De Mercatorjaren 1994 en 1995: een terugblik KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT P.C.J. van der Krogt historische kartografie; overzicht historic cartography; survey cartographie historique; etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES In 1994 is het Mercatorjaar over ons heen gekomen. lentoonstellingen met hun catalogi, boeken, symposia en meer ludieke activiteiten: alles werd in 1994 in meer- voud gedaan om te herdenken dat Gerard Mercator 400 jaar eerder was overleden. In 1995 werd het nog eens dunnetjes overgedaan, omdat het toen 400 jaar ge- ieden was dat Mercators Atlas het licht zag. Met deze persoonlijke terugblik hoop ik vooral enige duidelijk- heid te scheppen in de chaos van publikaties. Uit de in 1993 gepubliceerde Bibliogra- fie van de Geschiedenis van de Kartogra fie van de Nederlanden bleek al dat aan Mercator de meeste titels gewijd waren binnen de geschiedenis van de karto grafie. In 1994 en 1995 zijn er weer tientallen meer of minder waardevolle titels bijgekomen. In de bijlage bij dit artikel worden de 19 boeken en catalo gi met te zamen bijna 125 verschillende bijdragen opgesomd. De activiteiten waren geconcentreerd in Mercators geboortestreek het Land van Waas met als centrum Sint-Ni- klaas en in de stad Duisburg, waar hij de tweede helft van zijn leven woonde en werkte en waar hij overleden en be- graven is. De Belgische activiteiten be troffen vooral tentoonstellingen; die in Duisburg betroffen veelal symposia. Leuven, de stad waar hij zijn opleiding genoot en waar hij zijn eerste werken schiep, had geen echte Mercator-acti- viteit. Ik heb me laten verteilen dat een geplande grote tentoonstelling om politieke redenen naar Brüssel moest verhuizen. In de plaats kreeg Leuven een prachtige tentoonstelling over de kaarten van de Zeventien Provincien, maar die valt buiten deze terugblik. Dr. P. C. J. van der Krogt, docent-on- derzoeker aan de Faculteit Ruimte- lijke Wetenschap- pen, Universiteit Utrecht (Fleidel- berglaan 2, 3384 CS Utrecht), is in het kader van hetproject 'Explo- kart' werkzaam aan een hernieuw- de uitgave van prof. Koemans Atlantes Neerlan- dici. Duisburg: Mercator-symposia De eerste 1994-activiteiten vonden al enkele jaren terug plaats. De Duisburgse universiteit, getooid met de weinig fantasievolle naam 'Universität-Gesamthochschule Duis burg', begon in 1992 met een reeks Mercator-symposia. De universiteit had het plan opgevat zieh een echte naam aan te meten en dacht aan de illustere stadgenoot, die rond 1550 naar Duisburg gekomen was voor een professoraat aan de aldaar op te richten universiteit. De universiteit kwam er pas in 1655 (en werd in 1818 weer opgeheven; de huidige universiteit dateert van 1972). Studentleden van het bestuurscollege hadden liever een wat moderner figuur als naamgever gezien. Hoewel Mercator door de overige bestuursleden als ideale naamgever be- schouwd werd, vond men kennelijk dat een universiteit toch niet genoemd kon worden naar iemand die slechts uit- blonk in een vak - en dan nog zo'n onbelangrijk vak als kar tografie. De eerste sessie van het eerste Mercator-symposi- um geeft aan wat men feitelijk beoogde: 'Mercator als refor- miert-protestantisch orientierter Universalwissenschaftler', Mercator moet beschouwd worden als een universeel ge- leerde, waar terecht een universiteit naar genoemd kan wor den. Hoewel historisch-kartografen wel welkom waren op deze symposia en 00k hun lezingen met belangstelling ont- vangen werden, was het de bedoeling te benadrukken dat Mercator nog veel meer dan kaarten gemaakt had. Inder daad, Mercator heeft enkele theologische tractaten nagela- ten - gedrukt of in manuscript. Het blijft echter de vraag of Mercator als universeel geleerde gezien mag worden. Zijn innovatieve waarde buiten de kartografie is mijns inziens niet aangetoond. Van de Mercator-symposia zijn de congresbundels versehe nen in de reeks Duisburger Mercator-Studien. De eerste bundel van het 1992-symposium bevat 10 bijdragen [xij. Een belangrijke bijdrage daarin is van de hand van Manfred Büttner: 'Mercators Hauptwerk, der Atlas, aus theologi scher und wissenschaftshistorischer Sicht', waarin met 'Atlas' niet Mercators kaarten in de Atlas bedoeld worden, maar het eerste deel, waarin Mercator zijn theorieen over de schepping uiteenzet. Büttner had niet genoeg aan zijn bij- 17

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 23