INTERACTIEF I996-XXII-3 NVK-congres 1996 NVK-congres 1996: Glamour of ef- ficiency? De bijna honderd deelnemers aan het NVK-congres 1996, dat van 17 tot en met 19 april werd gehouden, werden bij aankomst in Helvoirt welkom ge- heten door een stralende zon, die de drie daarop volgende dagen alleen 's avonds en 's nachts zou verdwijnen. Vooral degenen die, vooruitlopend op het middagprogramma van de tweede dag, met de fiets naar het zuiden des lands waren afgereisd waren hier erg blij mee. Helvoirt 1996: het NVK-bestuur tijdens de ALV. Glamour of efficiency? De organisatie heeft deze twee zaken alvast goed met elkaar gecombineerd bij het bedenken van dit pakkende thema en de daarop volgende campagne met kleurig uitge- voerde folders en posters om leden van de nvk warm te maken voor deelname aan het congres. Is glamour belangrijk in de kartografische communicatie, of moet de efficiency centraal staan? Op deze vraag wordt met name de eerste dag van het congres ingegaan. Helvoirt 1996: overleggen... Prof. Ormeling bijt de spits af door de aandacht te vestigen op een Glamou- rous ontwikkeling die 00k aan de nvk niet voorbij mag gaan. Het Internet moet naast een glamourous 00k een efficient instrument worden voor de informatie-uitwisseling tussen karto grafen onderling en voor de ver- schaffing van kartografische informatie in het algemeen. De leden van de nvk Helvoirt 199dl fotogemek... moeten de mogelijkheid krijgen met dit fenomeen kennis te maken, bij- voorbeeld door middel van een studie- dag of zomercursus. Er kan 00k ge dacht worden aan een Internet-versie van het Kartografiscb Tijdschrift. Stu denten kartografie aan de Universiteit Utrecht hebben hiervoor al een voor- beeld gegeven door het periodiek van hun dispuut Karta Mira integraal aan te bieden op Internet. Ormeling con- stateert verder dat de toenemende rol van glamour naast efficiency in de kar tografie vooral opvalt als het beroeps- beeld van nu vergeleken wordt met dat van 20 jaar geleden. Was de kartograaf vroeger een stille jongen die met zijn brandauer kaarten beschriftte, nu is het een dynamische jongedame die op het beeldscherm interactief kaarten ontwerpt. Dit betekent een opwaarde- ring van het beroep die de toestroom van jonge kartografen zeker ten goede zal komen. Prof. dr. J. Groebel is hoogleraar in de Massacommunicatie en gaat in zijn keynoteAcung in op de toenemende massale interactiviteit van de commu nicatie onder invloed van onder ande re het wereldwijde Internet. De ge- bruiker krijgt steeds meer invloed op de informatie die hij wenst te ontvan- gen. In de enorme poel van informatie speelt glamour een steeds belangrijker rol om het onder de aandacht te bren- gen. Deze glamour kan wel ten koste gaan van de efficiency. Dit geldt overi- gens niet voor hoogspecifieke informa tie, zoals die uitgewisseld wordt door bijvoorbeeld wetenschappers onder ling. Hier is glamour niet nodig en zal de efficiency enorm verbeteren. De huidige ontwikkelingen in de informa- tie-overdracht betekenen volgens Groebel voor de kartografie dat niet al leen de esthetische vormen verande ren, maar vooral 00k het object van de discipline. Dit betekent dat er aan dacht besteed moet worden aan de veranderende rol van de kartograaf en aan nieuwe thema's en paradigma's binnen het vakgebied. De kartografie moet zieh richten op hun procedurele kennis, want deze wordt tegelijk be langrijker en schaarser. Dit heeft een grotere waarde dan de kennis van pre- sentatie van informatie op zieh. Wat maakt een kaart esthetisch aan- trekkelijk? Deze vraag steh Paul Hek- kert zieh na de lunch. Hekkert is werkzaam bij de Faculteit Industrieel Ontwerpen van de Technische Univer siteit Delft. Naar deze vraag is nooit onderzoek gedaan. Wel naar de effec- ten van kennis en ervaring op de waar- neming. Dit onderzoek had betrek- king op kunstwerken, maar de resulta- ten gelden evengoed voor kaarten. Als een kartograaf naar een kaart kijkt, zal de aandacht vooral uitgaan naar het produkt als geheel en het globale pa- troon van de verschillende dementen. Een leek zal voornamelijk aandacht hebben voor de semantische demen ten, dus de inhoud van een kaart. Een expert zal heel tevreden zijn met een plaatje met een hoog abstractieniveau en het ontbreken van kleuren is Over het algemeen geen bezwaar. De leek heeft daarentegen behoefte aan een ze- kere mate van glamour. Het blijkt dus dat het referentiekader van waarne- ming verändert met expertise. Helvoirt 1996: 00k door dit kwartet werd een fietsroute uitgezet Ter illustratie van de kartografische vormgeving in de praktijk toont de heer Fortuin vervolgens een aantal dia's van glamourous produkten van zijn bedrijf Global View. Na de thee gaat prof. Huussen een paar eeuwen terug in de tijd door te kijken naar de aan het einde van de middeleeuwen opkomende behoefte om de wereld grafisch weer te geven. Niet de glamour maar de efficiency Staat in zijn verhaal centraal, in het bij- zonder de efficiency van processen ge- voerd aan de Grote Raad van Meche- len in de i6e eeuw. Aan de hand van een aantal voorbeelden laat hij zien dat de Raad inzicht probeerde te krijgen in bepaalde zaken, zoals conflicten rond de eigendom van grond, door proces- 32

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 38