jf KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 maar wat nog een veel groter gebrek is, een overzicht van het totale atlasproject en de invloed op de latere atlaspro- duktie schittert door afwezigheid. Het werk is zeer rijk ge'il- lustreerd met veel kleur en groot-formaat platen, vrijwel alle van hoge kwaliteit. Maar 00k hier ontbreekt visie in de keuze: het lijkt erop dat gedacht is als er maar veel illustra- ties in staan dan is het wel goed. Hoewel Gerard Mercator Rupelmundanus niet mag ontbre- ken in de bibliotheek van een Mercatorofiel, zal hij voor een overzicht nog steeds Averdunk Müller-Reinhard, Gerhard Mercator und die Geographen unter seinen Nach kommen moeten raadplegen, een werk dat twee jaar na Mercators 400c geboortejaar verscheen en daarom nu de leeftijd van Mercator bereikt heeft. In december volgde eveneens bij het Mercatorfonds de Atlas Europae [viii], een facsimile van de samengestelde atlas, die in 1979 bij Sotheby verkocht is en zieh thans in de kluis van het British Rail Trust Fund bevindt. Deze atlas is daarom zo belangrijk omdat er de enig bekende manu- scriptkaarten van de hand van Mercator in zitten. Een vol- ledige kleurenfacsimile op losse bladen wordt vergezeld van een boek met bijdragen over de naam Atlas en over de wandkaarten van Europa, de Britse Eilanden en de wereld, waaruit de Atlas Europae is samengesteld. Het kon niet op bij het Mercatorfonds, dus gaven zij 00k een prachtige kalender uit. Bij elke maand is een deel van Mercators kaart van Europa uit 1572 op wäre grootte afge- beeld, zodanig dat men alle bladen te zamen kan monteren tot een grote wandkaart. Er zijn 15 bladen: er is een omslag en er zijn twee extra maanden (december 1994 en januari 1996) aan toe gevoegd. De basis voor deze kalenderfacsimile is het ongekleurd exemplaar te Basel. De foto's daarvan zijn ingekleurd door Photogravure De Schutter in de oorspron- kelijke waterverftechniek, volgens de kleurstelling zoals in de Atlas Europae te zien is. De kokw De Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas (kokw) organiseerde vele Mercator-activiteiten in het verleden. In 1871 werd op hun initiatief het grote stand- beeld van Mercator geplaatst in zijn geboortestad Rupel- monde. Ook dit Mercatorjaar Voerde de kokw de boven- toon in de Belgische activiteiten. Deelnemers aan de studie- dag van de NVK-werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie op 12 juni 1994 in Sint-Niklaas zullen zieh de goede ontvangst in het Stedelijk Museum wel weten te herinneren, an deren kunnen het verslag van R. Steur in Caert-Thresoor (13 (1994) 4, pp. Hi rn) er op nalezen. Het voert te ver om alle festiviteiten van de kokw op te noemen. Enkele belangrijke activiteiten van blijvende aard zal ik hier noemen. In juni opende het Stedelijk Museum van Sint-Niklaas na een grondige ver- bouwing de deuren van zijn Mercator- zaal. Centraal in de permanente ten- toonstelling Staat de Mercatorcollectie van de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas, die be gonnen is door de eerste Mercatorvor- ser, Jean van Raemdonck. Hier krijgt de bezoeker een overzicht van het vol- ledige oeuvre van de grote kartograaf. Pronkstukken zijn de beide globes, die speciaal voor het Mercatorjaar geres- taureerd zijn en er thans uitzien alsof ze Mercators werkplaats net verlaten hebben (zie de artikelen van Peters in Caert-Thresoor (14 (1995) 2, pp. 37-43) en de Annalen van de kokw [iv]). Wat niet in origineel in de collectie is, hangt er in facsimile. Op de route naar deze collectie zien we facsimile's en ob- jecten uit de tijd vöör Mercator, hierna is de tentoonsteliing gewijd aan de kartografische produkten nä Mercator tot de topografische kartering van Bel- gie in deze eeuw toe. Een catalogus van deze tentoonsteliing is er helaas niet, maar de Mercatorcollectie wordt kort beschreven in de catalogus van de Brusselse tentoonsteliing. Ter ere van Mercator wijdde de kokw haar Annalen van 1994 geheel aan de kartografie [iv]Een lange bijdrage van Theo Pennemans handelt over de as- trologie ten tijde van Mercator. Dit was ook het onderwerp van de ten toonsteliing Sterren in beeiden, die van 6 maart tot 6 juni 1994 in het Stedelijk Museum Sint-Niklaas het Mercator jaar inluidde. De rijk gei'Uustreerde ca talogus [in] daarvan geeft een goed overzicht van dit bij de meeste kaart- historici onbekende onderwerp. Kortere bijdragen in de Annalen be- spreken de restauratie van het globe- paar en van de iATO-atlas. Een aardige körte bijdrage leert dat er ook in Oude Tonge een Gerard Mercator leefde. De laatste bijdrage is een kartobibliografie van de kaarten van Viaanderen. Een belangrijke tentoonsteliing sloot het Mercatorjaar te Sint-Niklaas. Van 3 december tot 30 januari 1995 was in 20

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 26