de kop KARTOGRAHSCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 4 Figuur 8. Uit de cirkels is een De eigenschap van onze hersenen om een samenhang te willen vinden kan heel suggestief gebruikt wor den. Een voorbeeld daarvan is een kader. Het gehele kader hoeft niet geheel getekend te worden om toch een rechthoekige afgrenzing te zien. Zie 00k hoe lijnen in de krant ge bruikt worden om de delen van een artikel bij elkaar te laten hören. genomen. Onze hersenen vullen het Witruimte beeldaan tot een Bij een vlakverdeling gaat het niet al- vierkant. leen om de afbeelding van punten, lij nen en vlakken op papier, maar ook om de witruimte er omheen. In figuur 11 staan twee afbeeldingen met zwarte L>T 1A_D U JJ blokjes. In het linker plaatje zijn de Figuur 9. blokjes gelijkmatig verdeeld, in het Ook hier complete- rechter plaatje staan de stippen in het ren onze hersenen midden iets verder uit elkaar. Doordat het heeld tot er in het midden iets meer wit is toe- leesbare letters. gevoegd ontstaan er vier groepen blok jes. Het verschil in de hoeveelheid wit is gering, maar genoeg om vier groe- pen te zien. Als het wit overal gelijk is, zie je slechts een groep blokjes. De extra hoeveelheid wit in het mid den zorgt ervoor dat er onderscheid ge- maakt kan worden tussen de groepen. Tegelijkertijd ontstaat daardoor een sa menhang tussen de blokjes binnen de groep. Samenhang en onderscheid zijn hier onlosmakelijk met elkaar verbon- den. Het zijn tegenhangers. Je zou kunnen zeggen dat er twee soorten witruimte zijn: verbindend wit, het wit binnen de blokjes, en scheidend wit, het wit tussen de groepen. Het gaat om de verhouding tussen die twee. Dit principe vind je terug bij de vlak verdeling van tekst en beeld. Door de verdeling van de witruimte zie je snel wat bij elkaar hoort, en wat niet. Dat maakt de pagina toegankelijk en over- Figuur 11. Door een kleine on ze ve. van de witruimte ontstaan er groepjes. Figuur 12. Maak bewust ge- bruik van de onge- lijke verdeling van de witruimte. Het 'scheidend wit' en 'verbindend wit' laten duidelijk zien wat bij elkaar hoort. De titel van een hootdstuk kolommen geplaatst De titel van een hootdstuk kolommen geplaatst Figuur 10. Denkbeeidige lijnen zijn het beste te zien als je de 'con- travormvan de afbeeldingen bekijkt. zichtelijk. Plaats onderdelen die bij elkaar hören dichter bij elkaar dan onderdelen die niet bij elkaar hören. Laat onder scheid en samenhang duidelijk zien (figuur 12). Het wit tus sen onderdelen die bij elkaar hören, het verbindend wit, moet je niet te groot maken. Er mag niet te veel wit zijn tussen bijvoorbeeld een kopje en de platte tekst. Scheidend wit daarentegen is niet zo gauw te groot. Een wit veld trekt zelfs de aandacht. Een klein onderdeel, omringd door veel wit, kan minstens zoveel aandacht trekken als een groot on derdeel, omringd door weinig wit (figuur 13). Dat komt omdat witruimte als een rechthoekig vlak kan functioneren, net als andere rechthoekige vlakken op een pagina. Het is een tastbaar vlak, ook al is het wit. Een wit veld kun je be- Figuur 13. Een wit vlak trekt net zo veel aandacht als grote letters en is vaak beter in verhouding met de rest van de tekstonderdelen. onderschrift onderschrift hier Staat de kop 15

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 9