvang van verschillende zichtbare structuren zou zijn. Pas bij het openen van de legenda wordt een benaderd schaalgetal gegeven. Het is daarnaast 00k mogelijk om van verschillende punten de coördinaten te verkrijgen. Dit is misschien handig als men wil weten waar men is geboren (zodat een horoscoop kan worden bepaald), maar als instrument om eventuele afstanden van plaats A naar plaats B te meten is het niet het meest nuttige hulpmiddel. Een afstandentabel is trouwens niet aanwezig. De mate van detail in het kaartbeeld verschilt naar gelang de af stand tot de aarde. ledere stapsgewijze nadering geeft meer detail in de topo- grafische gegevens. De achtergrond met reliefkleuren verändert echter niet ge- lijktijdig, waardoor soms rare sprangen worden ervaren in de gedetailleerdheid van het kaartbeeld. Een andere achter grond - bijvoorbeeld politieke kleuren is niet aanwezig. Ook kan men de achtergrond niet uitzetten, hetgeen de snelheid van beeldopbouw van de atlas aardig zou kunnen verhogen. Topografie De atlas is verrassend gedetailleerd in het aantal plaatsen en wegen dat word weergegeven op de grootste schaal. Een eiland als Principe kent een ne- gental plaatsen en een wegennetwerk met verschillende typeringen. In een atlas als de Times of de Rand McNally ziet het er minder gedetailleerd uit met slechts een plaatsnaam op een vlekje. Heiaas is bij het verwerken van de ver schillende bronnen een en ander aar dig misgelopen. Dit uit zieh vooral wanneer men naar bekende gebieden kijkt, in mijn geval Brabant en de Randstad. Een land als Nederland is dermate goed in kaart gebracht en toe- gankelijk dat men toch zou verwach- ten dat ook door buitenlandse uitge- vers een juiste weergave kan worden gerealiseerd. Vreemd genoeg kleunt Microsoft er dan wel heel erg naast wanneer Steden de naam hebben van een wijk van die stad, of een plaats als Zoetermeer volledig op de verkeerde piek plaatst. Heeft iemand al eens van het Loete gehoord (een gehucht net boven Boskoop van zo'n 20 huizen)? Ook hier is een naamsverwisseling op- getreden, Waddinxveen is Boskoop gaan heten en Boskoop Loete. Daar naast is de relatie schaal/rangorde van weergave van objecten een beetje vreemd. Bij een schaal van om en nabij 1:1.800.000 zijn Den Haag en Rotterdam wel weergegeven, maar Amsterdam nog steeds niet.. Thematische kartografie Het werken met thematische informa- tie is uiterst ondoelmatig. Ondanks de grote hoeveelheid aanwezige numerie- ke informatie over de meest uiteenlo- pende zaken - varierend van economi- sche gegevens, sociale gegevens tot het aantal tandartsen is het onmogelijk om een aantal landen of Clusters van lan den goed met elkaar te vergelijken (er is bijvoorbeeld geen informatie opge- nomen van de Europese Unie, of het Aziatische blok versus het Zuid-, Mid- den- en Noord-Amerikaanse). Per land kan een individueel op te roepen staaf- diagram op het scherm worden ge- plaatst met een variabele in beeld. Voor een vergelijking tussen twee lan den en twee tijden (soms zijn gegevens van meerdere jaren beschikbaar) levert dit vier diagrammen op. Een eenvou- dige berekening geeft al aan dat als men ontwikkelingen in Europa wil leren kennen er zo'n 15 maal twee dia grammen op het scherm verschijnen die ieder apart moeten worden inge- steld en geplaatst.Thematische kaarten zijn eigenlijk niet aanwezig maar alleen realiseerbaar door plaatsing van dia grammen in de kaart. Culturele informatie Behalve de gebruikelijke topografische zaken en de statistieken kent de atlas een grote verzameling foto's, satelliet- beelden en geluidsfragmenten. Daar naast komen er ook nog een aantal vi- deofilmpjes in voor. Deze audiovisuele attributen worden gebruikt ter onder- steuning van het verkrijgen van een in- druk van een land, gebied of cultuur. Weliswaar pretendeert de atlas geen 'algemeen geldend' beeld te geven; deze randvoorwaarde verdwijnt echter snel uit beeld en wordt verder niet meer herhaald. De beeiden en gelui- den die men bij de verschillende plaat sen, landen en families heeft toege- voegd beantwoorden geheel aan het beeld van de gemiddelde buitenlandse toerist. Nederland is bekend om de folklore, bloemen, dijken en grachten en dat zullen we dan ook zien. De ar- moede en onderontwikkeling van de derde wereld, het jagersgebeuren in Scandinavie en het hoog ontwikkelde geavaneeerde Amerika; alle stereotypen zijn terug te vinden. De atlas kent van 31 families een kort profiel over wat ze zoal doen in het dagelijkse leven. Vooral de keuken en het schoolleven komen hierin steeds terug. Microsoft heeft voor de makkelijke weg gekozen. Niet het politieke of werkelijk culturele beeld van een land wordt weergegeven, maar het toeristische voorspelbare beeld, dat commercieel natuurlijk aan- trekkelijker in de markt ligt. Eenzelfde voorspelbare invulling is te vinden in informatie rond het computergebeuren. Apple, de uitvinder van een windows- achtige omgeving, wordt niet als zoda- nig geeerd, het is Windows 95 wat als de nieuwe ontwikkeling wordt gezien. Een dergelijke bevooroordeling geeft te denken over de invulling van de rest van de informatie, en de betrouwbaar- heid van de atlas heeft, voor mij al- thans, een aardige deuk opgelopen. Gebruiksvriendelijkheid Belangrijk naast de inhoudelijke ver- anrwoording is het gemak waarmee in formatie kan worden geraadpleegd. Heiaas komt hier het creatieve vermö gen van Microsoft (en tevens juist het gebrek eraan) aan het licht. Het raad- plegen van informatie geschiedt via een standaard zoeklijst of via de lokatie op de kaart. Informatie is tevens met elkaar verbonden via het hyperlink- prineipe, hetgeen de mogelijkheid 58

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 68