KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 schikking. De bedoeling was uiteinde- lijk om te kijken in hoeverre de kaart voldeed aan de verwachtingen wat be- treft de fietsomgeving en of de kaart geschikt was voor gebruik als fiets- kaart. Gezien het zonnige weer was ie- dereen spoedig onderweg, en werd er volop genoten van een bosrijke omge- ving. Met de kaart in een kleurrijk fietstasje en fietsend door het kleurrij- ke Brabantse land was het niet moei- lijk om dit onderdeel tot een succes te maken. Enkele fietsgroepen combi neerden de zonnige tocht met een (on- gepland?) bezoekje aan een prettige drinkgelegenheid en weldra was ieder- een weer terug bij het conferentiecen- trum om de bevindingen te evalueren. Tijdens de gezamenlijke evaluatie wer den de plus- en minpunten van de ver- schillende kaarten gerapporteerd. Voor ondergetekenden was het vervolgens tijd om de camping op te zoeken, en gebruik te maken van de kunsten van de plaatselijke cafetaria. Helvoirt 1996: Nakaarten op de camping. Er was die avond nog een verrassings- programma gepland tijdens het diner in De Guldenberg, waarvan de inhoud voor de Studenten nog steeds een mys- terie is. Zij besteedden hun tijd in de avonduren op de camping aan een eva luatie van de dag, onder het genot van een wijntje bij kaarslicht. Hier werd bewezen dat de combinatie congres bezoeken en camping overnachtingen heel goed mogelijk is en dat Studenten geen reden meer kunnen hebben om een dergelijk festijn niet te bezoeken. De vrijdagochtend begon met een le- zing van de heer Kraak met als titel Visuele gegevensexploratie, een nieuwe kartografische benadering. Hierin ging hij in op de veranderende rol die kaar ten speien binnen gis. De kaart is niet alleen een middel om de uitkomsten te presenteren, maar wordt steeds meer als integraal onderdeel beschouwd bij het proces van ruimtelijke gegevens- verwerking. Gevolg van dit verande rende gebruik van kaarten is onder an dere dat 00k andere personen steeds meer in aanraking komen met de kar- tografie. De heer Bonapart ging in de volgende lezing in op het gebruik van neurale netwerken bij het classificeren van wölken. Een meteoroloog is gebaat bij een snelle hulp bij het interpreteren van satellietbeelden zodat er snel een weersverwachting opgesteld kan wor den. Aangezien het moeilijk is om voor dit onderwerp kennisregels voor patroonherkenning in een gebruikelij- ke techniek te plaatsen wordt er ge bruik gemaakt van neurale netwerken. Met voorbeeldclassificaties is het mo gelijk om het programma te trainen. De resultaten zijn vergelijkbaar met scores die meteorologen halen bij in- terpretaties. De overige drie lezingen op vrijdag ochtend stonden in het teken van het onderwijs. Brown ging in zijn lezing in op een project dat er op gericht is om een kwaliteitsmodule te ontwikkelin- gen die gei'ntegreerd kan worden met Gis-programma's. Daarbij ligt de na- druk op het visueel weergeven van kwaliteitsinformatie. De lezing Satellieten boven de Provence van Barend Köbben ging in op een praktijkonderdeel uit het lesprogram- ma van kartografie aan de Universiteit Utrecht en het ITC, namelijk het veld- werk in Frankrijk. Met behulp van dit onderdeel wordt Studenten geleerd om technieken te leren, onder meer met betrekking tot de classificatie van satel lietbeelden, in onbekend gebied in sa- menwerking met onbekende mensen van verschillende culturen. Een derge lijk veldwerk is niet alleen een leuke bezigheid, maar zeker 00k een efficien- te manier van educatie. De dag werd afgesloten met een lezing van de heer De Wijs, die inging op de vraag wat communicatie binnen het onderwijs inhoudt. Met betrekking tot de hoeveelheid communicatie zijn er geen problemen. Het is tegenwoordig echter belangrijk dat Studenten leren hoe dat ze de goede kennis verkrijgen en op welke manier ze deze goed kun nen gebruiken. Pas met het goed toe- passen van de vaardigheden komt de glamour in de communicatie binnen handbereik. Daarbij is het een kunst voor de huidige onderwijsinstellingen om binnen de beperkte tijd en met minimale middelen tot een goed resul- taat te komen. Hiervoor is echter een hoop creativiteit nodig omdat dit onder de huidige omstandigheden vrij- wel onmogelijk lijkt. Doorgaan met kijken naar de toekomst, bezinnen op de veranderingen binnen de kartogra fie en met elkaar in gesprek blijven, zijn zeer nuttige bezigheden. Ook is het zoals de heer Mekenkamp conclu- derend opmerkte zinvol om meer con- tact te onderhouden met disciplines buiten de kartografie, om niet de aan- sluiting met andere werkvelden uit het 00g te verliezen. De discussie moet voortgezet worden. Een congres zoals hier besproken waar veel gezichtspun- ten aan de orde gekomen zijn op het thema glamour of efßciency? is een prima voorbeeld voor de toekomst. P. van Doeland Th. Smits algemene ledenvergadering 1996 Verslag Algemene Leden vergadering NVK 1996 Plaats en deelname De Algemene Ledenvergadering 1996 van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (nvk) vond plaats op don- derdag 18 april ten tijde van het nvk- congres 1996 dat gehouden werd in congrescentrum De Guldenberg te Helvoirt. De vergadering genoot in to taal de belangstelling van 67 leden (in- clusief de bestuursleden). Bericht van verhindering was ontvangen van de leden J. Piket en A. Ras. Opening en vaststelling agenda Voorzitter prof. dr. F.J. Ormeling opende om 10.30 uur de vergadering met het verwelkomen van de aanwezi- ge leden. Aan de agenda werd door de voorzitter na agendapunt 12 het punt 'Voorstel nvk fellowship' toegevoegd. Hierna werd de agenda vastgesteld. Verslag Algemene Ledenvergadering 1995 Het verslag van de Algemene Leden vergadering zoals gepubliceerd in Kar- tografisch Tijdschrift 1995.xx.2 gaf geen reden voor het maken van op- of aan- merkingen. Het verslag werd vervol gens, met dank aan de secretaris, door de vergadering goedgekeurd. Verslag van de secretaris over 1995 De secretaris zag geen redenen voor een nadere toelichting op het verslag. Daar er verder geen op- en aanmerkin- gen werden geplaatst werd het verslag door de vergadering goedgekeurd. 34

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 40