Gemeente versus uitgeverij: een kwestie over auteursrecht KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT P.C.J. van der Krogt auteursrechten; praktijk Copyright; applications droit d'auteur; applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES In de loop van 1995 heefit er in Nederland opnieuw een rechtszaak op het gebied van de auteurswet plaatsge- vonden (zie 00k Kartografisch Tijdschrift 1992.XV111.4, pp. 9-10). De zaak werd aangespannen door een ge meente tegen een uitgeverij van reclameplattegronden. De gemeente beweerde dat de door de uitgeverij ver- spreide plattegrond zodanig op haar eigen plattegrond gebaseerd was, dat van inbreuk op het auteursrecht sprake was. De uitgeverij bestreed de inbreuk enerzijds, en anderzijds verkeerde de uitgeverij in de mening dat de gemeente toestemming verleend had tot het gedeel- telijk gebruik. De procedure is afgehandeld in twee zittingen. In de eerste zitting van 1 fe- bruari 1995 werd vastgesteld dat de kaart van de uitgeverij inderdaad ont- leend was aan die van de gemeente en is de inbreuk op het auteursrecht be- wezen verklaard. Uit nadere getuigen- verklaringen moest later blijken of de uitgeverij van te voren op de hoogte gesteld was dat de gemeente aanspraak maakte op een vergoeding voor het ge bruik. Tijdens de zitting van 13 december 1995 werd vastgesteld dat de gemeente dit duidelijk had laten weten en werd de uitgeverij veroordeeld, zij het dat de door de gemeente geeiste vergoeding voor waardevermindering van het au teursrecht niet werd toegekend. De eerste uitspraak is van groot belang voor kartografische produktiebedrij- ven. Er wordt duidelijk gemaakt hoe- ver het auteursrecht op aardrijkskun- dige kaarten' zieh kan uitstrekken. Op het eerste gezicht zijn beide platte- gronden namelijk geheel verschillend; het zijn een aantal dementen die bin nen de weergavevrijheid van de karto- graaf Valien waarop de inbreuk op het Dr. P. C. J. van der Krogt, docent-on- derzoeker aan de Faculteit Ruimte- lijke Wetenschap- pen, Universiteit Utrecht (Heidel- berglaan 2, 3484 CS Utrecht), is in het kader van het project 'Explo- kart' werkzaam aan een hernieuiv- de uitgave van prof. Koemans Atlantes Neerlan- dici. auteursrecht gebaseerd is. Een en ander is in deze kwestie veel gedetailleerder omschreven dan in het eerdere vonnis van 1992. De topografische situatie, het stratenplan, valt niet onder het auteursrecht. Daarover is nooit een probleem gerezen. Het gaat erom welke dementen uit dat beeld een kartograaf kiest en op welke wijze hij deze afbeeldt. Omdat niet iedereen van luchtfoto's gebruik maakt, werd er tot voor kort veelvuldig van uitgegaan dat als de kaart maar voldoende afwijkingen had van de gebruikte basiskaart het auteursrecht dan geen probleem was. De uitspraak gaat echter niet uit van het aantal verschillen, maar van het aan tal overeenkomsten. De kaart kan er weliswaar volkomen an ders uitzien, opnieuw getekend zijn, met andere Symbolen en dergelijke, maar als er duidelijke overeenkomsten zijn aan te wijzen met een andere kaart, dan is er sprake van schending van het auteursrecht. Met toestemming van betrokkenen (waarvoor hartelijk dank) kunnen we in het Kartografisch Tijdschrift van beide kaarten een fragment afbeelden (figuur 1 en 2) met daar- naast als vergelijking hetzelfde fragment van de Falkplan- kaart (figuur 3), die 00k in de rechtszitting ter tafel kwam (reproduktie van een fragment met toestemming van Suur- land-Falkplan bv te Eindhoven, waarvoor eveneens dank). Op het fragment zijn een aantal van de genoemde kenmer ken duidelijk zichtbaar. Iets rechts van het midden zien we bijvoorbeeld de straat Rosmolen. Op de plattegronden van de gemeente en de uitgeverij maakt deze straat aan het noordelijke uiteinde een zeer scherpe bocht en gaat längs een sloot naar het zuidwesten. De Falkplan-plattegrond toont een ander beeld. De Rosmolen maakt een haakse bocht naar het Wes ten. Tussen de sloot en de straat is een driehoekig stuk land vrij. Een bezoek ter plaatse toonde aan dat de situatie op de Falkplan-plattegrond juist is (figuur 4). Op het driehoekje land Staat een fraaie bungalow met tuin aan twee zijden di- rect aan het water. Deze al dan niet opzettelijke fout is door de gemeentekartograaf gemaakt, en door de uitgeverij over- genomen. Een ander voorbeeld betreff de weergave van woonerven. Op de gemeente- en uitgeverijplattegronden zijn woonerf- straten aangegeven met een overduidelijke wegversmalling, de Straten zien er 'haltervormig' uit (bijv. Papiermolen, in het midden van het fragment). Falkplan geeft dit soms aan 27

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 33