and l z fiction PROJECTLEIDER KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 Naast Idefix lopen nog meer proefprojecten t.b.v. het ncgi. Diverse geo-gegevensproducenten zijn bezig met de ont- wikkeling van Systemen om hun geo-gegevens te beschrij- ven in termen van metadata. Door meta-informatie te gaan verstrekken hopen de producenten dat de potentiele gebrui- kers hun geo-gegevens gemakkelijker kunnen bereiken en dus gaan gebruiken. Enkele grote namen hierbij zijn het Kadaster, cbs (Centraal Bureau voor de Statistiek), Topo- grafische Dienst, maar 00k instanties als de vng (Vereniging Nederlandse Gemeentes) zijn betrokken. Voor meer informa- tie kunt u terecht bij de RAVI (http://www.euronet.nh8o/users /ravi/). with all the metadata for geo-informa- tion: the National Clearinghouse Geo- information (ncgi). For a proper func- tioning the metadata from all suppliers of geodata must be uniform. The Survey Department is now making the RWS-me- tadatabase (Directorate-General for Pu blic Works and Watermanagement) available on Internet. To connect this to the NCGI, the Survey Department takes part in the pilotproject Idefix. Tot slot Is een virtuele geo-markt nu fictie of visie? Het heeft wat van allebei. De techniek gaat zo snel, dat het er op lijkt, dat wat wij vandaag verzinnen, morgen werkelijkheid zal zijn. Er moet echter niet vergeten worden, dat om de virtuele geo-markt te verwezenlijken, er vele organisaties op een lijn moeten komen. Zaken die nu nog ter discussie staan, zoals auteursrecht op geo-gegevens, voorwaarden voor van ver- strekking van overheidsbestanden aan derden, verrekening enzovoort, zullen versneld tot overeenstemming en heldere uitspraken moeten komen. Het concept van het Nationale Clearinghouse Geo-infor- matie als virtuele geo-markt Staat of valt met de deelname van alle geo-gegevensproducerende partijen. De verwach- ting is dat het ncgi in 1998 operationeel zal zijn. De kö rnende tijd zal leren of deze visie reeel is geweest. Summary A. Reijneveld - The Virtual geo-market, fiction or vision Keywords: map curatorship; digital cartography; general Technically it is already possible to use the electronic highway to search, collect and pay for geo-information. But still a lot has to be done on the organizational aspects. In the Nether lands the RAVI (a Dutch coordination board for geo-informa tion) took the initiative to set Up an electronic desk (clearing house) for geo-information. There will .be one central point Resume A. Reijneveld - Le geo-marche virtuel: ou Vision: Mots-cles: conservation des cartes et plans; cartographie numerique; divers Du point de vue technique, les 'autorou- tes de l'information' sont dejä accessibles afin d'y rechercher et collecter des infor- mations, titre onereux. Cependant, il reste encore beaucoup faire du point d'Organisation. Aux Pays-Bas, le ravi (un comite de coordination neerlandais pour Tinformation geographique) vient de prendre l'initiative d'installer un bu- reau electronique pour ces medias, appele 'Nationaal Clearinghouse Geo-informa- tie (ncgi)', un 'point' central couvrant toutes les metadonnees de Tinformation geographique. Celles-ci, composees de toutes les bases de donnees y rassemblees, doivent etre standardisees, afin d'assurer un bon fonctionnement. Le service topo- graphique prepare de rendre accessible la metabase de donnees du Ministere des Travaux Publics (Rijkswaterstaat RWS) via l'Internet. RWS et NCGI collaborent h sa realisation dans le cadre du projet enx. AND MAPPING B.V. Schiedamsedijk 44 3011 ED Rotterdam The Netherlands Tel +(31) 10 433 34 40 e-mail martijn@andmap.nl AND Mapping is een jong en snel groeiend bedrijf, waar momenteel 32 mensen werkzaam zijn. De hoofd-activiteit is het verzamelen en leveren van digitale geografische informatie, met name wegen, op wereldniveau. De data wordt gelicenceerd, enerzijds aan vele multinationals, die er bij voorbeeld hun logistieke planning mee uitvoeren, anderzijds aan Software producenten die er veelal routeplanners van maken. Een-nieuwe toepassing is het leveren van data ten behoeve van de produktie van papieren kaarten. Om onze groei in werkzaamheden en personeel te kunnen besturen, zoeken wij op körte termijn een enthousiaste DE FUNCTIE het plannen, koördineren en administreren van projecten waarbij gegevens ingevoerd worden het uitvoeren van data conversies en verzorgen van leveringen aan klanten het bedenken, testen en invoeren van nieuwe werkmethodes HET PROFIEL een afgeronde universitaire opleiding of gelijkwaardig, bij voorkeur in de kartografie goed en verantwoordelijk kunnen omgaan met grote geografische bestanden in Staat zijn om zelfstandig projecten te sturen goede contactuele eigenschappen ruime ervaring met Computers Graag ontvangen wij voor 15 november uw brief met e.V., ter attentie van Martijn Nanninga, produktie manager. 16

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 22