59 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT geeft snel van het ene onderwerp naar het andere te springen en te verdwa- len. Er wordt nergens goed bijgehou- den wat de gebruiker reeds heeft beke- ken/gelezen waardoor een zekere her- haling vaak voorkomt. Informatie is ook niet in thematische groepen of ge schiedkundige perioden onderver- deeld. Het verplaatsen over de globe is wel erg handig aangepakt via een mini-globe, die snel manipuleerbaar is. De hoofdkaarc volgt wanneer men de muisknop los laat. Deze mogelijkhe- den zijn echter reeds beproefd en nou niet bepaald 'de' toekomst te noemen. Waarom is niet een thematische in- kleuring van de kaart mogelijk ge- maakt? Waarom zijn graheken van sta tische informatie niet gekoppeld aan tekst en lokade, en verschillende the- ma's aan de lokatie (bijvoorbeeld re gio's van de wereld met veel laagland, landen met een hoge aarbevingsfre- quentie, Steden met meer dan 70% sloppenwijk enz.)? Ook het niet ge- bruiken van de rechter muisknop duidt op Software die volgens oude Micro- soft-normen is ontwikkeld en in een nieuw platformjasje is gestoken. Het hulpbiedende mannetje (dat de vreemde naam Cosmo draagt) doet aandoenlijk aan, maar komt voor de meer volwassen gebruiker een beetje infantiel over. Het lijkt een beetje op Bob, een eerdere poging van Microsoft om gebruikersvriendelijkheid te bevor deren, al is ook die poging mislukt door een niet goed gespecificeerde ge- bruikersbenadering. Het is nu eenmaal niet mogelijk een en dezelfde software- interface te gebruiken voor alle moge- lijke leeftijden en ervaringsniveau's van gebruikers. Conclusie Voor de verzamelaar van atlassen zou de Encarta Atlas zeker niet moeten ontbreken vanwege de goede kwaliteit van het fotomateriaal en de grote ge- detailleerdheid in topografie, al is de betrouwbaarheid van het laatste erg laag te noemen. Mocht men op zoek zijn naar een mooie en vriendelijke multimedia atlas dan zou men beter nog even verder kunnen kijken naar ofwel een specifieke thematische atlas, ofwel een andere algemene atlas. De prijs van 50,- hoeft echter geen be- zwaar te zijn om toch tot aanschaf over te gaan, een conventionele gedrukte wereldatlas ziet hier toch al vaak zo'n drie tot vijf keer boven! R.E. Kuunders Almanak verzamelingen topogra- fiscb materiaal: Een overzicht van kaartenverzamelingen en topogra- fisch-historische atlassen in Neder- land. Red. Paul van den Brink [eind- red. Eveline Berghuis et al.]. Den Haag: Koninklijke Bibliotheek, 191)5. 540 pp. ISBN 90-6259-122-1. Nederlandse bibliotheek- en docu- mentatiegids '96- 97; Adresboek van in Nederland gevestigde bibliothe- ken en docnmentatieinstellingen. Red. Ch.J.Klaver et al.Den Haag: NBLC Uitgeverij1995. 596pp. ISBN 90-5485-080-8. Prijs f 150,— Körte tijd na elkaar versehenen er twee uitgaven die de kartograßsch onder- zoeker behulpzaam moeten zijn bij een speurtocht naar kartografische docu- menten en kartografische uitgaven, de Almanak verzamelingen topografisch beeldmateriaal en de Nederlandse Bibliotheek- en Documentatiegids (ik zal ze verder Almanak en NBD-gids noe men). De Almanak vervangt twee meer dan tien jaar oude werken: de Gids voor kaartenverzamelingen in Nederland uit 1980, samengesteld door Annemieke van Slobbe en uitgegeven door de Ne derlandse Vereniging voor Kartografie, en de Gids voor topografisch-historische atlassen, samengesteld door E.H.A. Verhees, die in 1982 door de Vereni ging 'De Topografisch-Historische Atlas' is uitgegeven. Beide verenigin- gen vatten enkele jaren geleden het plan op een bijgewerkte uitgave te ver- zorgen. In een vroeg Stadium werden de plannen ineengeschoven tot een ge- meenschappelijk project dat onder auspicien van de Koninklijke Biblio theek uitgevoerd en uitgegeven zou worden. De NBD-gids is een een maal per twee jaar verschijnende periodieke uitgave onder auspicien van de Federatie van Organisaties op het gebied van Biblio theek-, Informatie- en Documentatie- wezen (fobid). De uitgave voor D96/97 is de vijfde in de reeks. De inhoud van beide gidsen vertoont Sterke overeenkomsten, zij het dat de NBD-gids uiteraard een veel grotere hoeveelheid bibliotheken opsomt (1862 tegenover ca. 280). Alfabetisch geordend op plaats worden de bibliotheken vermeld. Van elke bi bliotheek wordt eerst het volledige adres en de naam van de medewer- ker(s) genoemd - de NBD-gids vermeldt I996-XXII-2 als enige ook de e-mail adressen. De Almanak voegt daaraan toe de ope- ningstijden NBD-gids heeft het alleen over 'normale kantooruren') en de be- reikbaarheid met het openbaar ver- voer. Beide gidsen geven een overzicht over de collectie. In de Almanak is dit een verhalende beschrijving, waarin o.a. iets over de geschiedenis verteld wordt, met daaropvolgend een tabel waarbij voor verschillende categorieen beeldmateriaal het aantal, de periode en het thema opgesomd worden. De categorieen zijn zeer gevarieerd, o.a. gedrukte kaarten, atlassen, technische tekeningen, prenten, prentbriefkaar- ten, foto's, film, affiches en wat dies meer zij. De NBD-gids geeft bij 'collec tie' alleen de omvang (aantal banden en tijdschriften) en de hoofdgebieden. Beide gidsen geven vervolgens infor matie over de dienstverlening (in de Almanak 'voorzieningen') en een over zicht van de literatuur over de be treffende bibliotheek of zijn deelverza- melingen. Laten we een paar min of meer wille- keurige collecties vergelijken. De bibliotheek van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde- ning en Beheer in Den Haag. Volgens de NBD-gids is deze geopend tijdens normale kantooruren, de Almanak schrijft 'ma-di, do-vr 9.00-16.00 uur'). De NBD-gids komt op woensdag dus tevergeefs, maar de Almanak-gebruiker komt ook op andere dagen tevergeefs, aangezien de NBD-gids vermeld 'alleen toegankelijk op afspraak'. Volgens de NBD-gids bestaat de collec tie uit 165.000 banden en 1500 tijd schriften, de ca. 50 gedrukte kaarten uit de periode 1650^900 en de ca. 250 atlassen vanaf 1800, die de Almanak meldt, vallen daarbij in het niet. Uit dit voorbeeld blijkt al direct het belang van de Almanak voor de kartografisch gei'nteresseerde, want onder de 'hoofd gebieden' in de NBD-gids wordt alleen gesproken over ruimtelijke ordening, (sociale) geografie en planologie. De 10.000 technische tekeningen in de collectie van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, die bewaard wor den in 's-Heer Arendskerke, staan al leen in de Almanak, de betreffende af- deling van de Rijkswaterstaat komt niet voor in de NBD-gids. Hetzelfde geldt voor de collectie van de Stichting Hedels Historie te Hedel (10 gedrukte kaarten, 10 prenten, 50 prentbriefkaar- ten en 120 foto's, alle betreffende Hedel). Naast het voorkomen van deze marginale 'verzameling topografisch

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 69