1 1 39 lä ■2. Vormgeven van informatie deel 2 Vlakverdeling en evenwicht a tekst kun je als een enkele lijn zien KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 4 M.W.H. van Elk In het eerste deel van het kernkatern functioneel vormgeven van informatie is aan de orde gekomen hoe de functie van een tekst omgezet kan worden in een heldere vormgeving. In dit deel wordt uitgelegd hoe je tekst en illustraties in goed evenwicht over de pagina's kunt verdelen. Inleiding In het voorgaande kernkatern ging het om de details van het stramien. Je hebt de hulplijnen heel exact geplaatst, op de tiende millimeter nauwkeurig. Nu gaat het niet meer om de details maar om de indruk die een pagina als geheel maakt. In plaats van met je neus bo- venop het papier te zitten kun je nu het beste van een afstand naar het pa pier kijken. Het gaat vooral over de vi- suele effecten en mogelijkheden. Kijk eens van een afstandje naar deze pagi na door je oogharen. Alle details van -.1, v\V: 1 T MlTi-ojy to q Michel van Elk, per i juli 1996 als kartograaf werkzaam bij Dagblad Trouw te Amsterdam. Figuur 1. Het gaat om de verdeling van de basisvormen: pun- ten, lijnen en vlak- ken. Die zieje het best van een af stand ofals je door je oogharen kijkt. De details vervagen totpunten, lijnen en vlakken. tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien tekst kun je als een vlak zien Figuur 2. Tekst als lijn, vlak en punt. letters en plaatjes vervagen, alleen de basisvormen: punten, lijnen en vlakken blijven bestaan. Dat geldt niet alleen voor fotos en illustraties, maar 00k voor de tekst op een pagina (figuur 1). Lijnen, vlakken en punten Het is gemakkelijk om tekst als een lijn te zien. Een regel tekst heeft dezelfde visuele eigenschappen als een dikke grij- ze of zwarte lijn. Bij kapitalen kun je dat goed zien, die hebben immers allemaal dezelfde hoogte. Maar 00k voor tekst in onderkast-letters gaat het op. De dikte van de lijn wordt gevormd door de x-hoogte (figuur 2a). Het meeste zwart van de tekstregel zit in de x-hoogte. De x-hoogte geeft het beeld van een lijn, de stokken en staarten zorgen hier en daar voor wat rafels. Zij dragen bij aan de herken- baarheid van de verschillende letters en zijn daarmee on- misbaar voor de leesbaarheid. Voor het zien van de lijn zijn ze niet nodig. In figuur 2b staan een aantal regels tekst onder elkaar. Als je weer door je oogharen kijkt, zie je de tekst als een grijs vlak. De bovenkant van de x-hoogte van de bovenste regel geeft de bovengrens, de basislijn van de on- derste regel geeft de ondergrens van het vlak aan. De stok ken en staarten zorgen weer voor rafels. Een logo, vignet of handelsmerk kun je als een punt beschouwen, een pagina- nummer of hoofdstuk-nummer 00k (figuur 2c). Optische lijnen Een vlakverdeling is over het algemeen gebaseerd op recht- hoekige vormen zoals tekstblokken, foto's, kopregels, illus traties en dergelijke. Deze rechthoeken bestaan echter niet 13

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 7