V&W-net Ministerie van Verkeer en Waterstaat KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 SD-en meta- data meta- data DG-en Meetkundige Dienst meta- data Gegevenslogistiek: - loket geo-gegevens - meta-gegevens - open Systemen mende leveranciers worden aangeboden. Her voordeel is hier dat de centrale bemoeienis minimaal is. Nadeel is dat de metadatastandaard niet eensluidend ge'fnterpreteerd wordt. De aangeboden metadata kunnen dus per organisa- tie verschillen. Dir maakt vergelijking tussen geo-gegevens lastig. De visie van Nederland In Nederland is een andere aanpak voorgesteld. De ravi (het overlegorgaan voor geo-informatie) heeft het voortouw genomen om een Nederlands 'clearinghouse' voor geo-in formatie te 'bouwen. Een clearinghouse is een elektroni sche balie waar vraag naar en aanbod van diverse bestanden bijeen worden gebracht. Gezien het grote aantal instanties, dat op dit moment met eigen middelen in pilot-projecten proefdraait, mag worden geconcludeerd dat het concept breed aanslaat. Als doelgroep voor het Nederlandse clearinghouse is in eerste instantie de professionele Gis-ge- bruiker gekozen. In tegenstelling tot de Amerikaanse invulling, waar de ver- schillende organisaties een eigen clearinghouse hebben op- gezet, komt er in Nederland een centraal punt met alle me tadata over geo-gegevens: het Nationaal Clearinghouse Geo-informatie (ncgi). Er wordt veel waarde gehecht aan het leveren van vergelijkbare metadata om een goede keuze tussen leveranciers te kunnen maken. Het beschikbaar stel len van de geo-gegevens en de verdere afhandeling zal door de producenten zelf of hun tussenpersonen geschieden. Dit kan dan weer in organisatie-eigen geo-winkels' op Internet. Door de ravi is in samenspraak met de participanten van het ncgi besloten om ten behoeve van het ncgi de metada ta in te vullen en op te slaan conform de metadata-stan- daard van de cen (Comite Europeen de Normalisation). Deze standaard is nu nog in concept-vorm, maar zal in de loop van 1996 worden vastgesteld. Wanneer een geo-gege- Figuur 1. Open (geo-)informatie- infrastructuur bij het Ministerie van Verkeer en Water staat. vensproducent goed gebruik maakt van een gezamenlijk afgesproken stan daard bevat elke metadata-set unieke informatie over een bepaald geo-gege- vensbestand. Iedereen die deze stan daard kent, kan een metadata-set ge- bruiken om informatie te verkrijgen over een bepaald geo-gegevensbestand en zieh daarmee een oordeel vormen over de bruikbaarheid van het bestand. ledere aanbieder van geo-gegevens aan het ncgi dient (voor zover al beschik baar) zijn eigen metadata te converte- ren naar de afgesproken NCGi-stan- daard. Ondanks dat er verschillen in uitgebreidheid van de metadata zullen voorkomen, weet iedereen die deze metadatastandaard gebruikt, wat er bij een bepaald attribuut wordt bedoeld. Dit maakt de vergelijking van verschil- lende geo-gegevensbestanden moge- lijk. Door deze metadata-standaard spreken alle deelnemers (of zij nu vra- ger zijn of aanbieder) in het ncgi de- zelfde taal. Ontwikkelingen bij v w Wat is nu het belang van het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat (v w) bij deze ontwikkelingen. Sinds enige jaren is men met name bij Rijkswater- staat (rws) bezig met het krijgen van inzicht in de beschikbaarheid van geo- gegevens binnen het ministerie. Bij v w is een enorme hoeveelheid geo-gegevens in omloop. Deze gege- vens, of ze nu in eigen beheer zijn ge- produeeerd of via derden zijn verwor- ven, vertegenwoordigen een belangrijk bedrijfskapitaal. Met dat kapitaal kan efficienter worden omgegaan. Sommi- ge gegevens worden bijvoorbeeld dub- bel ingekocht, soms wordt op verschil- lende plaatsen gewerkt met gegevens van verschillende aanmaakdatum of er worden gegevens nieuw aangemaakt, terwijl ze al bij collegas voorhanden Om zieht te krijgen op de geo-gege vens die in omloop zijn, wordt er een (uiteindelijk v w-brede) inventarisa- tie uitgevoerd. De eerste aanzet hiertoe wordt gedaan door de gebruikers van GeoKey. Dit is het meta-informatie- systeem, dat in opdracht van de pro- jectgroep 'metagegevensbeheer bij Rijkswaterstaaf en onder leiding van de Meetkundige Dienst (md) is ont- wikkeld door Geodan. GeoKey maakt het mogelijk om binnen v&wde geo- 14

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 20