*8? 4T, "TO*?] KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 Dynamisch verbonden views Het betreft hier het selecteren van Symbolen in het ene beeld, waarbij in andere beeiden direct de corresponde- rende gebieden oplichten. Zo kan men bijvoorbeeld met een Cursor gebieden aanwijzen in een anamorfose en in een geografisch correcte kaart de corres- ponderende gebieden van kleur zien veranderen. Deze benadering hoeft zieh overigens niet tot kaarten te be- perken: 00k allerlei diagrammen kun- nen bij de handeling betrokken zijn (figuur 7). Animatie De dynamische weergave van Proces sen Staat centraal bij de weergave in animaties. Veelal zullen het temporele gegevens betreffen. Van groot belang zijn hierbij de interactiemogelijkhe- den. De al eerder genoemde slide bar is hiervan een voorbeeld (figuur 8). Conclusies In de hier boven besproken noodzake- lijke functionaliteit van een visuele ex- ploratie-omgeving blijkt dat de in de inleiding genoemde trefwoorden inter- actief en dynamiek steeds terugkeren. Voor de kartograaf is het van belang Figuur 8. Anima tie: de dynamische weergave van de uitbreiding van de stad Maastricht. Vergelijk het wer ken met de getoon- de interface met het temporal brushing in figuur 2. kennis te nemen van de activiteiten rond het fenomeen Human-Computer-Interactie. Vervolgens dient men ideeen en oplossingen op basis van speeifieke kartografische be- hoeften en kennis in een Gis-omgeving toe te passen en eventueel aan te vullen. Wanneer het gaat om de dynamiek kunnen kartografen de speeifieke perceptuele kennis die ze hebben uitbreiden van de statische omgeving naar de dyna mische omgeving van kartografische animaties. De ontwik- keling van de dynamische variabelen zijn hiervan goede voorbeelden. Daarnaast is het onderzoek naar bijvoorbeeld legenda's voor (temporele) dynamische presentaties van be- lang. Overigens moet de kartograaf altijd open staan voor ge- beurtenissen (net) buiten het eigen vakgebied. Niet alleen de kartografische diseipline zelf kan hier wijzer van worden, 00k wij kunnen iets betekenen voor de andere diseiplines. Literatuur [1] Slocum, T.A. et al. (1994), Visualization Software tools. In: MacEachren, A.M. D.R.E Taylor, Progress in car- tographic visualization. London: Pergamon, pp. 91-122. [2] McCormick, B., T.A. DeFanti M.D. Brown (1987), Visualisation in scientific Computing. ACM, SIGGRAPH Computer Graphics 21, nr. 6, special issue. [3] Haber, R.B. D.A. McNabb (1990), Visualization idioms: a conceptual model for scientific visualization Sys tems. In: Neilson G.M., B. Shriver, L.J. Rosenblum (eds.), Visualization in scientific Computing. Los Alamitos, Co., Washington: ieee Computer Society Press, pp. 74-93. [4] Brodlie, K.W., L.A. Carpenter, R.A. Earnshaw, J.R. ANIMATIE 1950 19 50 a a 1970 w Media Player File Edit Device Scale Help M M 1980 1990 11

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 17