Vierhundert Jahre MERCATOR /ierhundert Jahre KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 Ter gelegenheid van de tentoonstelling is het museum-exemplaar van de Mer- cator-Hondius atlas uit 1606 gerestau- reerd. Daarbij is een facsimile op mi crofilm en microfiche van deze atlas gemaakt; een feit dat in Nederlandse historisch-kartograflsche kringen vrij- wel onbekend is. In samenhang met de herdenking bracht de wiskundeleraar Wilhelm Krücken samen met de archivaris Jo seph Milz een uitgebreide Studie uit over de grote wereldkaart uit 1569, die vergezeld gaat van een verkleinde facsi mile (op een groot blad) van het Base ler exemplaar [xvi]. Later verzorgde Krücken nog een Duitse vertaling van het volledige tractaat over de schep- ping [xvii], zodat we er daar nu voor een gedeelte twee van hebben [bijdra- gen 118 en 119]. Duitsland: Gotha en München Eiders in Duitsland werd het Merca- torjaar 00k aangegrepen voor een ten toonstelling. Het Kartographisches Museum Gotha hield een tentoonstel ling Gerhard Mercator: Kartographische Schätze aus gothaer Sammlungen. He iaas was mijn bezoek op doorreis te kort om de tentoonstelling te bekij- ken. Er was 00k geen catalogus, slechts een klein foldertje. De Bayerische Staatsbibliothek be dacht een alternatief voor 1994: Merca- tors Atlas verscheen postuum, in 1595. Dus in 1995 was het 400 jaar geleden dat de eerste atlas met de naam Atlas gepubliceerd was. Reden voor een ten toonstelling: 400 Jahre Atlas, gehouden van 5 april tot en met 1 juli 1995. Hier- bij verscheen de tweede Duitse catalo gus Vierhundert Jahre Mercator: vier hundert Jahre Atlas [xviii]. Dit is een rijk gei'llustreerd (kleur en zwart-wit) boek, waarin in 19 bijdragen de ge- schiedenis van de atlas van de vroegste vormen tot aan elektronische atlassen uit de doeken wordt gedaan. Veel aan- dacht wordt 00k geschonken aan the matische atlassen. Vlaamse biografie In Belgie vond de eerste publikatie 00k vöör 1994 plaats. Lannoo, een uitge- ver met kennelijk goed commercieel inzicht, zorgde ervoor dat reeds in 1993 een nieuwe biografie van Merca tor het licht zag. Mercator van Rupel- monde door Roger-A. Blondeau is de eerste Nederlandstalige biografie van de grote kartograaf [1]Het is een vlot geschreven werk, waarbij de wetenschappelijke bewijsvoering het nogal eens laat afweten bij een goed lopend verhaal. Vooral bij de be- schrijving van de kaart van Viaanderen laat de auteur blij- ken weinig van de i6e-eeuwse kaartproduktie te weten. Ronduit störend is de nadruk die gelegd wordt op het feit dat Mercator als Vlaming beschouwd moet worden: 'Mer cator is van ons' wordt in het voorwoord gesteld! Het werk is slechts matig gei'llustreerd en alleen in zwart-wit. Heel opmerkelijk is dat het stofomslag niet Mercators kaart van Viaanderen toont, maar Ortelius' kopie daarvan. Het Mercator-fonds De Antwerpse uitgever van kunstboeken, het Mercator- fonds, zou zijn naam niet waard zijn indien ze het Merca- torjaar zonder meer voorbij zou laten gaan. Zij pakten uit met drie geheel verschillende publikaties: Het Mercator- boek, de Atlas Europae en de Europa-kalender. Na een jarenlange voorbereiding was eind 1994 het ruim 4 kg wegende werk Gerard Mercator Rupelmundanus in het Nederlands en Frans (of liever Vlaams en Waals) uit [vi] Een Nederlander denkt dat zo'n Latijnse naam voor beide taaledities hetzelfde is. Maar nee, in het Frans heet het Ger ard Mercator Cosmographe met als argument dat 'Rupel mundanus' voor de Franstalige koper nietszeggend is (of soms te veel Vlaams is?). De redactie van deze pil was in handen van Marcel Watelet, die tijdens een jarenlange voor bereiding een keur van bekende en minder bekende kaart- en andere historici bij elkaar wist te brengen. Hij had de ondankbare taak de onderwerpen uit te zoeken en de inge- leverde teksten met elkaar in overeenstemming te brengen, ze in het Nederlands of het Frans of in beide talen te laten vertalen en de illustraties uit te zoeken. Heiaas is dit hem niet altijd even goed gelukt. Het boek geeft niet, zoals het pretendeert, een totaaloverzicht van leven, werk en beteke- nis van Gerard Mercator. Het blijft steken in een keur van soms zeer specialistische bijdragen, die elk op zieh van hoog gehalte zijn, maar die te zamen geen overzicht scheppen. Als voorbeeld de wijze waarop Mercators Atlas behandeld wordt, welk werk toch als een van de belangrijkste be schouwd moet worden. We vinden informatie over de kaar- ten van Frankrijk door Mireille Pastoureau, over de kaarten van Zwitserland door Hans-Peter Höhener en over de kaar ten van Duitsland en de Poolse kroonlanden door Peter Meurer. Geen bijdrage over de overige kaarten in de atlas, iL A AjjTA O DONAU \i äga>3 'WÖRTH 4. Wk >ie.«a«2cHelt7 vischen zwei Blu hde^Jtulii.. 'V :nc Geschichte der AilntUen_ '—p"jjfi 19

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 25