Viskaart Limburg KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 N.J. Bakker kaartgebruik; thematische kartografie; praktijk map use; thematic cartography; applications utilisation de cartes; cartographie thematique; applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Bij dit Kartografisch Tijdschrift treft u als bijlage een Viskaart van de provincie Limburg aan. De kaart wordt uitgegeven door de Nederlandse Vereniging Van Sport- vissersfederaties (nws). De NWS is de landelijke sport- visserij overkoepeling. Ze ondersteunt de aangesloten hengelsportverenigingen en -federaties bij huur van vis rechten en het beheer van water en visstand. Verder ver- zorgt de NWS voorlichting en promotie rond de sport- visserij. De kaart maakt deel uit van een serie provin- ciale viskaarten. Het doel van de Viskaart Limburg is een globaal overzicht te geven van visstekken, met daarbij aangegeven welke vis- soorten er gevangen kunnen worden. Voor detailinformatie kan men terecht bij de hengelsportverenigingen. De kaar- ten worden gedistribueerd via hengelsportverenigingen, hengelsportwinkels en vw-kantoren in Limburg. Inhoud De kaart is tweezijdig bedrukt in full-color. De voorzijde geeft het noordelijk gedeelte van Limburg aan op de schaal 1:100.000, de achterzijde het zuidelijk deel. De kaartinfor- matie is in afgezwakte tinten afgebeeld; de kaders met num- mers, welke de aanwezige vissoorten aanduiden, zijn in zwart aangegeven. De visstekken betreffen grindplassen, beken, rivieren en kanalen. Op sommige plaatsen zijn klei ne stekken met een blauw rondje aangeduid. De nummers in zwart geven de ter plekke voorkomende vissoorten aan, welke in de legenda met een tekening zijn weergegeven. De tekst verstrekt informatie over de vismogelijkheden en be- schrijft de bijzonderheden van de beken, rivieren en plas- sen. Aanwijzingen omtrent de benodigde visdocumenten ontbreken niet, evenals een körte beschrijving van de voor komende vissoorten. Voorts bevat de toelichting een over zicht van de hengelsportverenigingen en hengelsportwinkels in Limburg. De legenda en de informatie over de visdocu menten is in vier talen opgenomen. Samenstelling De gegevens van de visplaatsen zijn afkomstig van de lokale Drs. N.Bakker is hoofd van de af- deling Kartografie van de Topografi- sche Dienst Neder- land (Postbus 117, 7800 AC Emmen, tel. 0791-696560) hengelsportverenigingen. De nws ver- zamelt deze gegevens en verzorgt de toelichtende informatie. Voorts ver zorgt ze de acquisitie van advertenties. Hierbij is samengewerkt met de pro- vinciale vw Limburg. Voor het kaart- gedeelte is gebruik gemaakt van de to- pografische overzichtskaart 1:250.000, welke voor dit doel vergroot is naar de schaal 1:100.000. De vormgeving en opmaak hebben plaatsgevonden bij de Topografische Dienst. De teksten, fo- to's, illustraties en advertenties zijn ver werkt in Aldus FreeHand en QuarkX Press op een Apple Macintosh-sys- teem. Afwerking De kaart is gedrukt op het papier Sylvia hv mc 100 grams met inktsoort Speciaal fullcolor (Sonadry) op een Miller Tp 104, zonder koeling. Voor het drukken van deze kaart is gebruik gemaakt van Waterloos offset. Deze vrij nieuwe tech- niek wordt meer en meer toegepast in de offsetdruk. Was de offset traditioneel gebaseerd op het principe van afstoting van water en inkt, door nieuwe mate- rialen, speciale drukplaten en speciale inkten, is het nu mogelijk zonder water te drukken. Dit heeft een aantal voor- delen. Deze liggen met name op het milieugebied. Er zijn minder chemische toevoegingen nodig. Verder is sneller een goede inktbalans bereikt, zodat het aantal voorlopers bij het drukken min der is. Andere voordelen zijn constante kwaliteit, minder papierdeformatie en minder last van papierstof. De kaart is gevouwen op een MBO-vouwmachine. AI deze bewerkingen hebben bij de To pografische Dienst plaatsgevonden. 26

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 32