KARTOGRAF1SCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 dir een ieder bekende consequentie is van inzet van vrijwilligers. Dat weer- houdt ons er niet van te streven om het Kartografisch Tijdschrift regelmatig te laten verschijnen. De heer Van den Goorbergh merkte op dat de vereniging wellicht haar doe- len daarom moet bestellen. Het KT wordt steeds mooier en dikker. De heer Van Elzakker benadrukte dat dit niet alleen een kwestie van ma nagen is. Ook de auteurs leveren niet altijd op tijd aan. Door de voorzitter wordt hieraan toegevoegd dat de mees- te bijdragen moeten worden gevraagd. Er komt niet veel spontaan binnen. Dit betekent veel werk voor de redac- tie. De heer Van der Schans informeerde naar de samenwerking met Geodesia. Worden er artikelen uitgewisseld? Voorzitter Ormeling antwoordde dat de infrastructuur hiervoor aanwezig is. Een gezamenlijk nummer zit er echter niet meer in, omdat de nvk geen vol- ledige integratie wenst, en dit voor Geodesia juist voorwaarde is. Namens de begeleidingscommissie van de OGCU-opleiding deelde de heer Ver- roen de vergadering mee dat de oplei- ding in 1996 op MBO-niveau wordt gegeven en in 1997 op HBO-niveau. Het gaat goed met de opleiding. Al leen was de informatie over de Start van de nieuwe cursus gebrekkig. Daar om zijn de leden in alle haast aange- schreven. De begeleidingscommissie is op zoek naar een nieuw commissielid na het vertrek van de heer Klok. Na de werkgroepen, de redactie en de OGCU-begeleidingscommissie kwamen de Nederlandse vertegenwoordigingen in iCA-commissies en -werkgroepen aan de orde. Vanwege de veelheid aan verslagen werd besloten de verslagen niet een voor een aan de orde te laten komen. Daar er verder geen vragen of opmerkingen waren werd overgegaan naar het volgende agendapunt. Bestuursmutaties en vertegenwoordi- gers bestuursraad Bestuurslid penningmeester Bos was aftredend en door het bestuur voorge- dragen als kandidaat voor de vacature. Aangezien er geen tegenkandidaten waren aangemeld en allen zieh konden vinden in de herbenoeming werd de heer M.A.G. Bos bij acclamatie verko- zen verklaard en conform het voorstel herbenoemd als bestuurslid in de func- tie van penningmeester. De vertegenwoordigers van de geledin- gen van de vereniging in de bestuurs raad waren door de secretaris op een lijst onder de aanwezigen verspreid. Daar hierover geen vragen meer leef- den kon overgegaan worden tot de verenigingsprijzen. Verenigingsprijzen 1995 Voor de zevende keer werden door de Jury Verenigingsprijzen de NVK-prijzen toegekend. Voor 1995 bestond de jury uit de mw. A. Dijkstra-Ploos van Arn- stel en de heren A. Smits, M. Hoenjet en A.H. Verroen. De heer Verroen maakte het oordeel van de jury bekend en verrichtte namens het NVK-bestuur de prijsuitreiking. In zijn toelichting gaf hij aan dat twee van de drie prijzen zullen worden uit- gereikt, namelijk de Algemene Karto- grafieprijs en de Technische Kartogra- ßeprijs. Voor de Verenigingsprijs zijn geen genomineerden ontvangen. Het inzonden werk van de genomineerden was tijdens deze ledenvergadering in de zaal geexposeerd. De genomineerde schilderijen van mw. Moerland waren helaas niet aanwezig omdat zij niet in de gelegenheid was om in te gaan op de uitnodiging van de nvk voor de ex- positie. Eiders in dit nummer is een overzicht van genomineerden opgeno- men. Vervolgens ging de heer Verroen over tot de prijsuitreiking. De Jury Vereni gingsprijzen heeft unaniem besloten de Algemene Kartograßeprijs 1995 toe te kennen aan het boek Fascinerende landschappen van Viaanderen en Wallo- nie in kaart en beeld, onder redactie van Frans Depuydt en 33 anderen. De heer Depuydt werd vervolgens het geldbedrag en de oorkonde overhan- digd. De Technische Kartografieprijs 1995 werd toegekend aan De kaart van Am sterdam 1:10.000, vervaardigd door het Kartografisch Centrum van de Ge- meente Amsterdam, Stedelijk Beheer, Landmeten en Vastgoedinformatie. De prijs en oorkonde werd door mw. De Jongh in ontvangst genomen. Zij be dankte iedereen die aan de totstandko- ming van de kaart heeft meegewerkt, ook aan de analoge voorganger. De heer Verroen besloot de uitreiking met een eervolle vermelding voor de publikatie Naar beter leesbare kaarten in MER: praktische tips en voorbeelden, Adviezen voor een gebruiksvriendelijke presentatie van milieu-effectrapporten over infrastructurele projecten. De pu blikatie is samengesteld in opdracht van Rijkswaterstaat/Meetkundige Dienst Dienst Weg- en Waterbouw- kunde en heeft tot doel niet-kartogra- fen advies te geven. De door de jury gegeven motivaties voor de toekenning van de prijzen worden eiders in dit KT-nummer inte- graal weergegeven. Voorzitter Ormeling feliciteerde de prijswinnaars en bedankte de juryle- den, waaronder de aftredende juryle- den Verroen en Hoenjet, voor hun in- spanningen. Missie nvk Voorzitter Ormeling gaf een körte toe lichting op het voorliggende stuk over de missie van de nvk, waarvan de eer- ste twee bladzijden ter discussie ston- den. De missie is een toetssteen voor de vele activiteiten van de vereniging. De heer Van der Donck beet de spits af met op te merken dat uit de sterkte- zwakte analyse naar voren komt dat de nvk uit vrijwilligers bestaat. Hierdoor ontstaat een discrepantie met het wil len vertegenwoordigen van de karto- grafie op nationaal en internationaal niveau. Alles is immers gebaseerd op vrijwilligheid. Voorzitter Ormeling re- ageerde door aan te geven dat hiervoor geen alternatief is. De vereniging heeft de fondsen niet om dit te professiona- liseren. De heer Van der Schans zag graag dat het aspect van interactie in de missie wordt opgenomen. Kaartgebruikers zijn immers in interactie met het model van de wereld. Hierop betoogde bestuurslid Kraak dat de interactie zit opgesloten in de term visualisatie. Dit is ook het geval bij de definitie van de iCA-commissie Visuali satie. Het is meer dan alleen zichtbaar maken. Van de Schans gaf aan dat hij dit niet kon terugvinden in de literatuur. Hij zou het graag expliciet genoemd willen hebben in de missie. De heer Van der Worm is het met hem eens. Voor buitenstaanders lijkt het nu of het alleen om plaatjes maken gaat. Gevoelig voor de aangevoerde argu- menten Steide voorzitter Ormeling vervolgens voor zowel de term visuali satie als interactie in de definitie van Kartografie op te nemen. De vergade ring kon zieh, na een körte discussie, 38

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 44