KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT kaarten te laten vervaardigen. Een kaart is de Spiegel van de geest van de djd. Een oude kaart moet dus in het kader van zijn tijd geplaatst worden. Nu is men bijvoorbeeld van mening dat een kaart in eerste instantie correct moet zijn en de rest slechts bijzaak is. Er wordt dan ook met enige scepsis gekeken naar de overvloedige versie- ringen op kaarten van de i6e en 17c eeuw, maar in die tijd had deze 'glamour' een heel andere betekenis. Helvoirt 1996: aan oefening geen gebrek. Mr. H.A.M. van der Heijden stelt dat er zelfs niet eens gesproken kan wor den van glamour met betrekking tot deze versieringen, maar juist van effi- ciency. Zo was bijvoorbeeld de beken- de Leo Belgiens in zijn tijd geen glamour, maar bittere ernst! De toen- malige mens had een schreeuwende behoefte aan kennis over het wereldge- beuren, maar had slechts weinig moge- lijkheden deze te verwerven. De karto- graaf voegde aan het strikt ruimtelijke beeld van de kaart zoveel mogelijk toe om iets duidelijk te maken over de toestand in de wereld, maar ook over andere zaken zoals religie. Dit is geen versiering, maar een efficiente manier van communiceren. De 'glamour' is zo dus geen aardige toevoeging, maar een wezenlijk onderdeel van de kaart. Terug naar het heden. De hoeveelheid digitale ruimtelijke data die geprodu- ceerd wordt neemt explosief toe. Meer nog dan bij traditionele papieren Pro dukten is er behoefte aan gegevens over de herkomst, kwaliteit en derge- lijke hiervan: de meta-data. Jan Smits, kaartbeheerder van de Koninklijke Bi- bliotheek te Den Haag, constateert een grote behoefte aan standaardise- ring van deze meta-data voor biblio- grafische beschrijvingen en neemt een in Amerika ontwikkelde standaard als voorbeeld. Ter afsluiting van de eerste dag be- toogt ir. Reijneveld van de Meetkundi- ge Dienst dat een virtuele geo-markt waarin digitale ruimtelijke bestanden on demand gevonden, opgevraagd en I996-XXII-3 Helvoirt 1996: cabaret. gebruikt kunnen worden zeker geen science fiction is. Voor een dergelijk project moet er echter organisatorisch veel werk verzet worden. Verschiliende instanties moeten het belang van zo'n geo-markt inzien en de koppen bij el- kaar steken en voor de benodigde fi- nancien zorg dragen. De meeste deelnemers schuiven na deze lezing aan voor het diner, een aantal verplaatst zieh naar de nahege legen snackbar. Het programma van donderdag was afwisselend van karakter. De dag begon met een lezing van de heer Zwaenepoel, die een overzicht gaf van de nieuwe printmogelijkheden dankzij technologische ontwikkelingen waar- door ook kleine oplagen op een pro- fessionele manier gepresenteerd kun nen worden. Daarbij komt, dat het mogelijk is om elke volgende geprinte pagina te laten verschillen van de vori ge, een fundamenteel verschil met off- set-druksystemen. Een voorbeeld van een nieuwe toepassing van deze digita le technieken is het variabele Informa tion printing. Daarbij is het mogelijk om elke te printen pagina samen te stellen uit verschillende bestanden, zodat bijvoorbeeld de achtergrondaf- beelding per pagina verschilt terwijl de tekst steeds hetzelfde is. Het is nu mo gelijk om bijvoorbeeld een reclamefol- der qua inhoud en vormgeving af te stemmen op de behoeften van de klant. De belangrijkste bottle-neck die nu weggenomen moet worden is het tekort aan werkgeheugen van de appa- ratuur, die de verschillende pagina's moet aansturen. Dit voorbeeld geeft aan dat glamour mogelijk gemaakt kan worden door de efficiency van nieuwe technologieen. Een klantgerichte benadering Staat ook centraal bij de lezing van de heer De Poorter. De Ordnance Survey in Ier- land heeft een systeem waarbij het mo gelijk is om in betrekkelijk körte tijd een kaart te produceren volgens een uitsnede die door de klant is gegeven. Daarvoor beschikt het over een naad- loos bestand van de topografische kaart. Het gebruik van een Barco-pu- blishing systeem zorgt ervoor dat com- binaties mogelijk zijn van verouderde gegevens in rastervorm en nieuwe ge gevens in de vorm van vectordata. Tus- sen het bevestigen van een bestelling en de daadwerkelijke levering per digi tale verbinding zit voor een AO-for- maat ongeveer een kwartier tijd. Ook in Nederland is men bezig met een vergelijkbaar printing-on-demand sys teem, namelijk bij het Kabel Leiding Informatie Centrum (klic). Een der gelijk systeem zorgt ervoor dat interac- tieve communicatie op een efficiente manier kan plaatsvinden. Helvoirt 1996: cabaret. Na deze twee lezingen werd de och- tend voortgezet met de Algemene Le- denvergadering van de nvk, waarover eiders in dit kt bericht wordt. Een be- langrijk en unaniem besluit op deze vergadering was om ondanks de nieu we spelling kartografie met een K te blijven schrijven. Na de heerlijke lunch stond de rest van de dag in het teken van een actief onderzoek naar het gebruik van fiets- kaarten. Na een körte inleiding op het thema was het tijd om vragenlijsten omtrent fietskaarten in te vullen en om een te fietsen route uit te stippe- len. Daarbij moest geprobeerd worden om aan de hand van een fietskaart per groepje van ongeveer vier personen een fietstocht uit te zetten. De ver schillende fietsgroepen hadden daar voor elk een andere fietskaart ter be- Helvoirt 1996: samenwerken. 33

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 39