KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur 4. Opzettelijk fout gekarteerde situatieVolgens de ge- meenteplattegrond volgt de straat 'Rosmolen'de sloot. Op deze si- tuatiefoto is te zien dat 'Rosmoleneen haakse bocht maakt (de rij huizen links Staat aan de Rosmolen) en dat op het resterende 'drieboekjeland een fraaie bungalow Staat. gegeven. Inzet van dit geding is de door Uitgeverij in 1992 uitgegeven platte- grond van A, eveneens door haar bij ant- woord overgelegd, waarmede naar de Stelling van de Gemeente inbreuk is ge- maakt op het auteursrecht van haar plat- tegrond. 2. Het verweer van Uitgeverij houdt in (a) dat haar plattegrond niet aan die van de Gemeente is ontleend en geen ver- veelvoudiging daarvan vormt, (b) dat zij voor het gebruik dat zij van (de gegevens van) de plattegrond van de Gemeente heeft gemaakt toestemming van eiseres heeft verkregen, althans (c) dat de Ge meente zieh in redelijkheid en billijkheid niet vermag te beroepen op de eventuele schending van haar auteursrecht en/of het eventueel ontbreken van de vereiste toestemming. Tenslotte (d) betwist Uit geverij de omvang van de gestelde scha de en gevorderde winstafdracht. Ad (a) - Verveelvoudiging? 3. Niet in het geding is het feit dat de plattegrond van de Gemeente een werk in auteursrechtelijke zin is, te weten een 'aardrijkskundige kaart' als bedoeld in art. 10 sub 7 Auteurswet 1912. Uitgeverij steh evenwel dat haar plattegrond juist op de punten waarop de maker van een kaart over een zekere vrijheid beschikt, een eigen, oorspronkelijk karakter bezit en dat van het werk van de Gemeente geen auteursrechtelijke trekken zijn overgenomen. Zij wijst daartoe op een aantal aspecten, zoals: de wijze waarop de Straten zijn weergegeven (onder meer: breder), de typografie van de straat- naamaanduidingen, het ontbreken op haar kaart van huizenblokken en bijzon- I996-XXII-3 dere gebouwen, alsmede van parken en ander (openbaar) groen, het ontbreken van kleuren in het algemeen en meer in het algemeen, de eenvoudiger uitvoering van haar plattegrond. 4. De rechtbank steh voorop dat - naar 00k tussen partijen niet in geschil is - de auteursrechtelijke bescherming van een aardrijkskundige kaart zieh niet uitstrekt tot de feitelijke topo- grafische gegevens die de kaart beoogt weer te geven, zoals bij een stadsplattegrond het stratenpatroon en de situering van andere in kaart te brengen objecten ten opzichte van elkaar. Namens de Gemeente is er evenwel terecht op gewezen dat de ontwerper van een kaart uit de voor afbeelding in aanmerking körnende gegevens een selectie dient te maken - mede bepaald door het doel dat de kaart moet dienen - en voorts een zekere vrijheid heeft in de wijze waarop hij de geselecteerde gegevens weergeeft. De keuzevrijheid omvat onder meer de schaal, de uitsnede, eventueel kleurgebruik, belettering en vertekeningen van de werkelijkheid die verantwoord kunnen zijn ter verho- ging van de bruikbaarheid. Voor zover een kaart het resultaat is van de bedoelde selecties en keuzes die een persoonlijke visie van de maker tot uitdrukking brengen, is sprake van een werk met een eigen, oorspronkelijk karakter dat het Stempel van de maker draagt en is het als zodanig auteursrechtelijk be- schermd. 5. Vergelijking van de plattegronden wijst uit dat de kaart van Uitgeverij op een zo groot aantal oorspronkelijke punten over- eenstemt met die van de Gemeente dat van ontlening in au teursrechtelijke zin gesproken moet worden, hoewel juist is, zoals Uitgeverij heeft betoogd, dat haar plattegrond eenvoudi ger is en een geheel andere 'uitstraling' heeft dan die van de Gemeente. De overeenstemming bestaat onder meer in de ge- kozen schaal en uitsnede, de vertekeningen boven-rechts en midden-links aan de kaartrand, de hoekige wijze waarop boch- ten in Straten en oevers van waters zijn weergegeven waar meer vloeiende lijnen in overeenstemming met de werkelijkheid zouden zijn, alsmede de wijze waarop bijvoorbeeld sportvelden en kennelijk niet voor het rijverkeer bestemde straatjes zijn weergegeven. Het moet menselijkerwijs uitgesloten worden ge- acht dat twee onafhankelijk van elkaar werkende kartografen op al die punten tot een zozeer overeenstemmend resultaat komen. De door de Gemeente overgelegde Falkplan-platte- grond van A laat op al de genoemde onderdelen dan 00k een ander kaartbeeld zien. Ook de door Uitgeverij niet weerspro- ken omstandigheid dat haar plattegrond een aantal (bedoeld of onbedoeld) op die van de Gemeente voorkomende onjuisthe- den laat zien, wijst op ontlening door Uitgeverij. De door Uit geverij opgesomde verschallen tussen de beide in het geding zijnde plattegronden doen aan het vorenstaande niet af. Een aantal daarvan is bovendien louter toe te schrijven aan het ont breken van kleuren in het kaartwerk van gedaagde. De ver- schillen Valien weer geheel weg bij vergelijking met het door Uitgeverij gedeponeerde zwart/wit-exemplaar van de kaart - geen calque en evenmin een 'kalk' - dat zij van de Gemeente had verkregen en waarvan zij zieh, naar haar zeggen bij de ver- vaardiging van haar plattegrond heeft bediend. 6. De rechtbank is dan ook van oordeel dat de plattegrond van Uitgeverij een verveelvoudiging in auteursrechtelijke zin vormt van die van de Gemeente, zodat de laatste zieh op grond van haar auteursrecht in beginsel kan verzetten tegen de vervaardi- ging en uitgave (openbaarmaking) daarvan. 29

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 35