37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Helvoirt 1996: defietsen worden in gereed- heid gebracht. den gedefinieerd. Voorzirter Ormeling antwoordde dat de deelname aan een van de opleidingen het criterium moet zijn, onafhankelijk van de leeftijd. De vergadering ging vervolgens ak- koord met de contribucieverhoging in combinatie met het insteilen van een speciaal studententarief. Werkgroepen nvk en iCA-vertegen- woordigingen Aan de deelnemers aan de ledenverga- dering waren door de secretaris de be- schikbare jaarverslagen van de nvk- werkgroepen, de KT-redactie, de bege- leidingscommissie occu-opleiding en van de Nederlandse vertegenwoordi- gers in iCA-commissie's en werkgroe pen ter beschikking gesteld. De jaar verslagen zijn eiders in dit tijdschrift integraal opgenomen. De aanwezige afgevaardigden van de werkgroepen en van de redactie alsme- de de aanwezige iCA-vertegenwoordi- gers werden tijdens de vergadering in de gelegenheid gesteld de geplande ac- tiviteiten voor het lopende jaar ken- baar te maken. Als afgevaardigde van de werkgroep Geschiedenis van de Kartografie meld- de de heer Hameleers dat de werk groep bezig is met het maken van een handleiding voor onderzoek in de ge schiedenis van de kartografie. De werkgroep probeert weer twee studie- dagen te organiseren, zo mogelijk in combinatie met de tentoonstelling in de Koninklijke Bibliotheek en de ten toonstelling in het Scheepvaartmuse- um over de Barentsz collectie. Op 3 mei vindt een studiedag plaats bij het Rijksarchief Noord-Brabant over de Brabantse kartografie. Van der Wel van de werkgroep Karto grafie en Vormgeving berichtte dat 1996 het jaar van de waarheid voor de werkgroep is. In oktober vindt samen met de werkgroep Kartografische Pro- duktietechnieken de eerste, tweedaag- se, studiedag, inclusief Workshops, plaats. Berann is een van de sprekers. Er is een affiche ontworpen. Daarnaast probeert de werkgroep haar netwerk uit te breiden, zowel binnen als buiten de kartografie. De werk groep wil een podium zijn voor karto- grafen en vormgevers. Damoiseaux van de werkgroep Nieuwe Visualisatie Technieken maakte be- kend dat de werkgroep in november 1996 een studiedag over de bestanden 1 10.000 van de Topografische Dienst zal organiseren in Enschede. Daarnaast zal de werkgroep alles rondom Inter net meer gaan uitdragen naar de leden van de nvk. Afgevaardigde De Wijs van de werk groep Onderwijs en Onderzoek be richtte dat op 13 december 1996 de onderzoeksdag zal plaatsvinden. In sa- menwerking met de ngl zal een stu diedag over generalisatie worden geor- ganiseerd (een herhaling van een ngl- studiedag)De werkgroep is verder van plan de opleidingen-brochure te her- zien in combinatie met informatie over opleidingen op de NVK-server van Internet. Ook wordt gedacht aan uit- breiding van de MBO-opleiding in sa- menwerking met het ogcu. Van Elzakker berichtte dat de werk groep Kaartgebruik is gericht op het instellen van projectgroepen met kaartgebruikers. De eerste project- groep rond het gebruik van fietskaar- ten is inmiddels zeer actief. Er wordt gedacht aan nieuwe projectgroep rond het gebruik van elektronische atlassen. Iedereen die aan deze projectgroep mee wil werken wordt van harte uitge- nodigd om contact op te nemen. Vervolgens werd aan de heer Van El zakker gevraagd of in het nationaal karteringsadviesprogramma niet de fietspaden zouden moeten worden op genomen. De heer Van Elzakker vond I996-XXII-3 dit een nieuw idee dat verder uitge- werkt zou moeten worden door de werkgroep. De voorzitter voegde hier- aan toe dat het bestuur uitkijkt naar het advies hieromtrent. Smits meldde de vergadering dat de werkgroep Kaartbeheer op sterven na dood is. Er waren het afgelopen jaar weinig activiteiten. De werkgroep be- raadt zieh. Wellicht kan er aansluiting bij andere werkgroepen gevonden wor den. Voorzitter Ormeling gaf aan dat in de bestuursraad hierover verder gesproken kan worden. Van de werkgroep Kartografische Pro- duktietechnieken gaf Smeulders aan dat 1995 een moeilijk jaar was. Er is een studiedag georganiseerd met een negatief saldo als gevolg. Daarnaast was het moeilijk om mensen bij elkaar te krijgen. In 1996 wordt samen met de werkgroep Vormgeving een studie dag georganiseerd. De heer Van der Steen gaat dit jaar de werkgroep, na 17 jaar, verlaten. Bij deze wordt hij namens de werkgroep alvast hartelijk bedankt voor zijn in- spanningen. Namens de redactie van het Kartogra- fisch Tijdschrift meldde mw. Blok de vergadering dat de redactie dit jaar vijf kt's wil uitbrengen en daarmee de ach terstand wil inlopen. Het aantal pagi- nas zal in de hand gehouden worden. Er zal veel aandacht zijn voor Internet. In het eerste nummer zal een intro- duetie over Internet komen. In samen- werking met de werkgroep Nieuwe Vi sualisatie Technieken zal in elk KT aan dacht worden besteed aan voor karto- grafen interessante sites op het web. Internet wordt niet ervaren als een be- dreiging voor het voortbestaan van het tijdschrift. De heer Dijkstra had een vraag over het adverteren in het KT. Een oude ad- vertentie in plaats van een nieuwe, op- gestuurde, advertentie was geplaatst in het laatste nummer dat in januari ver- scheen. Penningmeester Bos gaf hierop aan dat het de bedoeling was alle nummers in 1995 te laten verschijnen. Hierop merkte de heer Hameleers op dat een uitnodiging voor een studiedag welke samen met het kt wordt verzon- den vaak te laat komt. Dit betekent steeds vaker een extra beroep op de middelen voor een aparte mailing. Voorzitter Ormeling antwoordde dat

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 43