y UlAIi Maastricht bevolkingsdichtheid KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 weergave van temporele gegevenssets. Met de CDV-software heeft men functio- naliteit gerealiseerd die hierna verder wordt toegelicht aan de hand van voor- beelden. BEVRAGEN buurtnummer: naam: oppervlakte (ha): mannen: vrouwen: totaal: 0-14 jr: 51 Eorgharen 354 1060 1017 2077 320 bevolkingsverloop Figuur 4. Het be vragen van de kaart. Wat is be- 1 van het aan- gewezen gebied in MaastrichtUit de database blijkt dat het de buurt Borg haren betreft. In- formatie over de sa- mensu van de bevolking wordt daarbij afge- beeld. Figuur 4. Re-ex- pressie: interactief veranderende klassegrenzen. In de waarnemingsreeks van de bevolkings- dichtheid van de buurten van Maas tricht kan men zelf ofvolgens bepaalde classificatiemetho- den klassegrenzen aangevendie on- middellijk resulte- ren in een kaart. Benodigde functionaliteit ten behoeve van explo- ratie van visuele gegevens In deze paragraaf worden een aantal elementaire functies besproken die onmisbaar worden geacht in een omgeving voor exploratie van visuele gegevens. Nader literatuuronder- zoek of systematisch denkwerk door de lezer zal waarschijn- lijk nog een aantal functies aan het licht brengen, maar de hier genoemde functies zijn op meerdere plaatsen terugge- vonden of reeds in een aantal programma's gei'mplemen- teerd. Bevragen Dit is een elementaire functie die tegenwoordig 00k stan- daard in elektronische atlassen voorkomt. Via de Cursor kan de gebruiker het kaartbeeld bevragen. Klikken op een sym- bool geeft de bijbehorende waarden in de database op het scherm (figuur 4). Re-expressie De gekarteerde gegevens kunnen direct op een andere ma- nier worden weergegeven. Dit kan betrekking hebben op de totale gegevensset of een subset. Een tijdreeks met bijvoor- beeld een chronologisch overzicht van aardbevingen wordt opnieuw geordend, maar nu op volgorde van de schaal van Richter, waardoor gegevens niet langer chronologisch geor dend zijn. Een dergelijke handeling kan interessante ruim- telijke patronen onthullen (figuur 5). Meerdere views Hier zou men van een interactief veranderende kartografie kunnen spreken. Het betreft de weergave van dezelfde gege vensset volgens verschillende (karto)grafische principes. So- ciaal-economische gegevens kunnen in diagrammen, een choropleeth, een anamorfose of bijvoorbeeld een figuratieve kaart worden weergegeven (figuur 6). RE-EXPRESSIE Ongeclassificeerd 10.000 geometric I I 10- I 607 |2384 607 2384 9368 I 101667 11667 3585 3585 6067 6067 - 9368 Geclassificeerd 9

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 15