jvereaTor KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 dens het bezoek weer van dit prachtige museum kan genie- ten. De tentoonstelling plaatst Mercator te midden van zijn tijd- genoten, kartografen als Pieter van der Beke, Gemma Frisi- us, De Jode en anderen en geeft daarnaast een overzicht van de kennis van de geografie in de i6e eeuw met reisverhalen en landbeschrijvingen. De bijbehorende catalogus [11] geeft - behalve een aantal essays over Mercatoriaanse en aanver- wante onderwerpen - een beschrijving van de tentoonge- stelde objecten met zeer uitvoerige annotaties. Het is overi- gens 00k de publikatie met het geringste aantal illustraties, maar dat werkt zeker niet negatief. Koninklijke Bibliotheek het Mercatormuseum de tentoonstel ling Mercator en zijn boeken te zien. In 1604 werd door de Leidse boekhande- laar Jean Maire Mercators bibliotheek geveild. Van de gedrukte catalogus is het enig bekende exemplaar te Leipzig in de Tweede Wereldoorlog verloren gegaan (zie Caert-Thresoor 13 (1994) 1, pp. 10-11). De kokw is echter in bezit van een exact afschrift van de catalo gus, dat vermoedelijk eind vorige eeuw vervaardigd is met de bedoeling een nieuwe uitgave te vervaardigen. Dat is toen niet gelukt. Ter gelegenheid van het Mercatorjaar is er bij het Merca- torfonds te Antwerpen een facsimile versehenen van dit afschrift [vn]In de tentoonstelling werden exemplaren ge- toond van de boeken, die Mercator in zijn bezit had. In de catalogus worden ze uitgebreid geannoteerd [v] Tenslotte kan nog genoemd worden de tentoonstelling Ontstaan van het Mer- catorstandbeeld te Rupelmondedie van 11 September tot 9 oktober 1994 in het Mercatorsecretariaat te Rupelmonde te zien was, met een vouwblad als toe- lichting. Museum Plantin-Moretus Twee tentoonstellingen zijn er in Bel- gie in 1994 aan Mercator gewijd (de derde in Leuven laten we hier buiten beschouwing). Het begon in Antwer pen in het Plantin-Moretusmuseum met de tentoonstelling Gerard Merca tor en de geografie in de zuidelijke Ne- derlanden (16de eeuw), die van 30 april tot 24 juli plaatsvond. Het mooie van een tentoonstelling in dit museum is, dat het eigenlijk geen zaal voor bijzondere tentoonstellingen kent. De objecten staan verspreid door het gehele museum, waardoor men tij- Als Belgische hekkesluiter volgde in december de tentoon stelling in de Koninklijke Bibliotheek van Brüssel. De bibliotheek verzorgde twee publikaties. Gerard Mercator Cartograaf 1512-1594 [ix] en Bibliotheca Mercatoriana [x] Het eerste werk bevat beschrijvingen van de collecties Mer catoriana in de Koninklijke Bibliotheek (97 bladzijden met uitgebreide toelichting van alle genoemde werken), in het Museum Plantin-Moretus (20 bladzijden: alleen de kaart van Viaanderen en de relatie Plantijn-Mercator) en de ge- schiedenis van de collectie van de kokw (5 bladzijden). Het boek is zeer rijk ge'fillustreerd. Bibliotheca Mercatoriana omvat niet wat men op het eerste gezicht zal denken: het geeft geen overzicht van de biblio theek van Mercator (zie daarvoor de catalogus van de kokw). Als een soort aanvulling op het eerste werk preten- deert het een overzicht te geven van de Mercatoriana in de andere bibliotheken. De samenstellers hadden voor hun tentoonstelling een enquete uit laten gaan naar een groot aantal bibliotheken, waarin zij vroegen naar Mercators wer ken (kaarten, atlassen, globes en brieven). Bibliotheca Mer catoriana bevat niets meer dan de overzichten die ze van 66 instellingen ontvangen hebben. Het werk is natuurlijk verre van volledig. Nederland is bijvoorbeeld slechts vertegen- woordigd door het Nederlands Scheepvaartmuseum Am sterdam, de Nationale Bibliotheek Koninklijke Biblio theek), de Provinciale Bibliotheek van Friesland en de Uni- versiteitsbibliotheek Leiden. De rest van de wereld Buiten Belgie en Duitsland was er weinig te merken van Mercator-activiteiten. Een Map Collector met extra aan- dacht aan Mercator, de imcos hield zijn jaarlijks congres te Antwerpen en bracht een Mercator-nummer van zijn Journal uit en zelfs in Cartographica Helvetica werd een arti- kel aan onze kartograaf besteed. Opmerkelijk is de tentoon stelling in Spanje. De Fundacion Carlos de Amberes orga- niseerde in samenwerking met de Vlaamse Gemeenschap en de Nederlandse Ambassade van 19 September tot 19 no- vember 1995 de tentoonstelling De Mercator a Blaeu. Es pana y la Edad de Oro de la cartografia en las Diecisiete Pro- vincias de los Payses Bajos te Madrid, die van begin decem ber tot februari 1996 in Barcelona door het Institut Car- togräfic de Catalunya werd herhaald. Deze tentoonstelling, met fraaie catalogus [xix], stond niet direct in verband met de Mercatorjaren. Een wat deden we in Nederland, behalve meewerken aan al deze buitenlandse activiteiten? De Ne- GER6RSUS REPELM UNDANUS 21

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 27