Exploratie van visuele gegevens ARTIKELEN M.J. Kraak 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT visualisatie; kartografische communicatie; algemeen trefwoorden visualisation; cartographic communication; general keywords visualisation; communication cartographique; divers mots-cles Bij de weergave van ruimtelijke gegevens kan men af- hankelijk van de omstandigheden drie visualisatie strategieen onderscheiden. Visualisatie ten behoeve van de communicatie van informatie volgens de tradi- tionele kartografische regelgeving, het zichtbaar maken ten behoeve van ruimtelijke analyses en visu alisatie voor exploratie van ruimtelijke gegevens. Ont- wikkelingen die ten grondslag liggen aan deze Strate gie worden samen met enkele onderzoeksprojecten op dit gebied kort beschreven. Daarnaast worden sugges- ties gedaan aangaande de noodzakelijke kartografische functionaliteit ten behoeve van exploratie van visuele gegevens. De ontwikkelingen van de laatste jaren op het gebied van de ruimtelijke-gege- vens verwerking zijn indrukwekkend te noemen. Bovendien zijn er geen aanwijzingen dat dit binnenkort zal veranderen. Geografische informatie- systemen (gis) hebben de integratie van ruimtelijke gegevens uit allerlei bronnen mogelijk gemaakt. De func tionaliteit van dergelijke Systemen laat de gebruikers de gegevens manipule- ren, analyseren en visualiseren. Boven dien kan men eigen modellen aan gis koppelen en zo een antwoord probe- ren te vinden op bepaalde ruimtelijke vraagstukken. In alle gevallen heeft gis als doel te functioneren als een beslis- singsondersteunend instrument in een bepaalde context. In dit proces speien kaarten een be- langrijke rol. Ze worden gebruikt om ruimtelijke gegevens te visualiseren, patronen zichtbaar te maken en te be- grijpen. Wel moet men bedenken dat de kaarten niet langer het eindprodukt zijn zoals ze dat altijd geweest zijn. De kaart is nu een integraal onderdeel van Dr. Menno-Jan Kraak is universi tär hoofddocent Kartografie en GIS aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft, Thijsseweg Ii, 2629 JA Delft, tel. 019-2782984. [kraak@geo.tu- delft. nl - http://www.geo. tu- delft. nl/gi/persons/ kraak/] het proces van ruimtelijke-gegevens verwerking. Dir heeft de aard van kaartgebruik veranderd, en als zodanig 00k de wereld van de personen betrokken bij de kartografie, als 00k van diegenen werkzaam met ruimtelijke gegevens in het algemeen. De veranderingen worden veroorzaakt door vele factoren die in een drietal categorieen zijn onder te brengen. Het gaat hierbij in de eerste plaats om technologi sche ontwikkelingen. Hierbij kan men denken aan database technologie, Computer graphics, maar 00k multimedia en virtual reality. Vanuit het technologisch perspectief lijkt het alsof alles mogelijk is, maar of dat inderdaad zo is laat zieh bediscussieren. Op de tweede plaats zijn ontwikkelingen rond de gebruiker te signaleren, overigens vaak als reactie op de technologische ontwikkelingen. Wetenschappelijke visualisatie en exploratieve gegevensanalyse zijn twee be- langrijk voorbeelden die in dit artikel verder worden uitge- werkt. Natuurlijk Staat 00k de kartografische diseipline zelf niet stil. Nieuwe concepten zoals de dynamische variabelen, digitale landschapsmodellen en digitale kartografische mo dellen werden gei'ntroduceerd. De Gis-gebruiker van morgen heeft behoefte aan een inter- actieve directe toegang tot de geografische gegevens en hier- aan gerelateerde multimedia gegevens. Dit maakt het moge lijk dat men gestuurd door eigen kennis op zoek kan naar ruimtelijke patronen. Dit wordt mogelijk doordat we ons momenteel in een overgangsfase bevinden van een gege- vens-arme naar een gegevens-rijke omgeving, maar 00k omdat de verbinding tussen vakinhoudelijke modellen en Gis steeds inniger wordt. Dit roept om meer geavaneeerde technieken voor gegevensvisualisatie. Het is zelfs zo dat bo- vengenoemde ontwikkelingen er toe hebben geleid dat de kartografen aan het woord visualisatie een nieuwe betekenis toekennen. Betekende het vroeger eenvoudig 'zichtbaar maken', en als zodanig alle kartografische produkten omvat- tend, volgens de onlangs opgerichte Commission on Visu- alization van de International Cartographic Association Staat visualisatie voor moderne technologie die de mogelijk- heid biedt tot directe interactieve visualisatie. Sleutelwoor- den zijn interactie en dynamiek. Vanuit dit perspectief zijn er drie visualisatiestrategieen te onderkennen:

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 11