De virtuele geo-markt, fictie of visie? KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT A. Reijneveld 1996-XX11-3 kaartbeheer; digitale kartografie; algemeen trefwoorden map curatorship; digital cartography; general keywords conservation des cartes et plans; cartographie numerique; divers mots-cles Ir. A. Reijneveld is werkzaam ab senior adviseur GIS bij de Meetkun- dige Dienst van Rijkswaterstaat (Postbus 5023, 2600 GA Delft). Dit lijkt science fiction, maar dat is het niet. Technisch ge- zien is het vrijwel allemaal mogelijk. Organisatorisch gezien moet er nog veel geheuren. Wel is het zo dat diverse organi- saties (publiek en privaat) het belang van deze ontwikkelin- gen inzien. Gezamenlijk wordt er gewerkt aan de techni sche en organisatorische ontwikkeling van een virtuele geo- markt in Nederland. De bakermat Amerika is voorloper op het terrein van ontsluiting van geo-gegevens via Internet. Daar is een metadata-standaard ontwikkeld, waaraan elke deelnemende geo-gegevensprodu- cent moet voldoen om in het concept van een 'National Spatial Data Infrastructure' te passen. Voorlichting en on- dersteuning wordt geboden door de 'Federal Geographie Data Committee' (fgdc). Zij bieden op Internet een over- zicht van leveranciers van geo-gegevens, die zieh geconfir- meerd hebben aan het concept. Ook onderhouden zij cen- traal een zoekfunetie via Internet op alle aangesloten meta- databases. De metadata, die bij de diverse organisaties zijn opgeslagen, dienen in het afgesproken standaardformaat aangeboden te worden. Dit moet de potentiele gebruiker inzicht verschaffen in de geo-gegevens die door de deelne- Technisch gezien is het al mogelijk om via de digitale snelweg geo-informatie te zoeken, op te vragen en te betalen. Maar organisatorisch moet er nog veel gebeu- ren. In Nederland heeft de RAVI (het overlegorgaan voor geo-informatie) het voortouw genomen om een elektronische balie (clearinghouse) voor geo-informatie op te zetten. Er komt een centraal punt met alle meta data over geo-informatie: het Nationaal Clearinghouse Geo-informatie (ncgi). Voor een goede werking moet er uniforme metadata zijn van alle leveranciers van geo- data. In dit kader is de Meetkundige Dienst bezig om via Internet de Rijkswaterstaat-metadatabase te ontslui- ten. Voor de aansluiting hiervan op het NCGI partici- peert de Meetkundige Dienst in het proefproject Idefix. Steh u zieh eens voor: u bent bezig met een groot project. Daarvoor hebt u geo- gegevens uit diverse bronnen nodig. U hebt al heel war beschikbaar. Uw gis- applicatie is druk doende allerlei zaken uit te werken en dan merkt u, dat er nog een (geo-)gegevensbestandje ont- breekt. Wat zou het dan mooi zijn om vanuit uw Gis-applicatie even dat ene bestand te kunnen ophalen. U gaat de digitale snelweg op richting marktplaats voor geo-gegevens. U geeft uw wensen op en krijgt vervolgens te zien wat er mogelijk beschikbaar is. Na de verschil- lende bestanden te hebben vergeleken gaat u, weer via de digitale snelweg, naar de leverancier van het door u gese- lecteerde bestand. Na bestudering van het bestand bepaalt u precies wat u nodig heeft. U voldoet elektronisch het verschuldigde bedrag en gaat met het op maat gesneden bestand terug naar uw pc of Werkstation waar u het be stand invoert in uw GlS-applicatie. Ver volgens kunt u weer verder. Science fiction 13

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 19